Sobota, 4.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Tajemství čínského léčitelství

Tajemství čínského léčitelstvíTato novátorská a inspirující kniha kombinuje moudrost tradiční čínské medicíny s jednoduchými, bezpečnými a efektivními přírodními terapiemi, které mohou být použity k sebeléčení. Na rozdíl od západní medicíny preferuje tradiční čínská medicína při léčení člověka celostní nasazení. Autorka představuje tuto metodu a pomáhá čtenáři, aby se naučil porozumět vlastnímu tělu, aby rychleji a lépe rozpoznal symptomy nemoci.

Učí přitom ovládání teorie pěti prvků a rovněž umění mírného a přirozeného uzdravování. Přitom sahá jak ke starým metodám – aromaterapii, masáži reflexních zón a akupresuře, tak k meditacím a zásadám správné výživy, aby tělo, duše a duch vytvořily harmonický celek, který nakonec nebude potřebovat lékaře.

Zdraví je výraz harmonické rovnováhy mezi různými složkami v povaze člověka, jeho okolí a způsobu života… Příroda je lékařka nemoci. (Hippokrates)

Tato kniha je přehledně rozdělena na tři části. V té první se dozvíme něco o historii, seznámíme se s hlavní myšlenkou čínského léčitelství a několika základními pojmy, jako například: pět prvků, cykly Sheng a Ko, Jia a Jang, osm principů, systém meridiánů, atd. V druhé části je popsáno několik terapeutických postupů, jako je moxování, reflexologie, akupresura, aromaterapie… Třetí část, s názvem Prvky, nám prakticky radí, jakým způsobem provádět sebeléčení…

Ještě před začátkem třetí části v knize najdeme krátký “test”, nebo spíše dotazník, po jehož vyplnění zjistíme, zda máme, či nemáme v nerovnováze některý z pěti prvků…

Já jsem po vyplnění tohoto testu zjistila, že mám v nerovnováze prvek voda. Co s tím? Teď přichází na řadu právě třetí část, kde se dozvíme ( pro každý prvek zvlášť ), jaké orgány jsou při nerovnováze určitého prvku vlastně oslabené. Také to, jaké klima, roční období, nebo třeba barva nám vadí, či naopak prospívá, dokonce i to, jak může ovlivnit náš hlas, jaký smyslový orgán oslabuje a jaké má tato nerovnováha symptomy!

Poté následují jednotlivé orgány přiřazené k určitým prvkům. U nich se zase dočteme o jejich funkci, dle západní medicíny, tradiční čínský výklad, návod ke svépomoci, který obsahuje rady typu – jaké potraviny nám pomohou, jaké naopak uškodí, léčivé byliny a koření, tělesná cvičení, která jsou velmi jednoduchá ( jedná se o jeden cvik k jednomu orgánu a zvládne ho opravdu každý! ), léčivé dotyky ( masáže, reflexní terapie, akupunktura ), provázené výstižnými a přehlednými obrázky. Nechybí ani doporučení různých éterických olejů k aromaterapii, afirmace a opravdu nádherné meditace. Zrovna meditace mne dost často nudí a nelíbí se mi. V tomto případě tomu tak ale není. Jako kdyby někdo přesně věděl, co mám ráda, co se mi líbí a co potřebuji! Byla jsem opravdu velmi mile překvapená!

V závěru knihy na vás čeká ještě pár jednoduchých a rychlých receptů, z nichž každý je určen k léčbě konkrétního orgánu.

A jak jsem s knihou spokojená? To jste si už jistě všimli podle mého hodnocení v úvodu. Je prostě skvělá. Je vhodná pro každého, kdo chce nahlédnout do tajů čínské medicíny, ale bojí se, že se bude ztrácet v množství cizích slov a nepřehledném, složitém textu. Nic takového tu totiž nehrozí! Kniha je přehledná, srozumitelná a ocení ji především začátečníci. Nechá vás nahlédnout do každého odvětví této nauky a možná ve vás ( tak jako ve mně ) probudí touhu po jejím dalším a hlubším studiu!

Pokud jste tedy spíše začátečníci a toužíte po kradmém nahlédnutí do tajů čínského léčitelství, je pro vás tato kniha jako dělaná. V případě, že už jisté základy máte, si je při čtení této knihy osvěžíte a možná se dovíte něco nového. Po podrobnějších informacích se ale budete muset podívat někde jinde…

Moje hodnocení: 95 %

 

Tajemství čínského léčitelství (foto: Katniss Lavender)

 

Název knihy:     Tajemství čínského léčitelství
Tajemství čínského léčitelstvíAutor:                  Jennifer Harper

Nakladatelství:  MOBA
Katalog. číslo:   6048
Rok vydání:       2016
Počet stran:       304

ISBN:                  978-80-243-6976-1
EAN:                   9788024359761

Vazba:                Vázáno
Formát:               115 x 185 mm

E-shop:              http://shop.mobaknihy.cz

Databáze knih: www.databazeknih.cz

Nakladatelství MOBANakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer…) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indriðason, Helon Habila, Michael Robotham a další).

              Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz.

Autorčin blog 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.