Čtvrtek, 2.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Ted Bundy, vrah po mém boku

„Člověk trpící poruchou osobnosti zná rozdíl mezi dobrem a zlem – jenže na tom nezáleží, protože on je výjimečný, on si zaslouží mít a dělat, co chce. On je středem světa. My všichni jsme jen papírovými figurkami, které nejsou důležité. Z pohledu práva a medicíny duševně nemocný člověk takový rozdíl nezná a není zodpovědný za své činy, jakkoli šokující.“

Když jsem se dozvěděla o této knize, nebyla jsem si jistá, zda to bude něco pro mne. Sice mi známí psali, že tohle je přesně můj šálek kávy, ale váhala jsem a obávala se, zda si čtení užiji.
A víte co? Moje starost byla naprosto zbytečná. Kniha Ted Bundy, vrah po mém boku, je naprosto skvělé dílo. Nakladatelství Jota se pustilo do nové edice True Crime a nemohlo to odstartovat lépe než tímto dílem.

Zapomeňte na všechny podcasty (které jsem tedy na Spotify poslouchala i já), ale pusťte se do čtení. Ted Bundy vám dá nakouknout přímo pod povrch. Respektive samotná autorka, Ann Rule vás zavede do všech možných zákoutí, ať už těch reálných, v ulicích, uličkách, v autech, u jezer, v parcích nebo těch psychických, do mysli nejen vraha, ale i obětí.
Je skvělé, jak je kniha zpracována. Dozvíte se zde všechno, ale mám pocit, že opravdu všechno, co se tohoto vraha, sériového vraha, týká.
A nejen to. Autorka zde uvádí i výpovědi žen, které přežily střetnutí s tímto mužem a vyvázly bez úhony, i když tomu bylo jen tak tak. Jejich pochopení, jak blízko byly smrti, jejich uvědomění si, že při nich stáli všichni svatí a taky to, jak se na vše ostatní, co se odehrálo poté, dívaly.

Ted Bundy - obálka knihy„Je to zatraceně drsné, když jim musíte říct, že jste našli tělo a že je to jejich dítě. Ale pro rodiče, kteří tohle nevědí, to nikdy neskončí. Nemůžou uspořádat pohřeb, nemůžou vědět, že jejich děti nejsou někde držené a mučené, nemůžou se svému zármutku postavit a přenést se přes něj. Ksakru, člověk se přes to nepřenese nikdy, ale když to alespoň ví, může svůj život zase nějak vzít do rukou.“

Ale není to jen o ženách, které přežily. Je to samozřejmě i o těch, které tolik štěstí neměly. Autorka se také zaobírá tím, jaké byly. Co dívky a ženy dělaly, jaké byly, co měly v plánu a jak si třeba plánovaly budoucnost. Jsou to takové „vsuvky“, které vás ale emočně naprosto vyždímají a vy se s každým otočením stránky budete sami sebe ptát, kde se v člověku může vzít taková zvrácenost, takové zlo.
No a v neposlední řadě se zde také autorka zabývá samotným Tedem Bundym. Vypráví o něm od jeho dětství až po dospělost. Nebudete věřit tomu, jak „úžasný“ muž mnoha tváří to byl. Jak dokázal hrát na více stran, jak dokázal být dokonalý a uhlazený, aby pár minut na to byl naprostý sobec a egoista.

Pokud vás zajímá detailní práce policistů, když pátrají po vrahovi, po obětech, jak třídí informace od svědků, jak dokážou spolupracovat mezi sebou, ale také, když se rádi podíváte do mysli vrahům, policistům, obětem a potencionálním obětem, tak se po knize Ted Bundy, vrah po mém boku rozhodně poohlédněte. Najdete tam spoustu informací, o kterých jste neměli tušení, o kterých jste možná i věděli, ale určitě si to čtení užijete. Jako celek je to perfektně zpracované čtení, které velmi ráda doporučuji.

Hodnocení: 100 %

Název knihy Ted Bundy, vrah po mém boku
AutorAnn Rule
ŽánrLiteratura světová, Biografie
  
Nakladatelství Jota
Rok vydání2022
Počet stran584
ISBN 978-80-7565-031-3
  
Nákup knihy www.jota.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Jota


Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.

Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesbøho, manuál k „jinému“ rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.

www.jota.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)