Čtvrtek, 7.12.2023
KnihyKultura

Ve jménu lásky

Zápisník jedné láskyrecenze knihy
Nicholas Sparks – Zápisník jedné lásky

Byli spolu v mládí, milovali se, ale společenské postavení její rodiny jim lásku nedopřálo. On byl z chudší rodiny, žil pouze s otcem, do jeho života aktivně zasáhla válka – byl povolán do vojenských služeb. Ona milovala malování a jeho, její rodiče jí však veškerý styk překazili. Zápisník jedné lásky je milá kniha, která vás zaujme svou jednoduchou zápletkou a emocionálností. Chvilkami bude vaše srdce rozněžnělé láskou a vřelými city, občas vám však potečou slzy. Za sebe mohu říci, že nejdojemněji na mě působila poslední kapitola. U ní jsem se neubránila slzám. Věřím tomu, že tato kniha vás nadchne stejně, jako tomu bylo u mě.

Když žil v New Jersey, pravidelně jednou za rok kolem Vánoc přijížděl za svým otcem. Nějaký čas spolu trávili rybařením a povídáním, občas si vyjeli na pobřeží a tábořili na Outer Banks nedaleko Ocracoke.“ (s. 26)

Kniha, kterou bych vám ráda představila, vyšla v originálu (The Notebook) roku 1996. U nás se dočkává hned několika vydání u nakladatelství Ikar, a to v letech 1998 a 2013, na Slovensku pak v roce 2004. Zápisník jedné lásky je prvním dílem ze série o rodině Calhounových. Pokud se vám recenze zalíbí a rádi byste si tuto milou knihu přečetli, můžete si ji pořídit zde.

Než tehdy v létě odjela, darovala mu jeden obrázek. Visel nad krbem v obývacím pokoji. Nazvala ho obrazem svých snů. Jemu připadal mimořádně smyslný. Při pohledu na něj, a díval se na něj často dlouho do noci, spatřoval v těch barvách a liniích touhu, a když se pozorně soustředil, dokázal si představit, nač myslela při každém tahu štětcem.“ (s. 46)

Zápisník jedné lásky mě zaujal již svou obálkou, která působí velice milým a zamilovaným dojmem. Můžeme na ní sledovat v dešti se líbající mladou dvojici. Celé obálce vévodí zlatý rámeček uvádějící jméno autora a název knihy. V dolní části obálky je uveden nakladatel, avšak je uveden tak obezřetně, že nijak nenarušuje celkový dojem.

Allie si marně snažila vzpomenout, kdy si naposledy popovídala s Lonem tak, jako teď s Noahem. Třebaže Lon dokázal naslouchat a málokdy se spolu hádali, nebyl typem muže, s nímž se dalo tímhle způsobem diskutovat. Podobal se jejímu otci, který také nerad komukoli sděloval své myšlenky a pocity. Snažila se mu vysvětlit, že se mu tím potřebuje víc přiblížit, ale nezdálo se, že by se to podařilo.“ (s. 56–57)

Příběh sám mě zaujal hned z několika důvodů. Přišlo mi velice zajímavé, jakým způsobem autor knihu vystavěl. Celá konstrukce je vcelku komplikovaná, ale vše při sobě krásně drží. Oslovil mě však i autorův styl psaní, a proto se na jeho tvorbu v budoucnu zaměřím mnohem více. Obraty, které jsou v textu použité na mě působily vcelku mladistvým dojmem. Oceňuji i živost příběhu. Popisné pasáže, jichž je v příběhu vcelku hodně, jsou doprovázeny hojnými dialogy postav, které se starají o oživení vyprávění. Četbu této knihy jsem si náramně užila. Mohu vám knihu tedy vřele doporučit, protože si užijete strhující čtení, jež je naplněno spoustou zajímavých okamžiků, které by rád zažil téměř každý z nás.

