Čtvrtek, 30.11.2023
KnihyKultura

Monolog Taxidermistovy milenky

Nakladatelství Golden Dog nám s každou vydanou knihou přináší nové chuti a vůně temných příběhů. Tentokrát milostnou gotickou romanci. Nebo tragédii?

Scarlett se zamiluje do taxidermisty Henryho Peppera. A víte vy vůbec, kdo je to taxidermista? Ne? Tak to jste na tom skoro jako já před pročtením této knihy. Rovnou vám to prozradím: taxidermista je člověk, který se zabývá preparací zvířat. Právě Scarlett Henryho přivede k hybridní taxidermii, která spočívá ve vytváření fantaskních tvorů spojováním těl oněch skutečných. Nebo si aspoň hodně dlouho myslí, že iniciátorkou byla ona.

Pár žije o samotě uprostřed somersetského vřesoviště. V podstatě harmonický vztah narušují vpády lidí zvnějšku: Scarlettina bratra Rhetta, s nímž ji pojí i dávná rodinná tragédie, vlezlé postarší sousedky Penny i konkurenčního taxidermisty Felixe De Souzy. Peripetie soužití ústřední dvojice jsou líčeny chronologicky podle měsíců v průběhu jednoho roku, přičemž jednotlivé kapitoly střídá popis oslav Štědrého dne, kdy příběh vrcholí.

Taxidermistova milenkaPolly Hall je bezesporu výbornou stylistkou a kvalitní překlad musel dát Martinu Štefkovi pořádnou práci. Před zraky čtenáře se line sáhodlouhý monolog Scarlett, v němž se dozvíme všemožné detaily jejího citového vzplanutí jak k Henrymu, tak k hybridní taxidermii. Do detailu jsou popsány proměny přírody na vřesovišti v průběhu roku, vrcholící ke konci roku přívaly dešťů a záplavami. A v neposlední řadě nás bude Scarlett mnohoslovně přesvědčovat o duších uvězněných v tělech vypreparovaných zvířat. Její brebentění je jako tkaný koberec kryjící shnilou podlahu. Celou dobu tušíme, že tam někde v hloubi je něco špatně, stejně jako skrytá temnota v tomhle příběhu. Ta na konci konečně a otevřeně vyhřezne na povrch.

Musím říct, že mě ona mnohomluvnost hlavní hrdinky místy až otravovala. Přišla mi poněkud nudná a dlouhá. Asi bych jako autor škrtal. Ale nejsem Polly Hall, že.

Nicméně závěr knihy mě příjemně překvapil, jak (pro mě) nečekanou pointou, tak náhlou akčností. Ano, pak mi konečně došlo, že celý příběh lze brát i jako dobrou černou anekdotu, případně i jakousi temnou parodii na zamilovaný románek.  

Ať už v tomhle neortodoxním díle uvidíte cokoliv, je to jistě svým způsobem netradiční a neokoukané. Taxidermistovu milenku lze doporučit všem knihožroutům, na nich samých pak bude záležet, jak se s ní popasují.     

 

Název knihy Taxidermistova milenka
AutorPolly Hall
ŽánrLiteratura světová, Horory, Romány
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2022
Počet stran252
ISBN978-80-88067-48-1
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.