Tip na skvělou audioknihu – Faktor Churchill

Faktor Churchill

Líně stoupající dým doutníku, kostky ledu zvonící ve sklenici s whiskey, pokročilá noční hodina… asi tak bychom si mohli navodit atmosféru, ve které velký státník a řečník Sir Winston Leonard Spencer Churchill pravidelně psával své mistrně vyvedené projevy, články i knihy. Kdo by byl řekl, že za svůj život „publikoval víc slov než Dickens a Shakespeare dohromady“? Co všechno nám ještě uniká? Co o Winstonu Churchillovi víme?

Audioteka.cz ve spolupráci s Knihou Zlín českému posluchači (popřípadě čtenáři) přináší mistrně vyvedenou odpověď v podobě (audio)knihy s názvem Faktor Churchill.

Dnes už bývalý starosta Londýna Boris Johnson je v celém Spojeném království – a nejen v něm – velmi dobře znám. Tento muž mnoha talentů i profesí se vlastně dosti podobá samotnému Churchillovi. Možná právě proto se při příležitosti padesátého výročí Churchillova úmrtí rozhodl oslavit jeho památku (jež pomalu upadá v zapomnění) a zpracovat faktory, které ovlivnily Churchilla a potažmo i svět. Jelikož si už i anglická mládež myslí, že „Churchill je pes z reklam na stejnojmennou britskou pojišťovnu“, nechci ani tipovat, jak by dopadl v průzkumu u českých studentů. Ale víme o Churchillovi i „my starší“ něco víc, než že byl britským premiérem v době druhé světové války?

Obávám se, že ne. A myslím, že je to škoda. Co se tedy dozvíme ve dvaceti pěti stopách, které trvají celkem čtrnáct a půl hodiny? Ve zkratce: o Churchillově dětství, kdy byl ve škole bit, ale nikdy si nestěžoval, o jeho dospívání, kdy se dostal do novin díky své obhajobě žen svobodného povolání a jejich možnosti pít v jakémkoliv baru si vyberou (některé jim byly zapovězeny), o jeho nešikovných námluvách s Clementine, o jeho otci, kterému se snažil minimálně vyrovnat a dokázat mu, že není budižkničemu, a současně ho i obhájit, ale především o jeho síle, nezdolnosti a kvalitě osobnosti, díky níž Hitler prohrál válku. Zdá se Vám to prohlášení přemrštěné? Možná to tak zní, ale je pravdivé.

Churchillova cesta na vrchol nebyla vůbec snadná. Naopak. Po celou dobu jeho života zde bylo mnoho těch, kteří mu mírně řečeno nefandili. To, že zastával všechny nejdůležitější funkce ve státě včetně té nejvyšší, premiérské, je tak trochu zázrak. A že to byl právě člověk Churchillova formátu, co Velká Británie (ale i Evropa) ve 40. roce minulého století potřebovala, je z předložených důkazů zřejmé. Kdo jiný by byl ochoten postavit se Hitlerovi v situaci, kdy vše vypadalo beznadějně, Francie kapitulovala, anglickému vojsku se nedařilo a většina Britů včetně mnoha ministrů byla pro podepsání příměří? Kdo by v tu chvíli dokázal svou řečí přesvědčit lid, aby bojoval do posledního muže? Kdo by dal pro nutnost věci povel k bombardování francouzského loďstva včetně jeho námořníků? Komu by se povedlo zatáhnout do války o Evropu na hony vzdálené Spojené státy americké? Nejspíš nikomu jinému.

Churchill táhl vítězné tažení. Riskoval vše a vyhrával (povětšinou). Díky své obrovské slovní zásobě, která odhadem činila kolem 60 tisíc slov (většina lidí má jen třetinu až polovinu), rétorice, již v čase nutnosti dokázal oprostit od oblíbených archaických výrazů a pompéznosti, se mu podařilo v lidech vzbudit dávno uhaslé plameny válečníků. Hitler byl bezpochyby lepším řečníkem, ale nikoli lepším taktikem či diplomatem, natož pak člověkem.

 

Faktor Churchill

 

A to nemluvím o jeho zásluhách v oblasti úřadu práce, boji proti komunismu, ochraně a soucitu s chudými, jeho malířském umění a mnohém dalším. Chcete poznat muže skutečně velkého formátu a současně se dozvědět nejspíš doposud nezaregistrované podrobnosti o druhé světové válce včetně jejích jednotlivých bitev? Nebo se po Churchillově boku účastnit sezení vlády v těch nejtěžších a nejrozhodnějších chvílích? Poslechněte si Faktor Churchill!

Jeho načtení se mistrně ujal herec a dabér Pavel Rímský, jenž svým autoritativním, sytým a až trochu agresivním barytonem prostě neumožňuje ztrácet pozornost. Strhující přednes dává obsahu další rozměr. Tato audiokniha mě velmi mile překvapila a moc mě bavila. Znalostně je mimořádně přínosná a současně je napsána velmi atraktivním způsobem. Smekám před autorem, interpretem i režisérem audioknihy (Jakubem Tabery). Tohle je skutečně skvěle odvedená práce. Doporučuji všem!

100 %

 

FAKTOR CHURCHILLNázev audioknihy:      FAKTOR CHURCHILL
Autor:                             Boris JOHNSON
Interpret:                        Pavel Rímský

Vydavatel:                     Audiotéka

Délka:                            14 hod. 28 min.

Kategorie:                      Vzpomínky a biografie

E-shop:                           audio – http://Audioteka.cz   
 
                                       
                                         kniha – www.KnihaZlin.cz  

 

Zasoutěžit o knihu Faktor Churchill si můžete zde.

 

Audiotéka  

 

Audiotéka 

Audiotéka.cz nabízí:

– 2800 audioknih ke stažení.
– Možnost bez rizika vyzkoušet službu i konkrétní audioknihu díky ukázkám a kapitolám zdarma.
– Online platební metody.
– Poslech okamžitě po nákupu, žádné čekání.
– Aplikace pro mobilní telefony zdarma (iPhone, Android, Windows Phone 7).
– Moje Polička – zakoupené audioknihy dostupné vždy a odkudkoliv na serverech.
– Uživatel si buduje vlastní virtuální knihovnu, má možnost opakovaného stažení.

 

 Audioteka

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.