Středa, 1.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Tipy na výlety – hrad Košumberk

Zřícenina hradu KošumberkTaké vás láká historie, hrady a zámky, speciálně hradní zříceniny? V okolí Chrudimi jich máme celkem dost. Jedním z takových míst je zřícenina hradu Košumberk v Luži.

Historie tohoto hradu je bohatá, jeho počátky sahají do 14. století. Bohužel, do dnešní doby se dochovaly pouze zbytky.

Ale i dnes stojí hrad za prohlídku. Můžete zde porovnat životní podmínky a potřeby obyvatel ve středověku s dnešní přetechnizovanou dobou. Pohled na zřícené zdi vybízí k otázkám. Jak se jim tu bydlelo? Byli zde šťastní? Nebyla jim zima? Na tehdejší poměry si žili asi dobře. Určitě měli i své každodenní starosti a radosti. Ale v jednom se od nás lišili. Jejich život plynul pomaleji a klidněji. Stále nespěchali.

Při návštěvě hradu se nechte unést atmosférou. Ucítíte zde nádech středověku a nepopsatelnou hřejivou vnitřní sílu, kterou vyzařují jeho polorozbořené zdi. Načerpáte zde ztracenou energii! A pokud zavřete oči, můžete slyšet středověkou hudbu spolu se zvuky řinčících mečů a smějících se dam.

Hrad Košumberk leží na přelomu Polabské nížiny a Českomoravské vrchoviny. Tedy v krajině průmyslem nedotčené přírody, proslulé především svými malebnými údolíčky kolem řeky Novohradky a komplexem pískovcových skal s krásně zelenajícími se lesy.

A proč právě na Košumberk? To je jednoduché, člověk se zde kulturně vyžije a zároveň si odpočine v krásné nedotčené přírodě!

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.