V opeře řádí fantom

recenze knihy Strach za oponou

„Jsou místa, kde ticho dokáže být ohlušující, a velká divadla patří mezi ně. Kdyby mu někdo naslouchal v opuštěném ztemnělém jevišti Nového německého divadla, byl by sebou trhl při náhlém zvuku kroků. Do hlubokého ticha sálu zazněly jako výstřely.“

Druhé setkání se svérázným vyšetřovatelem Eliášem Sattlerem nás tentokrát zavede na prkna, která znamenají svět, a to do Nového německého divadla v Praze roku 1913. Ředitelem německého divadla se před časem stal Heinrich Teweles a nyní se v divadle množí zdánlivě nešťastné náhody, a ta poslední přiměje ředitele, aby přizval na pomoc jediného českého soukromého detektiva a svého známého Eliáše Sattlera. Ale aby viníka nevystrašili, navléknou Sattlerovo působení v divadle na zcela inovátorskou věc, a to využití vůně v divadle a opeře, jelikož Sattler vyniká neobvyklým čichem, který mu pomohl odhalit již nejednoho viníka.

Autor rozehrál přímo detektivní hru. Skoro do poloviny knihy se zdánlivě nic moc neděje, ale sabotérské kousky gradují, až nejde o život jenom hercům. Dokáže skvělý detektiv využít svůj silně vyvinutý smysl k tomu, aby odhalil viníka? Na co všechno při pátrání přijde? Možná, že divadlo za svojí oponou neukrývá pouze jednoho hříšníka. Možná, že budete na konci knihy překvapeni, stejně jako já, jelikož autor si pro nás přichystal opravdu skvělou zápletku.

„Ještě ne – ještě jedna věc. Slib, že mě nikdy neopustíš,“ žádal ženský hlas skoro šeptem, ale akustika sálu ho nesla širým prostorem až do těch nejzapadlejších koutů a jako by mu dodávala na závažnosti.

„To víš, že tě neopustím,“ odvětil druhý hlas téměř laškovným tónem.

Šepot na to odvětil: „Teď jsi to slíbil na jevišti. Na posvátné půdě všech komediantů…Nemůžeš ten slib nikdy porušit.“

Strach za oponouPokud máte rádi divadlo, anebo se o něj alespoň trochu zajímáte, zaujme vás jistě popis jeho zákulisí. Autor na konci knihy uvádí, kde všude čerpal informace o divadelním životě, a z knihy je to opravdu znát. Při čtení jsem byla jak na trní a stále čekala na nějaký ten mord a už se bála, že nepřijde. A ačkoliv se to v knize mrtvolami nehemží, příběh neztrácí na napětí a spádu. Závěrečné Sattlerovo vystoupení je opravdu fascinující a dost mi připomnělo výstupy jednoho z nejslavnějších detektivů Hercula Poirota. Vilém Křížek vnesl do českých detektivek nový vítr.

Prostředí divadla je opravdu skvěle vykresleno a my sledujeme každý Sattlerův krok, a přesto ani na konci nebudeme schopni odhalit viníka a dost možná zůstanete koukat, co ho k tomu vedlo a možná vás na konci něco opravdu naštve.

„Divadlo skýtalo příliš mnoho podezřelých…a především příliš mnoho příležitostí pro někoho, kdo by chtěl jeho činnosti uškodit.“

Kniha začíná prologem, který je dost podstatný a v němž nám zůstává skryta totožnost postav v něm vystupujících. Následuje jedenáct kapitol a každá z nich začíná citátem z divadelního prostředí. A závěrečný epilog vás zvedne ze židle. Autor nás na konci nezapomene uvést do obrazu, co bylo v knize smyšlené a z jakých historických faktů vycházel. Na konci vás čeká pár termínů z divadelního slangu, pár hudebnických anekdot a také pozvání k další knize, kterou spisovatel chystá. Rozhodně se budeme mít na co těšit, protože nás zavede na stříbrné plátno a do prostředí první republiky. Těšíte se? Já tedy ano.

Knihu doporučuji všem milovníkům historických detektivek, všem, co mají rádi svérázné vyšetřovatele a neobvyklé vyšetřovací způsoby a taky všem, co se někdy ocitli za oponou či před ní, opět se přesvědčíte, kam člověka dokáže dohnat láska, či spíše nenávist?

„Divadlo z vypjatých emocí žije, jak na scéně, tak za ní.“

Moje hodnocení je 95 %.

Čtení jsem si opět užila. A rozhodně si neopomeňte přečíst první díl série, Smrt má vůni inkoustu (recenze).

 

 

Název knihy Strach za oponou
AutorVilém Křížek
Žánrhistorická detektivka
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2019
Počet stran272
ISBN978-80-7588-096-3
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)