Pondělí, 15.7.2024
KnihyKultura

Vánoční prázdninové dobrodružství

recenze audioknihy SPRÁVNÁ PĚTKA opět v akci

Přátelé, ani jsme se nerozkoukali, najednou jsou tu. Kdo? No Vánoce přeci. Už nám pomalu klepou na dveře. Pro zpříjemnění těchto pro mnohé dospělé stresujících chvil a u dětí pro zkrácení dlouhé chvíle čekání na příchod Ježíška je připravena audiokniha plná dobrodružství. V této recenzi vám představím titul, jenž se k tomuto období více než hodí. Jelikož jsem v audio zpracování slyšela první díl série o Správné pětce a moc se mi líbil, jak jsem se dozvěděla o vydání pokračování, prostě jsem si jej musela poslechnout. Musím konstatovat, že jsem chybné rozhodnutí určitě neučinila.

Čtyři děti (Dick, Julian, Anna a George) a Georgiin pes Tim si užívají opět společných prázdnin, tentokrát se jedná o vánoční. Maminka sourozenců onemocní, a proto otec děti zpraví o tom, že pojedou na Vánoce k George domů. Děti to přivítají s radostí, protože budou moci být opět spolu. To ale ještě netuší, co všechno je čeká. S příjezdem učitele, jenž má na starosti výuku dětí o prázdninách, se začnou dít věci. Co se stane a jak si se situací děti poradí? Pokud jste zvědaví a rádi byste získali odpovědi na své otázky, případně byste rádi s nostalgií zavzpomínali na své dětství, určitě si tuto audioknihu poslechněte. I tentokrát se Enid Blytonové povedlo propojit dobrodružství se sociální tematikou a tématem výchovy. To je pro ní, dalo by se říci, charakteristické. Její díla tedy nemají jen zábavnou funkci, ale i tu vzdělávací a výchovnou. Při poslechu se nebudete ani vteřinu nudit. Pomocí poutavého vyprávění budete vtaženi do dění a s ožehavou pravidelností bude aktivována vaše fantazie. Autorka se snaží svého čtenáře aktivizovat také prostřednictvím množství nečekaných zvratů.

 

 

V kanálu vydavatelství OneHotBook v aplikaci SoundCloud jsem se dozvěděla o tom, že vyšel další díl série o Správné pětce. V okamžiku, kdy jsem si mohla vybírat audio, jež si poslechnu, jsem se rozhodla právě pro tento příběh. Ač byla nabídka rozsáhlá, měla jsem hned jasno, a to z toho důvodu, že mi první díl učaroval a ukázka druhého dílu, již jsem si v aplikaci poslechla, mě také hodně zaujala a řekla jsem si, že bych si to ráda poslechla celé. Tvorba Enid Blytonová zaujme všechny děti, ale i dospělé, kteří mají rádi dobrodružné příběhy plné napětí. Interesantní jsou však i pro svou čtivost a tematiku, jež se s každým dílem obměňuje. Interpretkou druhého dílu Správné pětky se opět stala Michaela Maurerová, která se tvůrcům osvědčila již v prvním díle, protože její hlas se k příběhu neuvěřitelně hodil. Audioknihu si zamilujete pro její krásnou, barevně ilustrovanou obálku, na níž je vyobrazena skupina dětí s koly a psem. Je to docela překvapivý výjev, jenž se bohužel k náplni příběhu moc nehodí, jelikož se odehrává o Vánocích. Anotace vám přiblíží, o co ve vyprávění půjde, avšak neprozradí toho příliš mnoho, abyste se mohli těšit na samotný poslech.

Děj se poslouchá velmi dobře pro svou plynulost a napínavost. Od samého začátku si užijete akci, tím pádem budete rovnou vtaženi do příběhu bez žádných prostojů. Jelikož se jedná o literaturu pro děti a mládež, je velmi důležité dítě upoutat, aby vydrželo číst/poslouchat. Tím pádem nejsou děti od četby a poslechu odrazovány. Už jen samotný okamžik, kdy se jedna z hlavních hrdinek pročítá dopisem od rodičů, je dílo dobrodružné a napínavé. Příběh audioknihy je zprostředkován z úhlu pohledu vypravěče, jenž sleduje, co se kolem dětí děje a vše působivě popisuje. Dílo je plné nejen situačních popisů, ale i oživujících dialogů nejen mezi hlavní hrdiny, ale i mezi vedlejšími postavami (teta, strýček, pan učitel…).

Co se týče interpretace textu jako takové, musím říci, že je opět velmi zdařilá. Michaele Maurerové se načtení dalšího příběhu pětice kamarádů povedlo. Na četbě je znát, že si ji vypravěčka užila a vložila do ní kus sebe. Vyprávění má s její pomocí nezaměnitelnou atmosféru a ráz. Oživení příběhu je velmi kvalitní. Hlas narátorky lahodí uchu a pohladí po duši, protože je jemný, citlivý, sympatický, mladistvý a energický. V neposlední řadě ale skvěle vystihuje náladu, pocity a emoce postav, a to prostřednictvím aktivní práce s hlasem. Každá postava tak získává jedinečný charakter. Po této stránce se audiokniha podařila a je radost ji poslouchat.

