Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Už teď jsi mrtvá

recenze knihy Už teď jsi mrtvá

Let balonem měl být poklidným narozeninovým dárkem pro Isabelu od její sestry Jessicy. První sestra je zvyklá na řeholní řád v klášteře, zatím co druhá Jessica, zaměstnaná v řadách policie, pátrá po pachatelích zapletených do obchodu s uprchlíky. 13 lidí cestujících v balonu zahlédne vraždu, kterou vidět neměli a vrah musí zakrýt všechny stopy i očité svědky své vraždy. Podaří se mu zastřelit pilota a balon nezadržitelně padá k zemi. Pouze jediné osobě se podaří tuto katastrofu přežít. A hon může začít.

Už teď jsi mrtváPříběh střídá současnost s nedávnou minulostí a přibližuje nám všechny aspekty, které předcházely samotné katastrofě. Nemusíte mít obavy, vše do sebe zapadá tak jak má a ději to nijak neubírá na čtivosti. Spíše naopak, bez minulosti není přítomnost, a vy se tak na skok ocitnete i v psychologické detektivce.

 „Ostatní cestující byli mrtví. Určitě. Cítila, jak ji prostupuje ticho, vkrádá se do jejich úst a rozlévá se dolů jako temný sliz, zaplňuje každou dutinu jejího těla.“

To co u jiného autora vnímáte jako sáhodlouhé popisy o ničem, u Bolton funguje jako magnet, který vás vtáhne do ještě větší hloubky příběhu.

Sarah J. Bolton je zárukou kvalitní detektivky, tady prostě nesáhnete vedle a nemusí to nutně být její série s Lacey Flintovou. Hned od samého začátku to rozjíždí na plné obrátky, žádné dlouhé přípravy na zápletku. Na první stránce vás pevně uchopí do rukou a vyplivne vás to až v doslovu. Napíná vás a vede schválně na jinou stopu. A když už si myslíte, že jste Colombo v sukních, nenápadně vám nabídne novou indicii, aby vás zmátla ještě víc a pohrála si s vámi až do poslední stránky knihy. K tomu jí ještě stále zbývá dostatek místa pro poněkud černý humor, který celé gradující napětí trochu odlehčí.

Po invazi brutálních thrillerů je tato detektivka tím pravým pohlazením a vůbec nevadí, že se tu neprolévají kbelíky krve a nechybí vám ani sadistické manýry vrahů.

Od této autorky jsem přečetla všechny její knihy, a kdybyste mně dali nůž na krk, osmatřicítku ke spánku, nemohla bych říct, která byla nejslabší. Sarah J. Bolton totiž slabě knihy nemá!

Hodnocení: 100 %

 

Název knihy Už teď jsi mrtvá
AutorSharon J. Bolton
ŽánrLiteratura světová, Detektivky, Pro ženy
  
Nakladatelství Domino
Rok vydání2018
Počet stran422
ISBN978-80-7498-280-4
  
Nákup knihy https://www.dominoknihy.cz/
Nákup e-knihy https://www.ereading.cz/
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Domino

Nakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak – že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.

www.dominoknihy.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Veronika Esserová

Čtu neustále a všude... a díky knihám utíkám do říše, kde se může stát cokoliv. (osobní blog)