Čtvrtek, 18.4.2024
Cestování a výletyVolný čas

Tradiční masopust na Veselém kopci u Hlinska

Masopust na Veselém Kopci, foto: Jaromír Zajíček - FotoZajda.czSkanzen na Veselém Kopci u Hlinska se již připravuje na tradiční masopust. Tento starý obyčej se stane první letošní akcí ve skanzenu. Bude se konat v sobotu 12. ledna 2013.

Masopustní obchůzku na Veselém Kopci letos proběhne v podání vesnické skupiny ze Studnic u Hlinska, od 10 do 16 hodin. V 10:00 dostane skupina slavnostní povolení a průvod masek se vydá mezi jednotlivé roubené objekty. Tento ceremoniál se pa bude opakovat ještě od 13:00.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout všechny tradiční masky: turky, kominíky, strakatého, slaměné, ženušku, rasa s kobylou i židy. Při obchůzce se však musí připravit i na jejich žerty, ke kterým například od pradávna patří pomazání obličeje zvláštním mazadlem. Ve tři hodiny odpoledne se masky shromáždí k závěrečnému obřadu, vyslechnou masopustní testament, v němž budou vzpomenuty hříchy, jichž se dopustila maska kobyly. Maska kobyly pak bude obřadně poražena a masopustní obchůzku ukončí veselý tanec všech masek.

Masopust na Veselém Kopci, foto: Jaromír Zajíček - FotoZajda.czNávštěvníci budou moci nahlédnout do jednotlivých expozic skanzenu na Veselém Kopci. Stavby budou otevřeny do 16:00. Návštěvníci akce si budou moci nakoupit suvenýry nebo ochutnat speciality domácí zabijačky.

Masopust na Veselém Kopci, foto: Jaromír Zajíček - FotoZajda.cz
Více informací na www.vesely-kopec.eu.

foto: Jaromír Zajíček – FotoZajda.cz 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.