Středa, 4.10.2023
KnihyKultura

Úplně cizí lidé

recenze knihy Úplně cizí lidé

Liane Moriarty netřeba příliš dlouze představovat. Australská spisovatelka je u nás poměrně oblíbená, mezi její nejznámější počiny patří Sedmilhářky, Manželovo tajemství, Na co Alice zapomněla nebo Hypnotizérka. Ač si pokaždé bere na paškál jiné společenské téma, v jednom se její knihy neliší, vždy jsou trefnou sondou do mezilidských vztahů.

Úplně cizí lidé - recenze knihyJejí nejnovější román nese název Úplně cizí lidé. Devět lidí z různých koutů Austrálie se setkává v luxusních lázních ležících uprostřed pustiny. Tříčlenná rodina, manželský pár, dále dva muži a dvě ženy. Pro všechny má být desetidenní pobyt vzpruhou a nastartováním nového životního stylu. Během léčby všichni zjistí, že lázeňské procedury jsou všechno, jen ne tradiční. Bude mít léčebná kúra úspěch? 

Liane Moriarty i tady prokázala, že její doménou jsou lidé a jejich vztahy. Dokáže je rozebrat do mrtě a jít na dřeň. To vše s lehkým humorným nádechem i trochou vážnosti. Číst tuto autorku ale není vždy jednoduché. Není přímočará a na vyústění děje vás nechává čekat. Protože se ráda šťourá v lidských osudech, musíme mít velkou trpělivost, než se dočkáme první akčnější scény. Nejinak je tomu i v případě románu Úplně cizí lidé. Liane Moriarty dlouho rozebírá jednotlivé hrdiny, aniž by děj posouvala dynamickým tempem kupředu. Pokud máte rádi akci a podrobné pitvání je vám proti srdci, budete se asi trápit. Naopak, na své si přijdou milovníci pomalejšího stylu. Spisovatelka je totiž velmi podrobná a podstatné informace dávkuje postupně a pozvolna. Budiž jí ke cti, že kapitoly končí v napínavém místě, takže vás i přesto nutí pokračovat, chcete přece o hrdinech všechno vědět.

Téma, kterým se v knize zabývá, je poměrně atraktivní i aktuální. Kdo by nechtěl strávit pár dní v lázních a nechat se opečovávat? Jenže lázně vedené energickou Mášou jsou úplně jiné než ty, které znáte. Postupně proniknete do zajímavých osudů hlavních hrdinů a zjistíte, že Liane Moriarty opět dokázala, že se v lidech opravdu vyzná. Svým trpělivým čtenářům namíchala koktejl z nezbytné dávky humoru, tentokrát i trochu černého, kápla do něj trochu romantiky, naděje a přimíchala i špetku napětí, protože chvílemi máte pocit, že jste se spolu s lázeňskými hosty ocitli v šílené reality show o přežití.

Pokud rádi zkoumáte lidské osudy a máte rádi, když jsou životy hrdinů zahaleny do kabátku tajemství, dejte Liane Moriarty šanci. Možná právě vás překvapí.

 

Název knihy Úplně cizí lidé
AutorLiane Moriarty
Žánrromán
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2019
Počet stran464
ISBN 978-80-249-4030-4
  
Nákup knihy www.ikar.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)