Neděle, 24.9.2023
KnihyKultura

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět

Pokračování světového bestselleru Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Přesně před rokem utekl stoletý Alan Karlsson z domova důchodců v Malmköpingu. Teď si se svým přítelem Juliem užívá života na Bali. Tedy až do chvíle, než se Julius rozhodne připravit Alanovi oslavu narozenin. Horkovzdušný balon, kterým si chtějí vyrazit, totiž odletí bez pilota a Alan s Juliem se ocitnou na širém moři. A když je zachrání severokorejská loď, pašující uran, je jasné, že několik významných politiků bude mít znovu plné ruce práce.

Jonass Jonasson o Alanu Karlssonovi:

Rozhodně mě ovlivnil Švejk. Když na něj přijde, nemůžete jistě říct, jestli to byl nejhloupější člověk první světové války, nebo jestli byl jediný, kdo rozuměl, o co tehdy šlo. To samé se dá říct o Alanovi.“ „Po vydání první knihy se Alan stále procházel uvnitř mojí hlavy a snažil se na sebe upoutat pozornost. I proto vznikl druhý díl.

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil světO knize a o staříkovi

• stejně jako v první knize zažívá hlavní hrdina komická a absurdní dobrodružství a naplno využívá svého talentu vysekat se z neuvěřitelných šlamastyk
vykreslení současné politické situace
• Jonassonův první román, Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, vyšel České republice v roce 2012
• v ČR i ve světě kniha opanovala žebříčky prodejnosti knih – k dnešnímu dni se u nás prodalo více než 150 000 výtisků tohoto titulu
• kniha byla přeložena do více než 40 jazyků a v roce 2013 se dočkal také úspěšného filmového zpracování
• další úspěšné autorovy knihy: Analfabetka, která uměla počítat a Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)

O autorovi

Jonasson se narodil jako syn řidiče záchranné služby a zdravotní sestry ve Växjö v jižním Švédsku. Po studiu švédštiny a španělštiny na univerzitě v Göteborgu pracoval do roku 1994 jako nezávislý mediální poradce pro deník Smålandsposten a později večerník Expressen v rodném Växjö. Později založil vlastní mediální společnost OTW, ve které pracovalo 100 zaměstnanců. Pracoval i jako producent švédské televize TV4.

Po dvaceti letech v mediálním světě trpěl bolestmi zad a syndromem vyhoření. V rámci léčby se rozhodl svou společnost prodat a přestěhoval se do jihovýchodního Švédsku s kočkou Molotov, která se objevila i v jeho prvním románu. V únoru 2007 se oženil a s manželkou se přestěhoval do Švýcarska.
Zde dokončil dlouho plánovanou knihu Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Narodil se mu syn, rozvedl se a syna získal do péče. Od roku 2010 s ním, kočkou a kuřaty žije na ostrově Gotland. A stále píše. Netají se svou oblibou díla Jaroslava Haška a Milana Kundery.

 

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět

 

Knihy Jonas Jonasson

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.