Dvě minuty nato už dopluli k přístavišti. Noah se trochu posunul, aby mohla vystoupit na břeh. Pomohl jí z kánoe a pak vyskočil sám, načež odtáhl loďku na břeh dostatečně daleko, aby ji neodnesl proud. Pro jistotu ji přivázal k přístavnímu můstku – stejně na nějaké další minutě v tom lijáku už nezáleželo.“ (s. 86) 

Dobré knihy 

Příběh vás zavede do období roku 1946, v němž začíná Noah Calhoun psát deník své velké lásky. Při čtení nasajete atmosféru Jižní Kalifornie, na jejímž území se děj odehrává. Občas se však hlavní postavy vrací ve svých vzpomínkách do minulosti, takže se dočteme i o dospívání Noaha i Allie, zjistíme, jak se seznámili a jak prožívali dlouhá léta odloučení. Z tohoto vyplývá, že se v knize můžeme setkat s chronologickou, retrospektivní i paralelní kompozicí. Velice překvapující pro mě však byl fakt, že je děj zápisníku orámován záznamem z domova pro nemocné. Od třetí kapitoly do předposlední si užijete vyprávění o jejich seznámení, lásce, odloučení a znovunalezení. Příběh je vyprávěn chronologicky a zápisky ze zápisníku se dají považovat za delší retrospektivní linii. V každé kapitole se objevuje několik paralel. Jedná se však jen o zápisky v zápisníku, kde je láska monitorována jak z pohledu Noaha, tak z pohledu Allie. U prvních dvou kapitol tomu však tak není, protože příběh je vyprávěn z pohledu Noaha, stejně tomu je i u poslední kapitoly.

Když vystoupila z auta, slabostí se jí podlomily nohy. Zůstala stát a zhluboka se nadechla. Pak se odhodlaně pustila přes parkovací plochu – ani teď ještě nevěděla, co mu vlastně chce říct.“ (s. 114)

Další velkou zajímavostí pro mě bylo to, že příběh je vyveden jak v er-, tak ich-formě. Er-forma je použita v zápisníku, ich-formou pak promlouvá Noah v úvodních dvou a v poslední kapitole. Er-forma se prolíná s velkou spoustou dialogů, které vyprávění oživují. V ich-formě se dialogy sice objevují také, ale není jich tolik. Abych pravdu řekla, tak mi to ani nevadilo.

Kniha mě zaujala nejen skvostnou dějovou linií, ale i po grafické stránce. Font, jenž je v příběhu použit se dobře čte, když jej pak spojím s velikostí písma, musím konstatovat, že se velice dobře čte a že z něj nebolí oči. Další věcí, která zaujme zejména mladé čtenáře, je obsáhlost. Příběh se odehrává na pouhých 160 stranách a text je tak strhující, že zdatnější čtenář jej zhltne za odpoledne.

Moje subjektivní hodnocení je velice pozitivní. Líbila se mi jednoduchá zápletka, jež je vložena do vcelku komplikovaného kompozičního rámce. Vše ale má tak pevný základ, že si nedokážu představit, že by byla kniha napsaná jinak. Oceňuji, že je dílo kvalitní i po stylistické a gramatické stránce. Autor mě vtáhl do děje hned od první stránky, ani chvilinku jsem se nenudila. Celý příběh jsem si plnými doušky užila. Zápisník jedné lásky je dle mého názoru naprosto skvělý román, jenž se hodí jak pro dospívající, tak i pro dospělé čtenáře. Každý si v něm najde to svoje. Dílo je navíc neskutečně strhující. Nevěříte? Zkuste se do ní začíst a přesvědčte se o tomto faktu sami. Při četbě zažijete neskutečnou smršť emocí. Užijete si spoustu lásky, touhy, ale také smutku. Příběh jsem si užila, knihu hodnotím krásnými 100 % a vřelými doporučeními, protože si je kniha i autor zaslouží. Těším se na další autorova díla.

 

Zápisník jedné láskyNázev:                               Zápisník jedné lásky
Autor:                                 Nicholas Sparks
Překlad:                             Věnceslava Lexová

Vydavatel/výrobce:          IKAR
Rok vydání:                       2013

Počet stran:                       160
Vazba:                                vázaná s přebalem
Rozměry:                           138 x 210 mm

EAN:                                    9788024923475
ISBN:                                   978-80-249-2347-5

E-shop:                               www.Dobre-knihy.cz
                                           
Databáze knih:                  www.DatabazeKnih.cz

 


Dobré Knihy.czInternetové knihkupectví Dobré Knihy.cz se řadí mezi přední knihkupce v ČR. V nabídce máme okolo 70 000 titulů a neustále se snažíme ji rozšiřovat. Provozujeme také Magazín Dobrých Knih, kde vycházejí články, recenze knih a informace k dění na knižním trhu.     Knihy nás prostě baví!

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)