Pondělí, 2.10.2023
Historie a současnostOstatní volný časSport

V Zemi Keltů uspořádají dobrovolníci orientační závod Železný Kelt

Ačkoli sezóna 2023 začíná až v dubnu, otevře se pro návštěvníky skanzen v Zemi Keltů výjimečně v sobotu 11. února. Tehdy se totiž koná orientační závod Železnými horami Železný Kelt. Jde o pochodový závod přírodou nejen v okolí skanzenu. Trasa závodníky provede stanovišti, na nichž je třeba splnit úkoly inspirované historií. Soutěžící se mohou účastnit i v kostýmech, což jim přinese plusové body!

Železný keltŽelezný Kelt je tentokrát určen nejenom pro dospělé závodníky, ale jsou připravené i trasy pro děti. Pro dospělé jsou určeny trasy o délce asi 25 a 35 kilometrů, pro větší děti či teenagery je nachystaná trasa do 13 kilometrů a pro ty úplně nejmenší najdou návštěvníci možnost vyřádit se přímo ve skanzenu. Veškeré informace dohledají zájemci na facebookové události Železný Kelt 2023 či na stránce Železný Kelt a na webu www.zemekeltu.cz.

Večer po závodě proběhne vyhlášení vítězů a následně zábava plná hudby a medoviny, kdy se budou moci závodníci pobavit o zážitcích uplynulého dne mezi sebou ale i s organizátory.

Závod pořádá skupina dobrovolníků z řad spolku Boii z.s., Lughnasad z.s. a dalších přátel Země Keltů, kterých každým rokem přibývá. Díky komunitě dobrovolníků se skanzen Země Keltů krásně rozrůstá, jelikož právě oni jsou důležitou pracovní silou například při stavbě či udržování domků v areálu. Dobrovolníci jezdí pomáhat nejen na brigády ale i na akce pořádané ve skanzenu pro veřejnost,“ upřesňuje Kristýna Prokůpková, dobrovolnice a organizátorka. „Závod jsme pořádali již celkem třikrát, byly to ale takové zkušební verze, na kterých jsme se učili. Tentokrát počítáme s větším počtem závodníků, jichž už teď máme přihlášených přes šedesát, takže kapacita bude za chvíli naplněná. Naplánovali jsme i trasu, kterou ujdou větší děti, což je oproti předchozím ročníkům novinka,“ říká hlavní organizátor a duše závodu Marek Halabrín.

Skanzen obydlený Kelty bude po celý den otevřený i pro běžné návštěvníky, kteří se mohou účastnit klasických komentovaných prohlídek. Občerstvit pak bude možné v hostinci U Dubového Kelta.

 

Kdy sobota 11. února 2023
Kde Země Keltů Nasavrky

 

Železný kelt - plakát

 

Za podporu děkuje tým Železného Kelta Lesům ČR a CHKO Železné hory a dalším subjektům, s jejichž souhlasem může závod pořádat.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a nezlobí! www.FotoZajda.cz