Tajemné vraždy

Jeptiška pro markraběte

recenze knihy Jeptiška pro Markraběte

Chcete si přečíst knihu, která vás zavede do období středověku? Máte rádi detektivní zápletky zasazené do historického kontextu? Pokud ano, tuto knihu vám mohu vřele doporučit.

Anotace knihy:
Po smrti markraběnky Markéty Opavské hledá moravský markrabě Jan Jindřich novou ženu, již třetí. Přestože bylo jeho druhé manželství, domluvené králem Karlem IV., šťastné, rozhodne se tentokrát vyslyšet hlas svého srdce a zvolí si za ženu Alžbětu Těšínskou. Má to však jeden háček, krásná dívka už v mládí vstoupila do kláštera a složila věčný slib čistoty. Dokáže jejich láska překonat problémy, které musí zákonitě nastat? To však není jediný skandál, který Brnem hýbe. Do Brna se přistěhuje bohatá vdova Serafína, chce se ujmout dědictví po svém manželovi a neváhá se o ně soudit. Její mi­nulost je záhadná stejně jako soužití s jejím italským ochráncem Lukou.

Kniha patří do série Mocní a ubozí markrabství moravského a jedná se o její 4. díl. Pokud vás toto tvrzení zaskočil, nemusíte se bát, jedná se o volné díly – nenavazují na sebe. Každá kniha je samostatným celkem zapadajícím do velkého celku.

Příběh mi zpočátku dal celkem zabrat. Úvodní kapitoly byly věnovány představení postav a poměrů mezi nimi. Někde až od 6. kapitoly se začíná odehrávat velice zajímavý a dosti strhující děj. Autorka se při tvorbě této knihy snažila o nastínění situace, která zde vládla v období, kdy se příběh odehrává a v prvních kapitolách, které na mě působily ryze historicky. Poté autorka začíná čtenáře dostávat do fikčního světa.

Postavy na mě působily velice věrohodně, každou z nich jsem si dokázala živě představit, protože jejich charaktery byly výborně vykresleny. Stejně tak mohu hovořit o místě, v orientaci může čtenáři pomoci mapka, kterou najdeme na deskách knihy jak vepředu, tak i vzadu. Mohu však říci stejně jako tomu bylo u postav, že i místa jsou velice dobře popsána a čtenář si připadá, jak kdyby byl součástí děje.

Musím se zmínit i o krásném přebalu knihy. Přiznám se, že ta u mě při výběru zapůsobila nejvíce. Pan Marcel Burcák zde vypodobnil několik postav. Obálka je laděna do příjemných klidných barev. Věřím tomu, že i na vás zapůsobí pozitivně a knihu si rádi přečtete.

S jazykovou rovinou jsem měla trošku problémy, pokud se zaměřím na pravopis, tak ten byl vcelku dobrý, par chybek se našlo, ale v porovnání s překlepy, kterých v knize bylo požehnaně a některé dokonce měnily i smysl slova, popř. celé věty.

Zaměřím-li se na stylistiku, musím říci, že autorka umí krasně pracovat s délkou vět. Krátké věty úžasně stupňují napětí a zrychlují děj – v případě vyšetřování případů apod. a dlouhé věty naopak trošku děj zpomalují. Toto mi přišlo velice zajímavé a kniha se mi opravdu dobře četla. Četba byla rychlá a kniha byla bohatá na napínavé situace.

Co mě trošku zaskočilo, bylo to, že čtenář sleduje kroky vraha/ů a od samého počátku ví, kdo, co a proč udělal. Na druhou stranu si říkám, proč ne, je to něco nového, s čím jsem se ještě, pokud si dobře pamatuji, v žádné knize nesetkala. Novým čtenářským zážitkům se nebráním a ráda se s nimi potýkám.

Knihu si dle mého názoru může přečíst každý čtenář, který má rád detektivní zápletky z trošku jiného úhlu pohledu. Děj knihy je snadno vstřebatelný a velice čtivý.

Moje subjektivní hodnocení tentokrát bude trošku nižší z výše uvedených důvodů. Hodnota: 85 %. Kniha se mi líbila, ale pokud srovnám toto dílo s díly pana Vondrušky a pana Bauera, tak ti u mě stále vedou a paní Horáková se zařadí na pomyslnou 3. příčku mého žebříčku. Upozorňuji na to, že i přes moje vcelku nízké hodnocení kniha určitě stojí za přečtení.

 

Naďa Horáková (*1962)
Své dětství prožila v Ratíškovicích, kde také vychodila základní školu. Středoškolské vzdělání absolvovala v roce 1981 na Gymnáziu v Kyjově (humanitní větev s rozšířenou výukou jazyků: německý jazyk, ruský jazyk, latina). Poté vystudovala na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně obor – český jazyk a literatura a dějepis /rok 1988/.
Naďa Horáková žije s rodinou v Mutěnicích u Hodonína. Učí na Základní škole v Dubňanech, současně píše historické romány a detektivky. Je spoluautorkou scénářů televizního seriálu Policie Modrava. 

 


Název knihy:    Jeptiška pro markraběte
Jeptiška pro markraběteAutor:                 Naďa Horáková

Nakladatelství:  MOBA
Katalog. číslo:   7167
Rok vydání:       2015
Počet stran:       264

ISBN:                  978-80-243-6163-5
EAN:                   9788024361635

Vazba:                Vázáno
Formát:               115 x 185 mm

E-shop:              http://shop.mobaknihy.cz
   

Nakladatelství MOBANakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer…) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indriðason, Helon Habila, Michael Robotham a další).

              Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.MOBAknihy.cz.

  Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)