Po rétorické stránce je zpracování výborné. Při poslechu nezpozorujete žádné chyby při čtení ani vyslovování. Vše je srozumitelné. Není tedy nutné se při poslouchání vracet z důvodu neporozumění. Rychlost čtení je spíše pomalejší, protože je vše ušito na míru dětskému posluchači. Nicméně i dospělý pomalejší tempo čtení ocení, protože si při poslechu krásně odpočine. 

Správná pětka opět v akci - obálkaKnižní předloha této audioknihy vyšla v originálu (Five Go Adventuring Again) v roce 1943. U nás se kniha dočkala hned dvou vydání, a to u nakladatelství Egmont (1993) a Albatros (2008). V listopadu roku 2019 se titul dočkal i audio podoby, u vydavatelství OneHotBook. Pokud vás recenze upoutala a rádi byste si příběh poslechli, můžete si audio pořídit na stránkách e-shopu vydavatelství.

Audiokniha vás upoutá i díky svému rytmickému a chytlavému hudebnímu podkresu, jenž dodává dílu nezaměnitelný ráz. Hudba se objevuje na předělu jednotlivých kapitol, ale odlišovala od sebe i jednotlivé dílčí části stop. Ve znělkách můžeme zaslechnout hned několik instrumentů. Nejdelší znělka se objevuje na počátku a následně na konci audioknihy.

Děj audioknihy vás uchvátí už od začátku, protože vás dokonale strhne. Nechte vypravěčku aktivovat vaši fantazii, v níž budete sledovat nejrůznější dobrodružství, jež se budou kolem pětice přátel odehrávat. Při poslechu si vás příběh získá díky živosti a množství nejrozličnějších zvratů. Vyprávění jako celek se odehrává pouze v sedmnácti stopách, které jsou jednotlivými kapitolami knihy. Části jsou celkem krátké, nejdelší má něco málo přes sedmnáct a půl minuty. Poslech celé audioknihy vám zabere pouze 4 hodiny a 14 minut. Může tedy krásně zkrátit třeba čekání na příchod Ježíška.

Celkově tento počin hodnotím velmi pozitivně, protože jsem si poslech náramně užila. Rozhodně jsem nebyla zklamaná a dostala jsem přesně to, co jsem očekávala. Z výkonu Michaely Maurerové jsem byla také nadšená, protože se jí povedlo knihu načíst velmi věrohodně. Líbilo se mi, že se do četby vžila a zprostředkovala ten pocit i nám posluchačům. Její projev byl naprosto bezchybný. Stejně tak musím vyzdvihnout i kvality Enid Blytonové. Její knihy jsou nadčasové a kouzelné, není tedy divu, že si pro svou tematiku a ztvárnění získávají neustále nové fanoušky. Další neodmyslitelnou složkou je hudební podkres, jenž se svými rytmickými a veselými tóny k danému titulu výborně hodí. Jsem moc ráda, že jsem si tuto audioknihu mohla poslechnout, protože jsem si ji velmi užila a opět se mi potvrdilo, že příběhy Enid Blytonové v podání Michaely Maurerové jsou obrovským zážitkem. Za výborné zpracování a bezchybný výkon vypravěčky patří tomuto titulu zasloužených 100 %.

Audioknihu s radostí doporučím všem milovníkům dobrodružství a dětských příběhů. Titul není určen pouze pro děti, nýbrž i pro dospělé, kteří se rádi vracejí do dětských let. Poslech této audioknihy stojí za to.

Autor: Enid Blytonová (1897–1968)

Enid BlytonováBritská spisovatelka byla původním povoláním učitelka a na začátku své kariéry tedy psala do novin především příspěvky věnované pedagogice. První knihy pro děti jí začaly vycházet od 20. let 20. století – nejdříve šlo o verše, postupně o delší příběhy (např. Vzhůru na Kouzelný strom), pak romány (např. Dobrodružství na ostrově, Nejprotivnější holka ze školy, Podařená dvojčata) a proslula svými dobrodružnými sériemi ze 40. let 20. století (např. Tajná sedma, Správná pětkaNoddy). V té době už byla zavedenou autorkou, která vydávala jednu knihu za druhou. Popularitu si udržela až do své smrti – její dílo bylo přeloženo do 90 jazyků, stala se čtvrtou nejpřekládanější spisovatelkou všech dob, na kterou stále navazuje mnoho autorů, a její příběhy se u dětí stále těší velké oblibě.

Účinkující: Michaela Maurerová (*1979)

Michaela MaurerováVystudovala pražskou DAMU, ale na filmovém plátně se objevila už jako malá ve válečném snímku Karla Kachyni Poslední motýl (1990). Už během studia moderovala televizní pořady na různých stanicích a poté přijala angažmá v Divadle Rokoko. Hrála také v Divadle na Vinohradech a v Divadle Bez zábradlí. Známá je ze seriálu Ulice či První republika a ze snímků Líbáš jako Bůh (2009), Experti (2006) nebo I ve smrti sami (2004). Nadále se úspěšně věnuje moderování.

 
 
 
 
 
Název audioknihy SPRÁVNÁ PĚTKA opět v akci
AutorEnid Blytonová
InterpretiMichaela Maurerová
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka4 hodiny 14 minut
EAN8594169483078
  
Nákup audioknihy www.onehotbook.cz

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)