Neděle, 14.4.2024
KnihyKultura

V první linii – armádní generál Petr Pavel

Kniha V první linii – armádní generál Petr Pavel získala v Nakladatelství Academia ocenění Nejprodávanější kniha roku 2019. Nyní vychází v nakladatelství Témbr také jako audiokniha.

Poslechněte si unikátní příběh cesty studenta vojenského gymnázia až k nejvyšší světové vojenské funkci, jaké kdy Čech dosáhl – k funkci předsedy Vojenského výboru NATO.

Vzpomínky na dětství, záliby, návštěvy rozhodujících míst života. Jaký je držitel nejvyšších českých, francouzských nebo amerických vyznamenání v soukromí, prozradí jeho nejbližší. A jak vidí pozici a bezpečnost naší země v příštích letech? Odpovědi na tyto i další otázky přináší rozhovor s generálem Petrem Pavlem. Je plný poutavých zážitků i vzpomínek muže, z jehož zkušeností můžeme jako země těžit.

Audiokniha V první linii – armádní generál Petr Pavel je zápisem vzpomínek i sdílením mimořádně cenných zkušeností, důležitých pro dnešní dobu a inspirativních pro budoucnost. Audioverze je dramaturgicky krácena.

 

V první linii

 

Čtou: Martin Stránský, Vladimír Mertlík, Pavel Soukup, Pavel Křiž, Jitka Ježková, Jana Stryková, Jiří Ployhar, Jan Maxián, Martina Hudečková a armádní generál Petr Pavel

Režie: Jan Drbohlav  |  Délka nahrávky: 9 hodin 55 minut

 

Vladimír Mertlík (*1945) je producent, scénárista, režisér, spisovatel a publicista. Svou uměleckou kariéru odstartoval v roce 1971. Po krátkém působení v Armádním uměleckém souboru se začal se živit na „volné noze – nejprve jako konferenciér a moderátor, posléze jako producent a manažer. Organizoval koncerty a vystoupení řady populárních hudebníků a skupin. Je známý také jako úspěšný autor mnoha písňových textů, více než 150 scénářů zábavných televizních program. Vystupoval v řadě televizních a rozhlasových pořadů a hrál v několika filmech F. Renče (Válka barev, Rebelové, Román pro ženy).

 

Ing. Petr Pavel, M. A. (*1961), armádní generál (v.z.) dosáhl nejvyšších vojenských postů v Armádě ČR – náčelník Generálního štábu (2012 – 2015) i v NATO – předseda vojenského výboru (2015 – 2018), kam byl zvolen jako první představitel postkomunistických států. Vojenskou dráhu zahájil v roce 1975, kdy nastoupil na Vojenské gymnázium v Opavě, poté absolvoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově, postgraduální studium zpravodajství na Vojenské akademii v Brně, vysokou štábní školu v Camberley (VB), Královskou akademii obranných studií v Londýně (2005) a na King’s College London, kde získal titul Master of Arts (M.A.) v oboru mezinárodních vztahů (2006).

Velitelské zkušenosti získal u útvaru zvláštního určení v Prostějově, Společných sil AČR i jako zástupce Armády České republiky v mezinárodních institucích. Byl účastníkem zahraničních vojenských misí a za vykonané hrdinské činy obdržel řadu vyznamenání české armády i vysoké zahraniční řády, včetně nejvyšších vyznamenání Francie a USA. Od svého odchodu do zálohy na konci roku 2018 se věnuje přednáškám a popularizaci otázek bezpečnosti, obrany a zahraniční politiky. Během koronavirové krize založil iniciativu Spolu silnější. 

Ve volném čase rád cestuje, jezdí na motocyklu, lyžuje, čte a fotografuje.  Je podruhé ženatý, má tři dospělé děti, manželka Eva po úspěšné vojenské dráze odešla do zálohy jako podplukovnice.

 

 

V první linii - audiokniha

 

Vladimír Mertlík: V první linii – armádní generál Petr Pavel, vydalo nakladatelství Témbr, doporučená cena 399 Kč

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.