Čtvrtek, 7.12.2023
KnihyKultura

Tvůj život bude…

Sabine Ebertová - Kletba porodní bábyrecenze knihy
Sabine Ebertová – Kletba porodní báby

Kniha, již bych vám ráda představila, prostřednictvím této recenze se odehrává ve středověkém období na území dnešního Německa. Hlavním dějištěm je město Freiberg. Hlavní postava, porodní bába Marta, i po pěti letech oplakává svého zavražděného manžela Christiana. Po jeho smrti si vzala jeho dobrého kamaráda Lucase, jenž se jí snažil a neustále snaží pomoci od veškerých útrap. Dohromady musí čelit různým úskalím, jež jim hází pod nohy krutý Albrecht, nejstarší syn markraběte Oty z Wettinu.

V příběhu si můžeme povšimnout velkého množství emocí, některé si uchovávají postavy samy v sobě, některé jsou však patrné na první pohled. Můžeme si povšimnout lásky, nenávisti, pomstychtivosti, strachu, ale i spousty dalších, na jejichž pilířích je celý román vystavěn. Jak se dokáží postavy popasovat s veškerými nástrahami, jež jim jsou kladeny do jejich cesty? To vše odtajníte ve chvíli, kdy se začtete do tohoto poutavého výpravného historického románu. Věřte tomu, že stojí za přečtení.

Lukas rychle seběhl ze schodů a Marta ještě usedla na kraj postele. Unaveně si přejela rukou přes oči a pohlédla k oknu. Měla pocit, jako by se jí šedivá mračna snášela na ramena.“ (s.20)

Celý příběh je bohatý na spoustu zajímavých zvratů, jež jej oživují. Můžeme však také říci, že lineárně s obsáhlostí knihy také stoupá počet postav v příběhu. Již na samém počátku najdeme seznam všech jmen osob, jež se v celém románu objevují. Tuto pomůcku jsem vcelku uvítala, protože mi ze začátku dělalo vcelku problémy se ve jménech zorientovat, nakonec jsem to zvládla a užila si zajímavé strhující počtení. Styl, jímž je román napsaný, mě chytil za srdce. Autorka použila neskutečně živý jazyk, do něhož zařadila i několik prvků z dobové hantýrky. Toto přispívá k jisté autentičnosti celého vyprávění.

Toho zaplavila náhlá hrůza a starost o Kláru a bylo mu lhostejné, jaké následky budou mít jeho další slova.“ (s. 141)

Kletba porodní báby, již vám v této recenzi představím, vyšla v originálu (Der Fluch der Hebamme) již v roce 2010. U nás se kniha dočkala svého vydání až o dva roky později se zásluhou Knižního klubu. Jedná se již o čtvrtý díl ze série Tajemství porodní báby. Pokud vás tato recenze zaujala a toužíte si knihu přečíst, můžete si ji pořídit v knihkupectví Dobré knihy.

Vytáhl dýku a rozpáral látku kolem rány. Šíp vězel pevně, ale ne moc hluboko ve svalu, dokonce bylo vidět jeho špičku. Možná se mu podaří ho vytáhnout. Jestli je opravdu otrávený, tak je důležitý každý okamžik.“ (s.288)

Kniha Kletba porodní báby si mě získala již na první pohled díky svojí dobové obálce. Můžeme na ní vidět ruce v kroužkových rukavicích držící meč a v pozadí křižácký hábit. Svým způsobem toto úvodní vyobrazení vypovídá částečně o tom, co se v knize bude odehrávat. Veškeré důležité informace o knize získáme již v horní části obálky, červenými písmeny je zde uvedeno jméno autorky, pod ním velkými zlatavými písmeny název knihy a pod ním je žlutými menšími písmeny uveden údaj o tom, že se jedná o čtvrtý díl ságy z raného středověku. Vyobrazení na obálce je plastické, kroužkové rukavice jsou na omak drsné a působí tak realisticky. V dolní části obálky je malým černým písmem uveden údaj o vydavateli. Dalším důležitým faktorem pro mě byla anotace, jež mi připomněla některé důležité okamžiky dějin.

Seděla, dokud svíčka úplně nedohořela. Znovu ji obklopila neproniknutelná tma. Neměla nejmenší představu, kolik času uplynulo, když se dveře opět otevřely, ale tentokrát nikoli jen na úzkou škvíru. Zvedla obličej zmáčený slzami a připravovala se, že ji odvlečou, aby se dívala na to, jak krutě mučí jejího manžela.“ (s. 444)

Dobré knihy

Příběh Marty a její rodiny mě zasáhl do srdce. Bylo mi jí líto. Avšak román jako takový mi přišel strhující a čtivý. Užívala jsem si jej od samého počátku až do úplného konce. Autorce se podařilo po celou dobu četby udržet mou pozornost, i když to občas bylo hodně náročné. Jak jsem již zmínila, zpočátku jsem se špatně orientovala v jednotlivých postavách děje. Ve vyprávění autorka monitoruje nejen život jedné rodiny, ale zaměřuje se i na dějiny celé země. Některé příhody hrály pro Německo té doby velkou roli a budily u obyvatel velkou hrůzu. Tyto obavy jsou pak umně přenášeny na čtenáře. V příběhu se objevuje několik postav, jež získaly od autorky do vínku vcelku zajímavou povahu a svým způsobem ji charakterizují. Autorka čtenáři servíruje syrový příběh s velkou pompou a nasazením. Vyprávění vystavěla na chronologickém sledování příhod, avšak často se setkáváme i s paralelami a retrospektivním vyprávění. Toto může čtenáři dělat také trošku problém, když se to spojí s velkým množstvím postav. Nicméně autorka se neustále vrací a snaží se vysvětlovat chování všech aktérů a bez zastavení je neustále kolem dokola představuje a vždy přidá další nový poznatek. Paralely můžeme spatřovat v tom, když příběh sleduje postupně několik postav a každou z jejího vlastního úhlu pohledu, a to ve stejné době.

