Strom duchů

recenze knihy Strom duchů

Příběh Ruth a jejího předka Thomase se odehrává za závojem mlhy času, z které vystupují postavy dávné minulosti a ne všechny jsou přívětivé…

Ruth Dunbarová se vydává zpátky do Edinburghu – místa svého dětství. Důvod? Její otec, kterého spoustu let neviděla, umírá. Nikdy mu neodpustila jeho neurvalé chování k její matce, než zemřela. Nyní se vypořádává nejen s dědickým řízením a vyklízením starého domu, ale i s podvodným ošetřovatelem, který se staral o jejího otce do poslední chvíle a nyní si nárokuje právo na dědictví. Ruth v pozůstalosti nachází deník a dopisy psané jejím předkem Thomasem Erskinem. Začnou se jí vybavovat dávno zasunuté vzpomínky na matčino vyprávění o předcích a spolu s četbou deníku se jí před očima odvíjí dávný příběh Thomase, který vládnul schopností vidět i mluvit s duchy. Ruth zjišťuje, že i ona tuto schopnost zdědila a dokáže přímo komunikovat s Thomasem. Dozvídá se celý životní příběh Thomase a jeho rodiny. Ale s otevřením dveří do jiných světů se musí počítat i s tím, že do nich mohou vstoupit také nezvaní návštěvníci a postava Andrewa Farquhara vystupuje z minulosti, aby se znovu mstila všem potomkům Thomase Erskina.

Kniha Strom duchů se řadí mezi další psané skvosty autorky Barbary Erskine. Skvěle vystavěný historický román opět oplývá duchařskou aktivitou, romantickou vložkou i zápletkou s detektivními prvky. Hlavním rysem této britské autorky je prolínání reality s duchařským světem zemřelých a jako jedné z mála spisovatelek se jí to opravdu daří.

„Je zvláštní, že se rodokmeny odjakživa zobrazují jako stromy. Ten můj je plný duchů,“ řekla. „Strom duchů.“

Zasmál se. „Rodokmen každého člověka je plný duchů. Jen je každý nevidí.“

Strom duchů - obal knihyTentokrát budete sledovat příběh Ruth ze současnosti a odkrývat životní osud Thomase Erskina z 18. století. Vyprávění o Thomasovi je lahůdkou pro všechny milovníky historických příběhů, opírající se o skutečné události. Provede vás svým dětstvím, námořnickým životem i snovou kariérou britského právníka a politika, aby se nakonec stal Lordem kancléřem Británie, to vše za bedlivého dozoru romantické linky. Příběh Ruth v sobě ukrývá tajemné, mystické prvky zasazené do reálného světa a i Ruth bude šlapat na paty nejen přízrak z jiné doby, ale i skutečný podvodník se svými nekalými úmysly a ani zde nebudete ochuzeni o romantickou lásku. Nedá se říct, která linka v knize je lepší, obě mají své kouzlo napětí a neuvěřitelné čtivosti. Mně osobně se o trochu víc líbila linka Ruth, která v sobě ukrývá více akcí i nenadálých zvratů.

Jak sama autorka přiznává, celý příběh vyprávěný v knize je fikce spředená okolo skutečného života jejího předka Thomase Erskina a jeho rodiny. A ano tato skutečná historická postava opravdu kdysi veřejně přiznala, že vidí duchy, stejně jako jeho potomci mají schopnost jasnozřivosti. V doslovu této poutavé knihy vám autorka vše vysvětluje, která postava se stala fikcí i historické události na podkladě skutečnosti atd.

Vnímat prolínání časových období, tím, že nejsou jednotlivé předěly nijak výrazně odlišeny, třeba novou kapitolou apod. bylo pro mě chvílemi náročnější a vyžadovalo větší dávku mé soustředěnosti a i konec knihy mi přišel trochu uspěchaný na to, o jak objemnou knihu se jedná. Ale to je tak všechno, co o této propracované knize mohu říci negativního.

Autorka Barbara Erskine je mou nejoblíbenější spisovatelkou „duchařských“ románů. Mé seznámení s touto autorkou proběhlo už hodně dávno a její první knihy byly pro mě neskutečným zážitkem, který ale poslední dobou pomalu uvadá. Nevím, zda je to mým věkem nebo pomalu klesající úrovní jejich knih, každopádně s knihou Strom duchů se opět vrací na své výsluní, kam bezesporu patří.

Přečtěte si spletitý příběh obestřený tajemstvím, nenávistí i historií rodinných kořenů, které sahají do hluboké minulosti a přece jako láva vyvěrají na povrch, aby ukázaly svou jedinečnou sílu.

 

Název knihy Strom duchů
AutorBarbara Erskinová
ŽánrLiteratura světová, Romány, Historie
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2019
Počet stran552
ISBN978-80-7617-564-8
  
Nákup knihy www.brana-knihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Brána

Nakladatelství Brána vzniklo v roce 1994. Vydává populárně naučnou literaturu, především historickou. V edici Historie, v řadě Osobnosti dějin vycházejí knihy o významných lidech, pro memoárovou literaturu je určena edice Životy. Kromě beletrie (detektivky a prózy známých světových a českých autorů) se zaměřuje na horolezeckou literaturu a ediční plán doplňují původní a překladové tituly v edici Vzdělání.

www.brana-knihy.cz

Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Veronika Esserová

Čtu neustále a všude... a díky knihám utíkám do říše, kde se může stát cokoliv. (osobní blog)