Neděle, 26.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Ve válce a v lásce je vše dovoleno

recenze knihy Jménem mojí sestry

„Z nebe se spustí prudký déšť a český národ si z toho pranic nedělá. Veselí se. Je to nepopsatelný okamžik. Jen ho tak uchopit a schovat…
Nezapomenout.“

Jménem mojí sestry je prvotinou české autorky a musím podotknout, že si ukousla docela velké sousto, protože v dnešní době jsou romány z doby druhé světové války hojně vydávané, a také hojně čtené. Všechna čest autorce, ukousla si přesně takové sousto, aby dokázala napsat příběh čtivý, zajímavý, poutavý a mi nezbývá nic jiného, než vám napsat, že jej doporučuji. A proč? To už se dozvíte níže…

Jménem mojí sestryKniha je vyprávěna ve dvou dějových liniích – přítomnost a minulost, ale právě ta minulost převažuje. Jde totiž o vyprávění jedné z dvojčat, která své vnučce Kamile začíná popisovat, jaké to bylo u nich doma, v Praze, když začala druhá světová válka. A protože má babička co říct, zabere ta historie valnou část vyprávění.
Ovšem ničemu to nevadí, její život, život její sestry, bratra a rodičů, byl plný tragédií, lásky, přátelství, napětí a také dobrodružství.

„Nenechala jsi mě truchlit společně s tebou. Naschvál,“ drmolí Ester svárlivě.
Samozřejmě tím strhne starý strup, takže rána na srdci začne znovu krvácet. Zatvrdím se. Poznám, když se mi někdo pokouší podsunout pocit viny! Jenže od Ester bych to ani ve snu nečekala.
Jakmile usoudím, že mě hlas nezradí, rozjedu se jako dobře namazaný kolovrátek: „Nemůžeš se divit, že jsem na tebe zanevřela, když kladeš své vlastní potřeby nad požadavky své rodiny.“

Pokud se do čtení knihy Jménem mojí sestry pustíte, rozhodně můžete očekávat příběh, který je sice smyšlený, ale klidně se mohl stát. Jen se o tom nemluví a neví. Tím chci říct, že postavy byly uvěřitelné, hmatatelné, mohli jste si je oblíbit, což se vám minimálně u Soni určitě stane. Ze startu jsem si říkala, že tahle holka mi nepadne, ale po pár stránkách jsem ji skoro obdivovala. Dokázala se se vším vyrovnávat s hlavou vztyčenou, a ač ji život připravil nejednu pořádnou ránu, a nejeden obrovský klacek pod nohy, tak stále věděla, kde je její místo a co musí udělat, aby byla šťastná.

Pokud máte rádi příběhy z druhé světové války, ale zážitky z koncentračních táborů je na vás příliš emočně silné čtení, tak se podívejte po knize Jménem mojí sestry. Tady se setkáte s životem „obyčejných“ lidí v Praze, kteří se vyrovnávají s nástupem nacismu po svém, nedotýká se jich ani deportace, ani nucené práce, ale naopak řeší starosti s jídlem, s prací, a s tím, co se může z člověka stát, když nad ním je hrozba, že půjde žebrotou, že se nezamiluje, že nebude mít normální život. Připravte se na několik tragických událostí, které vás nenechají chladnými, ale já vám něco prozradím – na těchto stránkách najdete i tu romantiku, i tu lásku, něhu a naději, kterou lidé v té době potřebovali jako sůl – nebo spíše jako cukr či ovoce nebo maso…

Hodnocení: 90 %

 

Název knihy Jménem mojí sestry
AutorBarbora Linke
ŽánrHistorické romány
  
Nakladatelství MOTTO
Rok vydání2021
Počet stran328
ISBN978-80-267-2140-6
  
Nákup knihy www.motto.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOTTO

Motto je nakladatelství s pozitivním nábojem. Vydává kvalitní českou, převážně humoristickou beletrii a romány předních českých spisovatelek (Halina Pawlowská, Ivanka Devátá , Irena Obermannová, Barbara Nesvadbová). Objevuje i nové autorky (Eva Rýznerová, Michaela Klevisová) a uvádí na trh knihy nových žánrů, například foodwritingové romány Říkal jsi, Ti amo a Oběd v Paříži, které kombinují příběhy o lásce s recepty. Významnou součástí portfolia tohoto nakladatelství jsou kvalitní detektivky severských, anglických a amerických autorů. Nejen ženám jsou pak určeny tituly z oboru populární psychologie.

www.motto.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)