Středa, 22.5.2024
KnihyKultura

Tip na audioknihu – PAX: Hůl prokletí & Grim přízrak

Åsa Larsson - PAX: Hůl prokletí & Grim přízrakrecenze audioknihy
Åsa Larsson – PAX: Hůl prokletí & Grim přízrak

“Vlkodlak, Grim, pekelný pes, Nic Tang s koňskou hlavou, pouto Gleipni a tajemná knihovna obsahující i zamřížované kouzelné knihy”

Bratři Alrik a Viggo se zabydlují v novém městě i v nové rodině. Jejich útočištěm se stává městečko Mariefred a pěstouni Lajla s Andersem.

Mladší z bratrů, Viggo, více trpí odloučením od matky, která propadla alkoholu, a nelíbí se mu, že Alrik mluví o domu pěstounů jako o svém domově. Zlobí se na celý svět. Kámen do okna Oranžerie však hodí Alrik. Uvnitř se nacházejí staří sourozenci, zahradníci Estrid a Magnar. Jak se ukáže, Estrid s Magnarem nejsou jen to, za co se vydávají. Oba mají jisté neobvyklé schopnosti i povinnosti. Estrid se o příchodu Alrika a Vigga dozvěděla již dříve z karet. To oni jsou vyvolení. Je potřeba se o tom přesvědčit, a poté je začít co nejdříve učit. Znamení sedí. Jakou jim však připravit zkoušku?

V prvním dílu knižní série PAX s názvem Hůl prokletí se mladí bratři po seznámení se svými učiteli dozvídají o tajné knihovně, různých bytostech, o kterých si mysleli, že existují jen v pohádkách, a také zakoušejí ostré zuby prvního kouzelného tvora. Dokáží se mu však úspěšně ubránit a přesvědčit tak oba starší sourozence, že se v nich nemýlili. Při jejich prvním střetnutí s magií se ale z knihovny ztratí mocný Nic Tang. Do čí hlavy se mu podaří dostat?

Ve druhé části, pojmenované Grim přízrak, se mladí hrdinové seznamují s dalším nekonvenčním sourozencem Estrid a Magnara a tajemným návštěvníkem knihovny Damírem, vyostřuje se Alrikův problém s místním chlapcem a jeho otcem, chlapci se noří do studia v knihovně a v městečku se řeší nevysvětlená, několikanásobná napadení s následkem smrti… Všude běhají psi – a Alrik by si tak moc nějakého přál. Není však některý z nich ten pekelný?

Napínavou sérii pro děti píše duo švédských autorek Åsa Larsson a Ingela Korsell. První jmenovanou mohou čeští čtenáři i posluchači audioknih znát díky jejím dílům „pro dospělé“ Sluneční bouře a Prolitá krev. Úvodní dva díly tohoto dobrodružného, napínavého příběhu, které jsem díky zpracování vydavatelství OneHotBook poslouchala jako audioknihu, bych snad ani neoznačila nálepkou „pro děti“. Jediným interpretem této knihy je skvělý Jan Vondráček, jehož hlas si asi nejlépe vybavíte díky dabování hlavního hrdiny seriálu Mentalista. Pan Vondráček pracuje s hlasem skvěle, až excelentně. V PAXu ho mění pro každou jednu postavu. Je až neuvěřitelné jak nízko umí hlas položit. Spolu s dokonalou, bohatou a chytlavou hudební složkou je celá audiokniha za kvalitní režie Michala Bureše opět skvělým zážitkem. Audiokniha je dělena do krátkých kapitol a hojně doplněna znělkami, takže pokud posluchači budou právě děti, kterým je série primárně určená, pomůže jim to udržet pozornost, příběh správně prožít, popřípadě si ho rozložit na správně dlouhé celky. Délka této audioknihy (PAX 1 a 2) je celkem 5 hodin. Mě, ač snad již dospělou, velmi bavila a těším se na další díly.

V příběhu je zajímavé téma pěstounské péče. Myslím, že v severských zemích všeobecně s ním mají své zkušenosti. Je tak dobře, že děti mají možnost slyšet, v jakém případě může k takovým situacím dojít, že to bývá pro děti těžké, ale zároveň že čím jsou starší, tím jsou schopnější se s nastalou situací poprat a více věcí pochopit, a konečně že v dobré pěstounské rodině je mohou milovat a poskytnout jim dobrý náhradní domov, to vše bez ztráty pout s matkou/otcem, mají-li biologičtí rodiče zájem své děti vídat, nebo jsou-li toho schopni. Je třeba si také uvědomit, že takové děti musí čelit i urážkám ze strany ostatních dětí i dospělých a že takové chování není správné, protože už tak mají dost svých starostí.

Hodnocení: 98 %

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/asa-larsson-pax-12-cte-jan-vondracek-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Autor:

Åsa Larsson (* 1966)

Švédská spisovatelka pochází z Kiruny, malého městečka na severu země; v současnosti žije se svými dvěma dětmi na jihu poblíž Gripsholmu. Než se začala věnovat psaní, pracovala jako daňová poradkyně. Její první kriminální román Sluneční bouře (2003; zfilmováno 2007; česky Host 2010) vzbudil ve Švédsku velký zájem čtenářů a získal ocenění za nejlepší kriminální prvotinu. Stejný ohlas měly i její další detektivní romány s hlavní postavou Rebeckou Martinssonovou: Temná stezka (2006) a Než pomine tvůj hněv (2008; obě česky Host 2012). Knihy Åsy Larssonové byly přeloženy do patnácti jazyků a za knihu Prolitá krev (2004; česky Host 2011) autorka obdržela Cenu za nejlepší švédský kriminální román. Oběť Molochovi (2012; česky Host 2013) je pátým dílem úspěšné série. Spolu s Ingelou Korsellovou, původně učitelkou, která v současnosti dokončuje doktorát v oblasti dětské gramotnosti, píše také napínavou sérii pro děti PAX (česky z této řady vyšly v nakladatelství Host knihy Hůl prokletí, Grim přízrak, Dívka ze záhrobí a Neviditelný zloděj).

 

Åsa Larsson - PAX: Hůl prokletí & Grim přízrak


Účinkující:

Jan Vondráček (* 1966)

V dětství chodil do dramatického kroužku, ale k divadlu se dostal až během vojny po gymnáziu (účinkoval v Armádním uměleckém souboru). Následovalo studium na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU, odchod s celým ročníkem do nově vzniklého Dejvického divadla, účast na mnoha festivalech, řada ocenění a vstup do souboru Divadla v Dlouhé, jehož členem je dodnes. Díky seriálu Mentalista, v němž dabuje hlavní postavu Patrika Janea, je známý i jeho hlas (Cena Františka Filipovského 2010). Filmoví a televizní diváci jej mohli zaznamenat ve filmech Pokoj v duši (2009), Lidice (2011), Příběh kmotra (2013) nebo v seriálech České století (2013), Život a doba soudce A. K. (2014) či Vraždy v kruhu (2015).

 

Název:                  PAX: Hůl prokletí & Grim přízrak

Åsa Larsson - PAX: Hůl prokletí & Grim přízrakAutor:                    Åsa Larsson
Interpret:               Jan Vondráček

Délka:                   5 hodin a 1 minuta

Katalogové č.:     AK084
EAN:                     8594169480848

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

  

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/asa-larsson-pax-12-cte-jan-vondracek-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.