Pondělí, 9.9.2024
ChrudimKnihy

Umrlčí věnec

Právě vychází unikátní sbírka české hororové poezie 19. století, která zahrnuje i autory z Chrudimska!

Když někdo slyší verše: „Již jedenáctá odbila, a lampa ještě svítila,“ či „Malá, hnědá, tváře divé, pod plachetkou osoba, o berličce, hnáty křivé, hlas-vichřice podoba,“ nemusí být literární vědec, aby byl schopen lehce identifikovat autora. Samozřejmě: je to Karel Jaromír Erben, v prvním případě Svatební košile, ve druhém Polednice, básně z legendární sbírky Kytice, která je již léta oblíbenou školní četbou a pro většinu lidí asi jediným důkazem, že v české literatuře 19. století existovalo něco, čemu dnes říkáme horor.

Jenže podobných básní, byť ne vždy tak vytříbených, vzniklo u nás v té době značné množství. Přesně to se snaží doložit editoři čerstvě vycházející antologie Umrlčí věnec, Petr Boček a Honza Vojtíšek, oba také mj. hororoví autoři. Vybírali z několika stovek podobných básní, většinou balad či veršovaných pověstí, tak, aby vznikl různorodý a zajímavý soubor děl autorů různých dob, stylů a uměleckých směrů.

Umrlčí věnecVe sbírce naleznete texty známých básníků: Svaopluka Čecha, Vítězslava Hálka, Adolfa Heyduka, Jana Nerudy, Josefa Václava Sládka, či Jaroslava Vrchlického. Nechybí ani sám mistr Erben, uvedena je jeho krátká, ale působivá balada Smolný var, která není přímo součástí ikonické Kytice. Zjistíte, že veršovala také Božena Němcová a napsala svou vlastní verzi Vodníka. Mihnou se zde i jména částečně (a neprávem) zapomenutá: Jan Herben, Antonín Klášterský, Jan Jindřich Marek (jeho balada dala i jméno celé antologii), Gustav Pfleger Moravský, Rudolf Pokorný, Ladislav Quis, Alois Vojtěch Šmilovský, případně jména dnes už laikům vůbec neznámá: Jan Bohumil Ceyp, Gustav Dörfl, Jan Dunovský, Bohumil Janda Cidlinský, Josef Jaroslav Kalina, Jan Daniel Korvín, Vojtěch Lešetický, František Leubner, Augustin Eugen Mužík nebo Julius Nejedlý. Celkem je představeno celkem 25 autorů se 63 básněmi.

Asi vás překvapí údernost a děsivost některých veršů, třeba u Šmilovského, jehož kdysi velmi ceněné prózy, kterým se věnoval soustavněji, dnes působí poněkud vyčpěle, dech vám vyrazí makabrózní veršované horory osobitého Josefa Jaroslava Kaliny, prostě každý si přijde na své.

Naleznete zde i autory z Chrudimska. Adolf Heyduk, rodák z Rychmburka, považovaný spíše za bytostného lyrika, se věnoval veršovaným hororům velmi intenzivně a většina z nich je dodnes působivá. Rudolf Pokorný, pocházející z Heřmanova Městce, nám představí Upíra, nebo děsivý Pláč po mrtvých.  Psychiatr Jan Bohumil Ceyp z Peclinovce, pocházející z Lipky u Horního Bradla napsal svou vlastní variaci na Kytici, básnickou sbírku Zvuky večerní s řadou strašidelných balad.

Je možné, že když se řekne česká hororová balada, začnou vám po přečtení Umrlčího věnce, kromě výše uvedených Erbenových veršů naskakovat i jiné, třeba: „Plavala májovým večerem/ mrtvola zeleným jezerem“ (Šmilovský), nebo „Rozsápe oděv umrlec/ a pádí za ní, pádí přec“ (Pokorný) či „Trčí kostroun – stuhlá upířice,/ třas začepil se ve schudlé líce,/ oči vytřeštěny – /zuby vyšklebeny/ – nad hrobem/ – rozestálá s životem“ (Kalina).

V knize, kterou vydává nakladatelství Golden Dog, nechybí obecný historicko-literární úvod a medailonky všech básníků. Jde o ojedinělý projekt, který jistě ocení třeba i školy, protože ukazuje zajímavou a přitažlivou stránku české literatury 19. století. Vzhledem k již řečenému lze dodat, že se pod hlavičkou Golden Dogu chystají další podobné sbírky, ať již básnické, tak prozaické, které dokazují, že strašidelná literatura má, v rozporu s rozšířeným míněním, v Čechách dlouhou a úspěšnou tradici.

 

Název knihy Umrlčí věnec
AutorPetr Boček & Honza Vojtíšek
ŽánrHorory, Literatura česká, Poezie
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2021
Počet stran280
ISBN978-80-88067-31-3
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.