Neděle, 24.9.2023
KnihyKultura

V otcových stopách nepůjdu

Medikus z Heidelbergu

recenze knihy Medikus z Heidelbergu

Je mu deset let a musí přihlížet a následně i asistovat u komplikovaného císařského řezu, který provedl jeho otec na jeho nevlastní matce… Provedl ho nástroji, s jejichž pomocí většinou operuje prasata. Od té chvíle malý Lukas Nufer ví, že chce být lékařem a touží pomáhat lidem.

Povede se mu dojít po dlouhé trnité cestě až za jeho vysněným cílem? Co vše ho potká a jak se s tím vyrovná? O tom všem si můžete přečíst v poutavém historickém románu s lékařskou tematikou, který se odehrává v 16. století na území dnešního Německa. Užijte si úžasný příběh plný napětí a nečekaných zvratů. V žádném případě se nenechte odradit jeho obsáhlostí, ač působí 592 děsivě, nemusíte se ničeho obávat. Děj je tak strhující a čtivý, že román zhltnete raz dva. Navíc je působivě rozdělen do tří dílů, každý z nich postupně ukazuje jednotlivé etapy Lukasovy cesty za splněným snem.

Její povýšený pohled se rázem změnil. Vystřídal ho výraz ohromení a nevíry ve vlastní smysly. Poprvé jsem viděl, jak je doopravdy krásná. Měla smetanovou, dokonalou pleť, rovný nosík, červené, vábivě vykrojené rty a velmi zvláštní oči tyrkysové barvy jako vodní hladina horského plesa – a právě tak chladné.” (s. 119)

Když jsem s napětím vybalila publikaci z krabice, byla jsem mile překvapená. Vykouknul na mě nádherný historicky laděný přebal, který sliboval příběh vyprávějící o léčitelství a lékařství. V okamžiku, kdy jsem svazek v ruce otočila a přečetla si anotaci, jež slibovala zajímavé strhující počtení, začala jsem se těšit na večer, až se do románu pustím. Ano, opravdu jsem kvůli němu odložila vše, co jsem měla dosud rozečtené. Když jsem se začetla, musela jsem uznat, že ilustrace na obálce krásně koresponduje s obsahem románu.

Titul Medikus z Heidelbergu vyšel v originálu (Der Medicus von Heidelberg) v roce 2014. U nás se svého vydání dílo dočkalo až v roce 2017 a zasloužilo se o ně nakladatelství Knižní klub. Pokud se toužíte dozvědět, jaké nástrahy si na mladého Lukase život přichystal, můžete si tento strhující román pořídit zde.

Wolf Serno je výborný německý spisovatel, který ve svých románech líčí zejména osudy ranhojičů, mediků, felčarů a lékařů. Jeho díla se těší u čtenářů velké oblibě a staly se tak světovými bestsellery. Jelikož se mi Medikus z Heidelbergu líbil, troufnu si tvrdit, že i on má slibně našlápnuto k tomu, aby slavil u čtenářů úspěch.

Román mě doslova chytil za srdce, protože jeho děj je opravdu silný. Měla jsem pocit, že od samého začátku, až do úplného konce mě autor nenechá vydechnout. Je až k nevíře, kolik napětí a nečekaných zvratů se do Medika z Heidelbergu vešlo. Líbilo se mi, jakým způsobem Wolf Serno příběh sestavil. Jeho styl je založen na přímočarosti, jednoduchosti a věrohodnosti. S ohledem na obsáhlost se v díle objevuje velké množství postav. Některé se kolem hlavního hrdiny pouze mihnou a do jeho osudu nijak nezasahují, jiné ho nepřímo, či přímo ovlivňují. Mnoho čtenářů tento faktor od čtení odrazuje, nicméně v tomto případě můžete obavy hodit stranou. Pro snadnější orientaci najdete na počátku vyprávění seznam nejvýznamnějších postav, to jsou ty, které se objevují nejčastěji a jsou pro čtenáře důležité, ostatní jsou spíše takovými figurkami, jež většinou odchází, nebo zemřou. Jejich charaktery nejsou tudíž nijak hloubkově propracované, ale spíše povrchní. U důležitých postav šel autor více do hloubky a propracoval je jak po fyzické, tak i po psychické stránce.

