Pátek, 3.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Tajuplní listnáči

recenze knihy Kdo roste v parku

„To by mě zajímalo, komu se podobám já. Kým budu, až vyrostu?“ přemýšlel semenáček a začal se rozhlížet po okolních stromech.“

Když se dají dohromady bývalá učitelka biologie nyní pracující jako literární redaktorka s výtvarnicí a zkušenou ilustrátorkou dětských knih, vznikne půvabná poučná kniha pro malé čtenáře. Tahle kniha mě chytla za srdce od první stránky nebo spíš již od obálky.

S autorkou Katerynou Michalicynou se čeští čtenáři setkávají poprvé. Ilustrátorku Oksanu Bulu jsme měli tu čest již poznat jako autorku a ilustrátorku knížek pro děti, v nichž se děti mohly seznámit s milými postavami tukoňů, strážců lesa. Pokud jste si její ilustrace oblíbily, kniha Kdo roste v parku vás velmi potěší.

V parku, kde roste celá řada nejrůznějších dřevin, vyroste jednoho dne malý semenáček. A jako takové malé dítko se rozhlíží zvědavě kolem sebe a rád by věděl, komu se podobá, jak jednou bude vypadat, až vyroste. Postupně se obrací na stromy ve svém okolí a zjišťuje, kým jsou. Najde svého rodiče? Udělejte si čas a přečtěte svému dítku tuto milou poučnou knihu.

Kdo roste v parku„Lipové květy jsou nenápadné, ale jak krásně voní! Sladce a medově. Včely z nich sbírají nektar na lipový med.“

Autorka nám v knize přiblíží jedenáct nejznámějších stromů. Dozvíme se, jak vypadají jejich listy, kůra, květy, plody. Dozvíme se, k čemu se dají využít, jak jsou prospěšné pro zvířata či léčivé pro lidi. A zároveň sledujeme touhu semenáčku najít své kořeny, až je nám chvíli smutno a cítíme beznaděj a obavu, že jeho hledání nebude úspěšné.

Vše doprovázejí nádherné a půvabné celostránkové ilustrace, které zachycují stromy, ale i detaily jejich listů, květů, plodů, čímž ilustrátorka perfektně vše přiblíží dětem. Mohla bych se tu rozplývat ještě dlouho, ilustrace Oksany Buly jsou zkrátka pestré a dětem se budou líbit. Celá kniha je laděná převážně do svěží zelené barvy a vám bude moc příjemné na ilustrace koukat.

Knihu jsem četla před spaním své čtyřleté dceři a velice se jí líbila. Některé ze stromů již zná, ale některé stromy pro ni byly nové a vzbudily v ní zájem a otázky. A i já jsem v knize našla poučení i nové informace, třeba jsem vůbec netušila, že z kmene břízy se sbírá šťáva, která je zdravá.

„Jak je to možné? Je vás tady tolik a já… já se nikomu nepodobám… vůbec nikomu…“ zavzlykal semenáček.“

Knihu bych doporučila všem malým zvídavým dětem, aby jim ji rodiče či prarodiče četli nejen před spaním a byli připravení zodpovědět všechny zvídavé dotazy. Zaručuji vám, že poté budete mít chuť vydat se do nejbližšího parku a děti se všemi stromy seznámit osobně.

Moje hodnocení je 100 %.

Pojďte dětem otevřít brány přírody kolem nich.

 

Název knihy Kdo roste v parku
AutorKateryna Michalicyna
Žánrpohádky, pro nejmenší, naučná literatura
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2019
Počet stran40
ISBN978-80-7577-968-7
  
Nákup knihy www.hostbrno.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

www.HostBrno.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)