Ukradené životy

recenze knihy Ukradené životy

Patricia Gibneyová loni v létě představila policistku Lottie Parkerovou, která kromě zapeklitých případů řeší i svůj neuspořádaný život. Po thrilleru Andělé smrti  (recenze) přichází s druhým příběhem nazvaným Ukradené životy. Opět si vybrala kontroverzní téma, zatímco ve svém debutu si na paškál vzala irskou katolickou církev, v Ukradených životech jsou to uprchlíci z Kosova a také obchod s bílým masem.

Silniční dělník najde při výkopu tělo zavražděné těhotné dívky. Inspektorka se zrovna chystá do práce, aby se i se svým týmem pustila do pátrání, když jí u dveří zazvoní neznámá žena, cizinka, a prosí Lottie o pomoc při hledání ztracené kamarádky. Když ten stejný dělník najde další mrtvou dívku, je podezřelý nejen on, ale i celá kauza, protože obětí neustále přibývá a policie se stále točí v kruhu. Lottie a její tým mají před sebou další případ, který jim ukradne nejen čas s rodinami, ale také kus srdce.

Ukradené životyProtože se mi psaní autorky velmi zamlouvá, byla jsem zvědavá, jestli Ukradené životy budou taky tak výborné jako Andělé smrti. A musím říct, že laťka, kterou si v první knize Patricia Gibneyová nastavila, je překonána. Lottie zastihujeme ve chvíli, kdy se vrací do práce po rekonvalescenci spojené s předchozím případem, který zasáhl i její rodinu. Lottie jsme poznali jako nevyrovnanou ženu, která žal ze smrti manžela utápí v alkoholu a v práci. Nemá  čas na děti, jež ji stále potřebují, ignoruje i svého kolegu Marka Boyda, který se jí snaží pomoci. Vystřízlivění přichází po vyřešení komplikovaného případu a policistka si uvědomí, že děti dál zanedbávat nemůže. Jenže i když se zřekne alkoholu, zodpovědnost za perfektně odvedenou práci zůstává, což má opět dopad na rodinu, a v Ukradených životech to všichni Parkerovi pocítí tuplovaně.

 Druhý díl je temnější, drsnější i smutnější. Děj je proložen vzpomínkovými záznamy jedné z postav knihy, a vězte, není to žádné přijemné čtení. Nastíní život v Kosovu a přiblíží nekalé praktiky některých lékařů. Opět se dočkáme syrových a krutých scén, které však dodávají gró celému příběhu. Patricie Gibneyová je sice žena, ale v popisech vražd a násilných scén si nezadá se svými mužskými kolegy. Na druhou stranu je i empatická, v do příběhu vnesla lidskost i soucit s nelehkými osudy kosovských uprchlíků.

Autorka jede po zavedené linii, soustřeďuje se na podrobnou práci policie, stejně jako na jednotlivé stěžejní postavy. I tady se osobní i profesní životy Lottie prolínají a jsou spolu těsně spjaty. Sledujeme nejen Parkerovic rodinu, ale tentokrát nám autorka poodhalí i soukromí policisty Marka Boyda. 

Říká se: „Do třetice všeho dobrého“, bude to platit i pro případné pokračování? Určitě by být mělo, neboť Ukradené životy spisovatelka zakončila velmi rafinovaně a nechala prostor pro další rozvíjení osudů hlavních hrdinů. Protože psaní je pro ni terapií, můžeme doufat, že se třetího dílu s Lottie Parkerovou jako nedokonalou, ale přesto sympatickou policistkou, dočkáme co nejdříve.

 

Název knihy Ukradené životy
AutorPatricia Gibneyová
Žánrthriller
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2019
Počet stran376
ISBN978-80-7617-923-3
  
Nákup knihy www.kalibr-knihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)