Pátek, 3.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Tanzánie – Safari Njema

V pátek 17. ledna bude ve Vodních zdrojích Chrudim přednášet Jiří Rosa o svých cestách do Tanzánie.

O Africe snil již jako malý kluk, poprvé tam odjel za divokými zvířaty a našel lidi. Rychle propadl kouzlu Afriky a odjel s kamarádem do Tanzánie farmařit. Pro místní se stali dva pracující běloši velkou atrakcí, a přestože s českými ředkvičkami díru na africký trh neudělali, na Afriku nezanevřeli. Nakonec dostavěli školu U komáří řeky a již několik let jí podporují i díky festivalu Nasajem s Masajem.  

Své zkušenosti z Afriky zaznamenal i na papír a do Chrudimi přiveze i svou druhu povídkovou knihu. V ní definuje stupnici zevlování, popisuje zkušenosti z farmaření, svízelné vysvobození kamaráda z místního vězení a především humornější příběhy ze života místních Masajů. Součástí knihy je první česko- swahilsko-masajský slovník, který je dílem právě tohoto Východočecha, který je duší i srdcem Afričanem.

Muž mnoha profesí (muzikant, cestovatel, exmanažer kapely Laura a její tygři, organizátor Memoriálu Jiřího Schelingera a benefičního festivalu Nasajem s Masajem, kynolog, koloběžkář, obuvník, zmrzlinář, restauratér a mnoha dalších), starostou města Česká Skalice jmenovaný velvyslanec pro Afriku, který se podle svých slov snaží být především člověkem.

 

Tanzánie

 

Přednáška začíná v 18 hodin. Další informace a rezervace na tel. 723 004 397 nebo gutzer@centrum.cz.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.