Čtvrtek, 2.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Festival keltské kultury LUGHNASAD vás přenese do dob našich předků

Chcete zažít festival kde ožije keltská historie se všemi starodávnými řemesly a skvělou irskou hudbou? Přijeďte do archeoskanzenu Země Keltů na konci července, 29.–30. července 2022.

Mezinárodní festival keltské kultury letos oslaví 16. ročník vyprávěním příběhu “Po stopách našich předků”. V minulém roce jsme zavítali do daleké Galie a letos nás příběh přenese zpět na území kmene Bójů známé jako Boiohaemum. Těšit se můžete na bohatý historický a hudební program, přednášky, workshopy, bojový turnaj, dovednostní klání nebo hry pro děti. Přijměte naše pozvání a prožijte s námi nezapomenutelné zážitky během oslav léta a sklizně.

Co vás čeká? Po vstupu do oppida uvidíte obydlí a dvorce archeoskanzenu, které osídlí Keltové s jejich řemesly. Veškerá keltská řemesla si budete si je moct vyzkoušet vy i vaše děti. Přijedou i kmeny Germánů, Římanů a Řeků abyste mohli shlédnout a porovnat jejich výcvik a vybavení do bojů.

 

Lughnasad - koláž 1

 

Jejich souboje a vyprávění příběhu náčelníka Biateca povede hlas vypravěče, který vás zasvětí do odehrávajícího se děje.

V oppidu najdete lukostřelbu, dětské hry, krčmu pro občerstvení a také keltskou kuchyni, kde nahlédnete do tajů keltského stravování.

Kdo si bude chtít v klidu usednout k povídání – na festivalu najdete i odborné přednášky o historii a také na téma zdravého životního stylu a keltského odívání. Veškerý život v keltské vesnici bude doplňovat program výuky keltských i skotských tanců, bubnování, ženských kruhů a autorského čtení a dětských her.

Před valy oppida otevřou své stánky řemeslníci a čeští stánkaři s jídlem a pitím. K tomu vám na podiu bude hrát irská hudba, proběhne i zde krásný program pohádek, tanců, vyhlašování Gloria Celtis a večer i velká ohnivá show.

 

Lughnasad - koláž 2

 

Lughnasad je svátek Keltů oslavující léto a sklizeň, a proto nesmí chybět keltské rituály. Přijeďte si užít Lughnasadový rituál. Zapojit se budete moct i vy, diváci.

Zázemí vám poskytne hostinec U Dubového Kelta, který je přímo v areálu. Stanování a parkování najdete poblíž areálu festivalu.

Informace o festivalu a vstupném najdete na www.lughnasad.cz nebo mobilní aplikaci Lughnasad. A abychom na něco nezapomněli – můžete si i sami vyrobit šamanský buben.

No a na závěr si můžete koupit dárek na památku. Bohatý merch festivalu si můžete zakoupit na místě nebo předem na webových stránkách či Facebooku Festival Lughnasad.

 

Lughnasad 2022 děti

 

Přijeďte do Nasavrk probudit v sobě Kelta.

 

Kdy 29.–30. července 2022 
Kde Země Keltů Nasavrky

 

 

Lughnasad 2022 - plakát

 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a nezlobí! www.FotoZajda.cz