Pondělí, 2.10.2023
Cestování a výletyHistorie a současnostVolný časVzdělávání

Tip na výlet – Pravěká stezka Stolany

Pravěká stezka StolanyObjevujete rádi skrytá místa v přírodě? Pak se vydejte do Stolan. Mezi Stolany a Čejkovicemi je v lese ukrytý geologický poklad. Starý pískovcový lom odkrývá geologické bohatství. 

Že je geologie nuda? Záleží na tom, jak je podávána a kde se s ní člověk setká. A právě tohle my v Železných horách umíme.

Národní geopark Železné hory je na svém území velmi aktivní a nevytváří pro své návštěvníky jen nudné informační panely. Naopak, připravuje interaktivní expozice přímo v terénu, kde si lze na všechno sáhnout. Jednou z takových expozic je i starý pískovcový lom nad obcí Stolany jižně od Chrudimi.

Auto můžete ve Stolanech zaparkovat u místní školy hned vedle kostela a pokračujete do mírného kopce k lesu po polní cestě. Na rozdvojení cest na kraji Stolan pokračujete vlevo, minete turistické odpočívadlo a po 300 metrech už vidíte na kraji lesa první informační panel stezky.

Expozice nás provede pravěkem, projdeme se po chodníku s děrovaných roštů, ale hlavně si můžeme sáhnout na žraločí zub, amonita, nebo si dokonce zahrát na archeologa a vyhrabat kostru dinosaura. Nakonec vystoupáme pár metrů nad hranu lomu a prohlédneme si ho také z výšky. Stejnou cestou se pak vrátíme zpět.

 

 

Pravěká stezka Stolany

 

Geopark Železné hory

 

GC8KBT6 - Pravěká stezka Stolany
I keškaři si přijdou na své: GC8KBT6 – Pravěká stezka Stolany

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a nezlobí! www.FotoZajda.cz