Úterý, 16.4.2024
KnihyKultura

Syn největšího Čecha

recenze audioknihy Václav IV. – Tajná kronika

Audiokniha, s níž bych vás ráda prostřednictvím této recenze seznámila, je pokračováním série o lucemburské dynastii. První tři díly se týkaly osoby Karla IV., tento je již 4. titulem. Pátý díl Zikmund Lucemburský celou pentalogii pak uzavírá. Díky všem těmto audioknihám si užijete nevšední středověkou jízdu. Jednotlivé příběhy působí velice důvěryhodně a odpovídají tomu, co vše o tomto panovnickém rodu víme. Některé věci jsou sice zbeletrizované a trošku nadnesené, ale to k takovémuto druhu literatury patří, nechceme přeci poslouchat nudnou encyklopedii. Audio vás zaujme hned na samém počátku a nepustí vás do té doby, dokud jej nedoposloucháte a nevychutnáte si výstřednosti vlády druhého syna Karla IV. Můžeme si povšimnout ale také jisté formy rivality mezi Václavem a jeho mladším bratrem Zikmundem, jenž byl hodně cílevědomý a rád dosahoval toho, co si ve svých myšlenkách vytyčil. V některých plánech mu však překážel Václav, to je potom příčinou spousty nedorozumění a pochopitelně i nesvárů mezi oběma bratry. V pouhých 27 stopách, v nichž je zaznamenáno 21 kapitol, se setkáváme s Václavem po smrti Karla IV. Císařův syn je, obrazně řečeno, vržen do vody, aby se naučil plavat – musí se naučit od píky vše, co potřebuje k panování. Jak mu to šlo? O tom se dozvíte více právě v této audioknize.

Titul jsem si vybrala již ve chvíli, když jsem jej viděla v nabídce vydavatelství. Před několika měsíci jsem slyšela první tři díly, jež se mi moc líbily. Řekla jsem si, že by byla škoda si neposlechnout další část mojí oblíbené série. Kromě toho, že jsem byla s díly věnovanými Karlu IV. velice spokojená, mě zaujaly též obálka nosiče a anotace celého díla. Titul má krásně modrou barvu, uprostřed je vyveden výjev v podobě královské koruny. Uprostřed sedí na královském trůnu Václav IV. Nad obrázkem je vcelku velkými písmeny uveden název audioknihy a pod ním pak jméno autora. Dále pak můžeme vidět, že se jedná o audioknihu, ale také údaj o vydavateli. Anotace pak příběh skvěle zarámovala a napověděla mi, co vše od něj mohu čekat, což hodnotím velice pozitivně. Informace nejsou napsány příliš otevřeně, a tak nemůžeme říci, že by byl prozrazen celý příběh.

Celý příběh byl velice zajímavě zpracován. Jelikož je vyprávěn ze dvou úhlů pohledů, režie si dovolila využít situace a přizvala na pomoc Marka Holého a Jiřího Dvořáka. Jejich hlasy se úžasně doplňovaly a mohu konstatovat, že rozlišení dvou vypravěčů bylo vyřešeno opravdu lišácky. Oba hlasy si jsou vcelku podobné a velice dobře se mi poslouchaly. Oba vypravěči na mě působili velice milým dojmem. Dokázali utvořit jedinečnou atmosféru. V průběhu poslechu jsem si prošla s hlavními hrdiny chvilky strachu, smutku, rozčarování, soucitu, ale také radostí a vítězství. Zpracování audioknihy je velice povedené a myslím si, že i hodně překvapivé. Vyprávění na posluchače může působit trošku sladce, ale občas se zde nacházejí části, v nichž dochází k velkým hrubostem. Všechny postavy tak získaly svůj vlastní charakter, jenž jim neodmyslitelně náležel. Oba narátoři tak dokázali vtisknout do příběhu život, ale i kousek sebe. Jak Marek Holý, tak i Jiří Dvořák dokázali se svým hlasem provádět hotové zázraky. S jejich pomocí se velice dobře vžijete do celého vyprávění a budete si téměř vše moci ve své fantazii prožít po boku hlavních hrdinů.

Rétorika obou vypravěčů byla brilantní, při poslechu jsem si nepovšimnula jediné chyby, jež by mě tahala za uši. Výslovnost byla vybroušená, a tak bylo všemu velice dobře rozumět. Technika čtení obou vypravěčů byla výborná, dílo se mi tedy velice dobře poslouchalo. Nemusela jsem se sáhodlouze soustředit na rychlý proud řeči a audio jsem si tak mnohem více vychutnala.

