Strom roku míří „do lázní“. Ošetří ji stromolezec

Zpívající lípa, vítězka loňského ročníku ankety Strom roku pořádané Nadací Partnerství, se ve čtvrtek 28. července bude těšit ze své výhry. Od 10 hodin ji v Telecím na Svitavsku ošetří arborista.

Památná lípa stará 700 let patří svým více než stometrovým obvodem mezi nejmohutnější české stromy, do dutiny v jejím kmeni se bez potíží vejde hlouček lidí. Oblíbená dřevina je jubilejním 20. Stromem roku, jejího nástupce můžou lidé vybírat z dvanáctky finalistů do 11. září 2022 na www.stromroku.cz.

 „Na začátku hlasování v anketě Strom roku 2021 se mladé návštěvnice u lípy ptaly, co z toho ten strom bude mít, když pošlou dárcovskou DMS zprávu, jestli jakoby pojede do lázní. Tak děvčata, ve čtvrtek ji čekají ty slíbené lázně a ozdravná kúra nejen její kůry,“ těší se majitelka lípy Veronika Dvořáčková. Ošetření lípy se Dvořáčková rozhodla pojmout jako malou společenskou událost. Návštěvníky čeká ledový lipový čaj usušený z květů Zpívající lípy či výstava děl dětí i dospělých ze soutěže „Lípa mýma očima“.

 Odborné ošetření a kontrola zdravotního stavu stromu je hlavní výhrou populární ankety. „Jsme rádi, součástí projektu, který motivuje širokou veřejnost k zájmu o cenné a zajímavé stromy. Zároveň můžeme přispět k tomu, aby se lidé z těchto krásných stromů těšili a obohacovaly je ještě mnoho let,“ popisuje stromolezec Zdeněk Kovářík z firmy PROSTROM Bohemia, která je již 12 let partnerem ankety a hlavní cenu vítězi věnuje. Lípu opečuje spolu s „dvorním“ arboristou Martinem Němcem, který se o lípu stará již od roku 1986.

Loňská vítězka Stromu roku není jediná, kdo se ošetření dočká. „Hlasováním lidé přispívají do sbírky, z níž si mohou i ostatní finalisté ankety a Stromy hrdinové požádat u Nadace Partnerství o peníze na ošetření přihlášených stromů nebo o příspěvek na nové výsadby v okolí. Finance tak putují zpět ke komunitám a přírodě. Během 20 let ankety se vybralo již přes 3 miliony korun. Strom roku tak není jen o soutěžení, ale hlavně o ochraně českého přírodního dědictví a sázení budoucnosti toho příštího,“ uzavírá koordinátorka ankety Strom roku Silvie Zeinerová Sanža.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.