Tajná láska Jakuba Krčína

recenze knihy Tajná láska Jakuba Krčína

Každému z nás se již při zmínce o Jakubovi Krčínovi vybaví jeho díla, která se v době jejich vzniku střetávala spíše s nevděkem než s radostným přivítáním. Kniha, kterou bych vám ráda představila prostřednictvím dnešní recenze, vypráví nejen příběh o budování, ale i o osobním životě rožmberského regenta a budovatele velkých vodních děl. Toužil po moři v Čechách a jeho přání se mu téměř i splnilo, jen ta slaná voda chybí. Tajná láska Jakuba Krčína je zajímavou publikací, jež vypovídá nejen o životě Krčína, ale monitoruje také moc Rožmberků, dobovou kulturu, architekturu a sociální rozvrstvení společnosti. Román si oblíbí zejména milovníci historie, ale na své si přijdou také čtenáři detektivek a romancí. V této drobné publikaci, jež má pouhých 208 stran a skládá se z 11 kapitol, se tyto žánry krásně prolínají a vytváří zajímavý celek.

„Noc rozprostřela nad krajinou temný samet; jen občas se jeho sítem prodral měsíční paprsek, aby pohlédl na smutné popravní místo. Ve větru se tady kymácelo tělo odsouzeného, teď už bez očí, které vyklovali havrani dříve, než slunce ukončilo svou každodenní pouť.“  (s. 18)

Již v okamžiku, kdy jsem zjistila, že si budu moci přečíst tento román, byla jsem natěšená. O tomto příběhu jsem již slyšela a nemohla jsem uvěřit tomu, že se toho do tak útlé knížečky může vejít tolik. Když jsem si pak přečetla anotaci, která slibuje opravdu jízdu ve velkém, tak jsem se nemohla dočkat na chvíli, kdy se do četby pustím. Ve chvíli, kdy jsem začala číst, příběh mě doslova pohltil. Občas přišla příjemná vyrušení v podobě milých ilustrací od Rudolfa Daňka. Obrázky si nelze nezamilovat, jsou tak čisté a skvěle dokreslují děj. O tom se ale můžete úžasně přesvědčit i na přebalu a deskách svazku. Ve vyprávění si najdou to své jak ženy, tak i muži.

Titul Tajná láska Jakuba Krčína poprvé vyšel v roce 2001 v nakladatelství Prosperita. V roce 2017 se o nové vydání publikace postaralo nakladatelství Brána. Pokud vás naše recenze chytne za srdce a budete si chtít román přečíst, můžete si jej pořídit zde.

Tajná láska Jakuba KrčínaČeská autorka má na svém kontě šest knih, jež se zabývají českou historií. Mezi populárně naučnými tituly můžeme najít i zástupce beletrie, jímž je právě například román Tajná láska Jakuba Krčína. Vyprávění tohoto příběhu mě doslova polapilo, autorčin styl mě dokázal upoutat již na první stránce a kniha mě bavila s každou další stranou více a více. Některé zvraty čtenáře překvapí, ale to je podle mě velice důležité. Každý obrat ve vyprávění mě vždy nutil číst dál a dál. Abych pravdu řekla, trošku rušivě na mě působily posuny v ději, kterých bylo v průběhu kapitoly hned několik a poznáte je bezpečně podle toho, že je mezi nimi vynecháno místo, i přesto však musím podotknout, že dílo je živé a čtivé. Při jeho četbě tudíž nezažijete ani chvilku nudy. Kromě toho, že si odnesete zajímavý čtenářský zážitek, nahlédnete i na to, jak se na jihu Čech žilo na počátku nového věku. Dalo by se říci, že Rožmberkové a Jakub Krčín zde hráli prim.

Postavy v románu působí velice realisticky a jsou dobře propracované. Můžeme tedy krásně sledovat nejen jejich vzhled, ale také charakterové vlastnosti či pocity. Za celou dobu čtení tak můžete zažít výbuchy hněvu, platonickou lásku, nenávist, touhu a spoustu dalších více či méně emotivních okamžiků.

Dílo mi přišlo kompozičně jednoduché i přesto, že si čtenář zpočátku může myslet, že je komplikované. Je pravda, že je vyprávění hodně členité, ale sleduje osud vždy jen jedné postavy. Každé přerušení toku příběhu nás posouvá o kousek dál. Je pravda, že se zde vyskytují jak chronologický a retrospektivní způsob vyprávění, tak i ten paralelní. Paralely můžeme spatřovat například v tom, že se v ději občas přesouváme od Krčínova úhlu pohledu směrem k rybníkářům či Rožmberkům. Retrospektivy se často odvíjí zejména ve vzpomínkách Jakuba Krčína na to, co způsobil, většinou se tedy spíše jedná o výčitky. Podle datací, jež se ve vyprávění hojně objevují, si můžeme snadno ověřit chronologii. Když se podíváme na vypravěče, zjistíme, že je odvíjen v objektivní er-formě, která je doplňována mnohými dialogy mezi jednotlivými postavami. Popisy jsou většinou kratší a jedná se o charakteristiky, popisy prostředí, ale i situací.

Moje subjektivní hodnocení nemůže být jiné než pozitivní. S knihou jsem byla nad míru spokojená, sedla mi jak tematicky, tak i autorčiným stylem psaní. Když k tomu pak přidám grafické a jazykové zpracování, nemám dílu téměř co vytknout. Četbu jsem si užívala od počátku až do úplného konce. Cílovou skupinou jsou zejména milovníci historických, romantických a detektivních románů. Pokud pak upřednostňujete útlejší knížky, tato vás zajisté nezklame. Při čtení jsem si úžasně odpočinula a pobavila se. Tento historický román mě dostal do kolen a vysloužil si ode mě skvělých 100 % a budu jej ráda doporučovat i dále. Věřte tomu, že si knihu užijete plnými doušky.

 

Název knihy Tajná láska Jakuba Krčína
AutorEliška Jindrová
Žánrhistorický román
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2017
Počet stran208
ISBN978-80-7243-991-1
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Brána

Nakladatelství Brána Brána (založeno 1994) ukončilo svou činnost jako samostatné nakladatelství počátkem roku 2019, kdy se stalo součástí Euromedia Group.

V rámci EMG nadále funguje jako edice Brána pod svým logem a soustřeďuje se především na vydávání historických románů, českých i překladových, humoristických knížek, populárně naučné historické literatury a v menší míře také pokračuje v tvorbě pro děti – jde především o populární knížky Jana Lebedy o oblíbeném skřítku Medovníčkovi.

Brána nadále i jako součást EMG vydává své zavedené a oblíbené autory, jako jsou Barbara Erskinová, Marcela Mlynářová, Jan Bauer, Jaromír Jindra, Olga Krumlovská, René Melichar nebo již zmíněný Jan Lebeda a nadále se bude snažit vyhledávat a uvádět na český trh nové zajímavé zahraniční i české spisovatele.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)