Knižní předloha této audioknihy vyšla v roce 2016 v nakladatelství Fortuna Libri. V roce 2017 však vyšel titul i v audio podobě, a to u vydavatelství OneHotBook. Pokud vás recenze zaujala a rádi byste si román poslechli na vlastní uši, můžete si audio pořídit zde. Jak jsme již poznamenali výše, audioknihou vás provedou příjemné hlasy Marka Holého a Jiřího Dvořáka. S oběma vypravěči se můžeme setkávat při poslechu audioknih vcelku často a nemůžeme se tomu divit, protože jimi odvedená práce je naprosto precizní a skvostná.

Václav IV. obalPři poslechu audioknihy mi doslova uhranul hudební podkres. Ten byl naprosto luxusní a skvěle dobarvoval jak příběh, tak i dobu, v níž se celý děj odehrával. Písně byly často velice melodické a v některých jsem si povšimla dokonce i středověkých hudebních nástrojů. Kromě toho všeho je ale velice důležité, abych zmínila, že se při poslechu můžeme setkat s příjemnými chorály, jež se velice dobře poslouchaly. Některé byly nazpívány v latině, jiné pak ve staročeštině a další potom v češtině, jíž mluvíme dnes. Při poslechu jsem měla sto chutí se dát do tance, protože z hudby sršelo takové množství energie, že by musel být člověk přibitý k židli, aby to s ním nic neudělalo.

Děj audioknihy je svižný a jeho proud se zastaví jen na přechodech jednotlivých kapitol, kde je vhodně využita hudba. Musím říci, že mě neskutečně bavilo sledovat všechny ty intriky, neshody, nesváry a nejrůznější lidské pohnutky. Mnohdy jsem mohla nahlédnout z pozice posluchače do myšlenek postav a o to více mě poslech bavil. Při poslechu vás nebudou čekat žádné nemilosrdné zvraty, příběh je krásně přímočarý a sleduje jen osud jednoho z panovníků. Ač se tento osud proplétá s osudy dalších postav, rozhodně to není nijak rušivé a už vůbec ne na škodu. Jak jsem již poznamenala, příběh mě uchvátil a velice mě bavil. V některých ohledech dokonce i mile překvapil. V brzké době si ji jistě spolu s předchozími třemi audioknihami poslechnu znovu. Délka jednotlivých kapitol se nejčastěji pohybovala kolem 20 minut, ale našly se i stopy kratší. Všechny jsou od sebe oddělovány hudební znělkou či chorálem.

Moje celkové hodnocení tohoto titulu je více než pozitivní, protože nenásilnou formou posluchači poskytne informace o historii českého království. Období je popsáno velice důvěryhodně. Mnohdy nejsou rozeznat ani beletrizační prvky. Audiokniha mě doslova položila na lopatky již od první vteřiny. Ten hudební podkres se prostě povedl, stejně tak se vydařil i výběr vypravěčů. Proč jsou dva, to pochopíte při samotném poslechu, kdybych vám to odtajnila již teď, tak byste byli ochuzeni o spoustu zajímavých okamžiků. Z poslechu jsem si odnesla skvělý a nevšední zážitek. Jsem ráda, že jsem si tento skvost mohla poslechnout a už teď se moc těším, až si poslechnu poslední díl této zajímavé série, již by si měl poslechnout každý správný Čech, jenž se zajímá o historii svojí vlasti. Za brilantní a bezchybné zpracování a výborné výkony obou vypravěčů titul hodnotím nádhernými a zaslouženými 100 % a budu jej doporučovat i dále, protože si zaslouží, aby se dostal do povědomí českého národa.

Audioknihu bych ráda doporučila všem, kteří si rádi přečtou knihy, jež odtajňují kus české historie. Věřte tomu, že si tuto audioknihu zamilujete a velice si ji užijete. Sama jsem toho příkladem.

 

Název audioknihy Václav IV.: Tajná kronika
AutorJosef Bernard Prokop
InterpretiMarek Holý a Jiří Dvořák
  
Vydatelství OneHotBook
Délka8 hodin 3 minuty
EAN8594169481371
  
Nákup audioknihy www.onehotbook.cz

 

 

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)