U jedné vraždy nezůstane

recenze knihy Vzpoura goliardů

Ráno byl panoš Ota mimořádně spokojený. Od té chvíle, co opustil České království, byl pod dohledem svého pána a musel se chovat zdrženlivě. Pak pospíchal a vyhýbal se šnekům, aby se neprozradil. Teď si to podle své chutě vynahradil. Nejprve si natáhl nohavice, pak ji ještě jednou políbil a poděkoval. Otočil se a zamířil k chatrným dřevěným dveřím seníku. Krásně to tu vonělo, měl sušené seno rád.

Možná vaší pozornosti neuniklo, že když se koncem října udělovala státní vyznamenání z rukou prezidenta, byl mezi oceněnými i skvělý spisovatel Vlastimil Vondruška. Myslím, že si to právem zaslouží, nejen za svoji literární tvorbu, která je opravdu bohatá, ale i za své názory, které dokáže krásně podložit zkušenostmi vyplývajícími z historie. Tenhle úvod jsem si nemohla odpustit, ať už s ním souhlasíte nebo ne.

Kniha Vzpoura goliardů je již dvacátý druhý příběh s vyšetřovatelem Oldřichem z Chlumu odehrávající se za vlády Přemysla Otakara II. Pokud tuto sérii ještě neznáte, jedná se o historické detektivky. Tentokrát se v názvu objevilo slovo, které jsem nikdy předtím neslyšela, a to goliardi. Jedná se o potulné studenty, nebo-li vakanty.

Sám nevěděl, proč reaguje tak podrážděně, tohle nemíval ve zvyku. Ale bylo to možná tím, že tak nerad pátral mezi těmi nejmocnějšími, protože byli horší než klubko štírů. Byli zákeřní a bezcitní, chovali se krutě a mnohdy tak, jako by ani nebyli křesťané. Přitom potrestat jejich zločiny bývalo vždycky těžké a někdy skoro nemožné.

Vždy s netrpělivostí očekávám další knihy s Oldřichem z Chlumu a jsem zvědavá, kam nás pan Vondruška zavede tentokrát. A ještě nikdy mě autor nezklamal, vždy přijde s něčím novým a nečekaným. Ačkoliv vyšlo již dvacet dva knih s královským prokurátorem, autor se neopakuje a vždy pro nás nachystá originální zápletku s nečekaným rozuzlením. Nedávno jsem četla jeden rozhovor s panem Vondruškou, kde sám přiznává, že když začne psát knihu, ještě netuší, kdo bude vrah, nechává to vyplynout z okolností.

Tentokrát si pro nás spisovatel přichystal změnu, Oldřicha z Chlumu nechal uvěznit a vyšetřování vložil do rukou panoše Oty, kterému pomohl Diviš a jak už to tak bývá taky nějaké sklepnice, nevěstka a jedna malomocná dívka. Podaří se panoši Otovi rozlousknout intriky, jejichž nitky tentokrát vedou opravdu vysoko? A povede se mu osvobodit Oldřicha z Chlumu a očistit jména celé české výpravy? Usedněte do křesla, přikryjte se dekou a začtěte se do této knihy.

Pokud jde o vyšetřování, tam platí jiná logika. Zpočátku sice nemusíme chápat vše, ale figury na pomyslné šachovnici jsou dané. Nic nemusí být takové, jak se v první chvíli zdá. Přítel může být zrádce a nepřítel může být nevinný a neškodný.

Moc se mi líbí, že autor u každé knihy této série na začátku nenásilně zapracuje popis hlavních postav, a jelikož každý případ je samostatný, není nutné číst jednotlivé díly popořadě.

Ve Vzpouře goliardů nás příběh zavede do Cách, kde má Oldřich z Chlumu tajné poslání a kam král vyslal i oficiální posly, aby jednali v zájmu českého krále s budoucím římským králem. A jelikož se jedná o vysokou politiku, nechybí zde ani intriky, které celou výpravu přivedou do maléru. Naštěstí je tu pomocník Oldřicha z Chlumu, panoš Ota, který může vše zvrátit.

Jistě, zjeví se anděl, pokyne ohnivým mečem, zeď se rozestoupí a on nás nebeskou cestou vyvede z Cách!” rozčiloval se Zdeslav ze Šternberka. Byl v tvářích brunátný a skoro se neovládal. Hlavou mu vířila jediná myšlenka: Taková potupa! A před českým králem je za ni odpovědný on.

Vypravěčský styl pana Vondrušky je zkrátka brilantní, člověk má pocit, jakoby četl pohádku pro dospělé. A ona to tak trochu pohádka je, hlavní hrdina je ctnostný a bezúhonný královský prokurátor, a samozřejmě nechybí strana zla, lidé, kteří se něčím provinili, a v závěru je vždy spravedlnosti učiněno za dost. Proto knihu doporučuji číst klidně i před spaním, noční můry nehrozí.

Líbilo se mi, jak autor do vyšetřování zapojil i Oldřicha z Chlumu, který ačkoliv se aktivně nemohl vyšetřování účastnit, měl dostatek informací, aby dedukcí dospěl ke stejnému závěru jako panoš Ota. A nemyslete si, že Ota měl tentokrát při pátrání snadnou roli, při tomto vyšetřování si opravdu užije svoje.

Ota pomalu těkal očima a najednou si všiml, že světlo je všude, jen těsně kolem něj nikoli. Došlo mu, že pod svícnem bývá tma a skoro vykřikl nadšením. To byla přece odpověď na celou hádanku.

Tuto historickou detektivku doporučuji všem, co si oblíbili autorův styl psaní, těm, co mají rádi napětí, rádi spolu s vyšetřovateli odhalují pachatele, a taky těm, kterým Oldřich z Chlumu a jeho pomocníci za ty roky už tak nějak přirostli k srdci.

Moje hodnocení je 100 %.


 

  
Název knihy     Vzpoura goliardů
AutorVlastimil Vondruška
ŽánrDetektivky, Historie
    
Nakladatelství      MOBA
Rok vydání2017
Počet stran288
ISBN978-80-243-7631-8
  
Nákup knihyshop.mobaknihy.cz
Nákup e-knihywww.palmknihy.cz
   
Databáze knihwww.databazeknih.cz
  


 


Nakladatelství MOBA
Nakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indriason, Helon Habila, Michael Robotham a další).

www.mobaknihy.cz

 PalmKnihy


PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

www.palmknihy.cz


Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)