Neděle, 14.4.2024
KnihyKultura

Rumy sem, a popojedem…

Pro které z nás představuje pobyt na Kubě vysněnou dovolenou? Kteří z nás by tam chtěli strávit celých dvacet dní? A byli byste ochotni jet přes půl světa do Karibiku se svým dědečkem? V prvé řadě je tedy třeba smeknout před odvahou autorky tohoto cestopisného vyprávění. Aby vytrhla dědu Evžena ze smutku a stesku po smrti babičky, rozhodla se splnit mu jeho životní sen a vzít ho do země, která  podle jeho názoru ztělesňuje vzor té správné společnosti, jejíž realita je ovšem obestřena lží amerických kapitalistů. Příhody, které z cestování na Kubě ve své knize přináší, jsou nabité humornými historkami, cynickými komentáři o dědově přístupu k životu, k lidem a ke světu obecně, a líčením všemožných úskalí, s nimiž se turistický zájezd do této destinace pojí. 

Děda Evžen byl samozřejmě velmi aktivním politikem na komunální úrovni v dobách již dávno minulých, nicméně svou lásku k socialistickému zřízení si ponechal do současnosti a rád ji dává na odiv světu a všem okolo. Jeho vnučka Michaela s ním občas vede diskuzi, jejíž výsledek už je ale předem známý. Jejich naprosto odlišný pohled na všední události a přístup k životu, ani dědovo členství ve Společnosti česko-kubánského přátelství, jim ale nebrání ve vzájemném láskyplném vztahu. Ten ovšem důkladně prověří společná dovolená. Z výpravy ve dvou se nakonec ale stane výprava čítající celkem osm osob – k dědovi Evženovi a Michaele se nakonec ještě připojili dědovi přátelé, tedy šest dalších důchodců. A tak průměrný věk celé skupiny vycházel na 67 let.

Kromě každodenního soužití s touto seniorskou skupinkou, popisuje autorka všechny možné zapeklitosti, které čekají na turistu, která se odváží i do jiných koutů země, než na proslulé Varadero. Celá skupina totiž s velmi neohroženým přístupem navštívila na Kubě hned několik destinací. Jejich téměř třítýdenní dobrodružství začalo v Havaně, dále navštívili údolí Vinales, město Cienfuengos na východě, Trinidad, prales Topes de Collantes, Santa Clara a mnoho dalších míst.

Třešně v rumu - recenzeAutorka často upozorňuje na naprosto propastný rozdíl mezi cestovatelskými doporučeními z různých webových zdrojů s realitou. Mnohá místa, která na základě těchto doporučení navštívili, se ukázala jako naprostá ztráta času a jejich původní vylíčení prakticky jako propaganda. Kuba podle ní není “ani romantický ráj koloniální architektury, ani nablýskaná perla Karibiku…ale ani komunistický skanzen nebo země režimem podrobených chudáků.” Realitu života na Kubě popisuje jako výpravu od bizáru k bizáru, kde obdiv a odpor jeden bez druhého zkrátka nemůže fungovat. Nicméně jak sama autorka říká, “řešením všech nepříjemných sociálních i tělesných situací je prostě přidat rum“. Na druhou stranu s nadšením objevovala krásy nedotčené kubánské tropické přírody a přehlídku starých amerických aut, které se “prohánějí” na kubánských silnicích.

Co se autorce nedá upřít je opravdu srdečný humor, s nímž své zážitky popisuje. V jejím podání by čtenář snad toužil vše zažít na vlastní kůži, a to především společně s dědou Evženem. Pro něj výprava na Kubu představovala nejen potvrzení všech představ o báječném a dokonalém životě Kubánců, ale také se stal horlivým fanouškem a mecenášem kubánské hudební scény, ale také komunistou vskutku biblických rozměrů. Kniha je tak skvělou ukázkou toho, jak ta samá realita může být vnímaná dvěma generacemi naprosto odlišně.  Lze ji doporučit všem čtenářům, kteří se zajímají o střet mnoha světů, který autorka popisuje jako “když si dáte nejlepší drink k nejhoršímu jídlu v životě.”

 

Název knihy Třešně v rumu
AutorMichaela Janečková
Žánr Humor, Literatura česká, Cestopisy a místopisy
  
Nakladatelství Cosmopolis
Rok vydání2022
Počet stran192
ISBN978-80-271-3509-7
  
Nákup knihy www.cosmopolis.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Cosmopolis

COSMOPOLIS vznikl v roce 2015 jako značka Nakladatelského domu GRADA specializovaná na široký výběr kvalitní světové i české krásné literatury různých žánrů. Knihy s logem COSMOPOLIS napovídají, že čtenář drží v ruce beletristický titul, který i nadále udržuje vysoké standardy kvality. Logo nové značky v sobě nese více významů: hřbety stojících knih, živoucí město i rytmus. Značka tady přináší svým čtenářům knihy z celého světa a drží prst na tepu doby. Pestrou skladbu žánrů a stylů ostatně ilustruje nejen logo, ale i motto redakce beletrie – KNIHY PLNÉ EMOCÍ.

www.cosmopolis.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Karolína Hanzlová

"Se svobodou, knihami, květinami a měsícem, kdo by nebyl šťastný?" Oscar Wilde