Mořské sklo

recenze knihy Všechny vlny oceánu

„Moje dcera může ztratit matku.

Stejně jako já ztratila tu svoji.“

Možná, že autorku Kerry Lonsdale znáte díky její trilogii Všechno, co máme (Všechno, co máme; Všechno, co jsme opustili; Všechno, co dáme (recenze)), jejíž první díl měl u čtenářů velký úspěch. Ačkoliv jsem její trilogii zaznamenala, moje první setkání s její tvorbou proběhlo až nad knihou Všechny vlny oceánu, která je samostatným románem. Ale i v něm najdeme, jak sama autorka nazývá, její „tajnou ingredienci“. Ačkoliv to anotace spíše jen nepatrně naznačuje, nejedná se o obyčejný příběh matky a dcery, protože ženy v jejich rodu obdržely do vínku jistý „dar“, který jim však ne vždy přinesl štěstí. A víc už neprozradím.

Molly žije se svojí osmiletou dcerou Cassie zdánlivě poklidný život, alespoň do té doby, než Cassie začne mít noční můry. A když se dotknou přímo její rodiny, rozhodne se Molly konat a odjede i s dcerou do domu své babičky, v němž vyrůstala a k němuž se váží nepříjemné vzpomínky, které návratem znovu ožívají. Podaří se Molly vyrovnat s minulostí a změnit budoucnost? Dokáže pomoci své dceři a začít nový život? Pokud toužíte po odpočinkovém čtení, které ve vás ale dokáže vyvolat emoce, Všechny vlny oceánu budou tou správnou volbou.

„Oči se mi zaplavily slzami. Nechápala jsem, co je s námi v nepořádku. Máma mi řekla, že jsme výjimečné. Proč to táta neviděl? Proč tuhle naši část tak moc nenáviděl?“

Všechny vlny oceánuPo přečtení anotace jsem byla na knihu velmi zvědavá, mám ráda příběhy, v nichž se odhalují rodinná tajemství, a tato kniha je jich plná. Po přečtení prvních stran jsem byla však překvapená, možná i trochu rozpačitá, protože anotace neprozrazovala to, že příběh skrývá právě „tajnou autorčinu ingredienci“, a já jsem spíše racionalista, ale nakonec mě chytil příběh sám o sobě, vzbudil ve mně zvědavost, a pak už se nedalo odtrhnout. V hlavě mi při čtení neustále vyskakovala řada otázek a byla jsem moc zvědavá, zda na ně dostanu odpovědi. Poslední stránky jsem doslova hltala a konec byl opravdu napínavý a překvapivý.

S touto knihou jsem dostala vše, co mám při čtení ráda – napětí romantickou linku, odhalení tajemství z minulosti, a především čtivý příběh. Kniha mě natolik pohltila, že jsem měla pocit, že stojím po boku Molly a vše prožívám s ní. Nakonec jsem autorce odpustila i tu „tajnou ingredienci“, protože bez ní by tento příběh rozhodně nemohl vzniknout.

„Pátrání po skle jsem milovala, co si pamatuju. Každý nalezený kousek spadlý do moře znamenal, že tam venku jsou ještě další, lepší. A touha nalézt rozbité láhve a vázy omleté vlnami a zrecyklované mořem byla příliš silná, než abych ji mohla ignorovat.“

Molly jsem si oblíbila a poprvé s touto knihou jsem se dozvěděla o mořském sklu a uvědomila si, že i já ho mám doma, a nikdy mě nenapadlo, že by se dalo použít k tomu, k čemu ho používá Molly.

I když je v knize skryta velká bolest, smutek a trápení, celkově na mě příběh působil kladně, protože takovým ústředním motivem je silné pouto mezi matkou a dcerou, ale i vnučkou a babičkou, zkrátka mezi ženami. A zároveň také osudová láska, která však byla náhle zpřetrhána.

„Starý dobrý Owen s tunou soucitu a víry ve mně právě našel klíč. Sdílel se mnou nejhlubší, nejtemnější tajemství. A to mě přemohlo. On ty dveře odemkl a ta věc, za kterou jsem se nejvíc styděla – a nesla její vinu –, chtěla ven.“

Knihu bych označila spíše za oddechové nenáročné čtení, které však dokáže vyvolat silné emoce. Doporučila bych ji spíše ženám, které mají rády příběhy s trochou romantiky a rády odkrývají rodinná tajemství. Je to kniha, která vás bude držet v příjemném napětí až do poslední stránky.

 

Název knihy Všechny vlny oceánu
AutorKerry Lonsdaleová
Žánrpro ženy, romány
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2020
Počet stran303
ISBN978-80-249-4340-4
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)