Je zřejmě nevyhnutelné, že tady teď všichni zemřou. Ale přece ne císař pomazaný Bohem! To je nemyslitelné.“ (s. 500)

Román je odvyprávěn objektivní er-formou a doplněn velkým množstvím dialogů, jež dotvářejí ráz celé této publikace. Úhlů pohledů se zde nachází hned několik a čtenáři se musí při četbě soustředit na to, o čem či kom zrovna čtou. O jisté oživení textů se starají dialogy mezi postavami, avšak jsou tu i vyrovnávací popisné, jež příběh naopak zpomalí a usměrní. Kletba porodní báby potěší srdce každého milovníka historické literatury a sociálních románů, jež jsou obohaceny o velkou dávku napětí. Pokud se do knihy pustíte, budete potěšeni. Odnesete si totiž spoustu nevšedních zážitků, jež na vás budou působit nevšedním až realistickým dojmem. Vše si budete umět živě představit. Věřím tomu, že se vám kniha bude hodně líbit, když se do ní začtete.

Když se Lukas opět nastěhoval do chýše Divého muže a Raimund ho tam navštívil, rozhodl se přítel promluvit o něčem, co už dlouho odkládal.“ (s. 535)

Celý příběh je složen ze tří dílů a epilogu. Všechny díly jsou rozděleny do velkého množství kapitol. Každá z nich je uvedena specifickým názvem, jenž vypovídá o tom, co se v následujících odstavcích dozvíme. Některé kapitoly se pak ještě dále rozdělovaly na podkapitoly, jež byly od sebe oddělovány vynechaným řádkem. Když se zmiňuji o kapitolách, měla bych se zmínit o fontu, jenž kapitolu uvádí. Je totiž odlišný od celého příběhu a zvolený typ písma se mi velice líbí. Příběh je dosti obsáhlý, je vepsán do 624 stran, nicméně čte se velice dobře a rychle, takže zdatný čtenář ji bude mít přečtenou během několika málo hodin. Jak jsem již napsala, velice se mi líbilo grafické zpracování textu. Příběh se mi velice dobře četl. Co se týče gramatiky a jazyka, jsem velice spokojená, protože se kniha po této stránce vyvedla. Každé slovo je na svém místě a příběh tak tvoří komplexní celek.

Obléhatelé teď každý den bušili do silných hradeb Akkonu a podařilo se jim způsobit na nich značné škody. Pokaždé okamžitě následoval prudký útok Saladinových mameluků z vnitrozemí. To naopak přimělo bojovníky s křížem obrátit se proti nepřátelům před městem, a tak měli obyvatelé Akkonu čas poškozené hradby opravit.“ (s. 592)

Moje subjektivní hodnocení je ryze pozitivní. Tato kniha se mi hodně líbila a ani mi nevadilo, že jsem začala číst až tuto knihu a nezačala jsem prvním dílem. Autorka myslí i na toto, a proto do příběhu zabudovala jisté retrospektivní pasáže, v nichž jsou zachyceny události, jež se odehrály v předchozích dílech. I přes toto vám doporučuji přečíst si celou sérii, protože stojí za to. Čtení této knihy mě neskutečně bavilo a mohu tedy říci, že se těším, až se začtu i do ostatních dílů a budu si je moci užít plnými doušky. Celé dílo je vystavěno na pevných a neochvějných základech, bez nichž by takto rozsáhlý román nešlo udržet v jednom celku. Autorka si se mnou chvilkami prostřednictvím postav pohrávala, což se mi líbilo, protože to oživovalo celou četbu. Vyprávění, ani chvilku nestagnuje a neustále se posouvá kupředu. Já jsem mohla stát téměř vedle hlavních hrdinů a užívat si s nimi jejich radostí a strastí, kterých bylo vcelku požehnané množství. Celý příběh tak podněcoval moji fantazii a já si tak mohla vše představovat. Z tohoto všeho plyne, že mě autorčin styl uchvátil, už se těším, až se pustím do dalších jejích děl. Kletba porodní báby si ode mě vysloužila nádherných 100 % a vřelá doporučení k tomu.

Příběh ocení zejména milovníci historických a sociálních románů, kteří mají silný žaludek.

Hodnocení: 100 %

 


Název:                               Kletba porodní báby
Sabine Ebertová - Kletba porodní bábyAutor:                                 Sabine Ebert

Vydavatel/výrobce:          Knižní klub
Rok vydání:                       2012

Počet stran:                       624
Rozměry:                           139 x 215 mm

EAN:                                    9788024235707
ISBN:                                   978-80-242-3570-7

E-shop:                               www.Dobre-knihy.cz
                                           
Databáze knih:                  www.DatabazeKnih.cz

 


Dobré Knihy.czInternetové knihkupectví Dobré Knihy.cz se řadí mezi přední knihkupce v ČR. V nabídce máme okolo 70 000 titulů a neustále se snažíme ji rozšiřovat. Provozujeme také Magazín Dobrých Knih, kde vycházejí články, recenze knih a informace k dění na knižním trhu.     Knihy nás prostě baví!

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)