Na pozadí životního příběhu Lukase Nufera si můžeme povšimnout celé řady historických událostí. S tím souvisí také fakt, že mnoho lidí ze seznamu postav bylo významnými osobnostmi té doby. V ději můžeme občas sledovat mocenské boje v přímém přenosu, protože se hlavní hrdina nejednou do konfliktu nedopatřením zamotá. Pokud byste rádi zjistili, zda Lukas dokáže vyváznout z potíží bez újmy, či nikoliv, začtěte se do tohoto románu, jenž vám prozradí více.

Co se týče sestavení díla, byla jsem mile překvapena. Román byl utvořen z pouhých 18 kapitol. Na obsáhlost svazku jsem jich očekávala mnohem více. Z toho vyplývá, že jednotlivé epizody jsou vcelku dlouhé. Není výjimkou, když má jedna kapitola i 50 stránek. Avšak musím vyzdvihnout jejich efektivní dělení, které napomáhá příběh posunout kupředu. Celý děj je vyprávěn v subjektivní ich-formě, jež je doplněna o množství oživujících dialogů, a je sepsán v minulém čase. Dalo by se říci, že před sebou máme deník našeho hlavního protagonisty. Pod číslem každé kapitoly je uvedeno, kde se Lukas pohyboval, ale také datace toho, v jaké dny tomu tak bylo. Při četbě se rozhodně nebudete nudit a kniha se vám bude číst téměř sama.

Dílo je odvyprávěno chronologicky a spatřuji v něm tendence takzvaného bildungsrománu, kdy se nám hrdina vyvíjí a získává zkušenosti přímo před našima očima. Jelikož zde nedochází k žádnému prolínání dějových linií, je příběh jednoduchý. Při čtení se kromě chronologické kompozice můžeme setkat ještě i s náznaky retrospektivy, ale to jen ve vzpomínkách postav. Není jich mnoho a nijak to nenarušuje plynulost děje.

Moje subjektivní hodnocení této knihy je nad míru pozitivní. Užila jsem si ji úplně celou. Vychválit musím historický plánek města Heidelbergu, který mi jej přiblížil a s radostí jsem po něm při čtení putovala aspoň prstem. Kresba je vyvedena velice precizně. Oceňuji i seznam postav, kde jsem se přesně dozvěděla, kdo všechno bude v příběhu vystupovat a jakou roli v něm bude hrát. Objevíte zde i označení skutečných historických osobností, hvězdičky najdete u mnoha jmen. Některá znáte ze školy, jiná poznáte až v tomto díle. Jejich charakteristiky jsou vcelku věrohodné. Z příběhu jsem nadšená, ale trošku mě zklamalo jazykové zpracování, objevila jsem několik překlepů a významových nesrovnalostí. Nicméně není jich tolik, aby to nějak razantně pokazilo můj celkový dojem. Ten byl totiž pozdvihnut grafickou úpravou knihy. Každému oku budou lahodit velká patková písmena, jež se dobře čtou. Román hodnotím zaslouženými 98 %. Doporučila bych ho všem milovníkům historických příběhů z lékařského prostředí.

 


 

  
Název knihy     Medikus z Heidelbergu
AutorWolf SERNO
ŽánrRomány, Historie
    
Nakladatelství      Knižní klub
Rok vydání2017
Počet stran592
ISBN978-80-242-5645-0
  
Nákup knihywww.knizniklub.cz
 Nákup e-knihy www.ereading.cz
   
Databáze knihwww.databazeknih.cz
  

 


 

{source}
[[div data-configid=”0/46088723″ style=”width: 600px; height: 456px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]
{/source}

 

 


Knižní klubKnižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

 

eReading.czČerná kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prošlo přes deset tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading.cz věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)