Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Věci, na které nastal čas

recenze audioknihy Věci, na které nastal čas

O tom, že  jsou pro Petru Soukupovou narušené rodinné vztahy stěžejním tématem tvorby, není pochyb, ale novou knihou dokazuje, že je to téma, které se neomrzí. Obzvlášť když vyprávění posouvají vpřed autentické dialogy.

Nový román Věci, na které nastal čas, vychází z již publikovaných povídek – já si říkala, že jsem tu část o dovolené u moře už někde četla – které autorka rozšířila a propojila do románu v povídkách. Mapuje život jedné úplně obyčejné partnerské dvojice a jejich dětí během sedmnácti let. Začíná to první dovolenou na horách (on je sportovec, ona zas tak ne), koupí lustru do společného bytu (on chce na kolo, ona do Ikei), pak těhotenství, jedno dítě, druhé dítě, Vánoce, společná dovolená u moře… Ze začátku jsem se docela dobře bavila jejich hašteřením o nesmyslech a občas jsem si říkala, jak strašně je to pravdivé. Byly tam okamžiky, které jsem přesně znala.

 „Já se ale nechci povalovat. Já chci koupit lustry.
Richard nespokojeně vzdychne.
Už si to říkáme od podzimu. Ty pořád nemáš čas, a když máš čas, tak se ti nechce.
Ale tak to není. Jen jsem se chtěl trochu projet na kole.
Celej den.
No. Tak do Ikey můžem zítra.
Alice nad tím zavrtí hlavou, jistěže tam můžou zítra, ale to zas najde něco jinýho.“

Ale pak se jejich vztah překlopil do stereotypu, apatie, nezájmu a nespokojenosti. Ke slovu se dostaly jejich děti (starší Kája a mladší Lola), které zpočátku jen přihlížejí tomu, jak spolu rodiče nejsou schopni komunikovat. Ano, i tady je neschopnost naslouchat a domluvit se stěžejním tématem. Nevěra (nebudu prozrazovat čí), je pak vlastně naprosto logickým vyústěním nešťastného manželství. Jenže i na ni nejvíc doplácejí děti.

Petra Soukupová dosud vydala pět knih pro dospělé a tři knihy pro děti. Když už jsme u těch audioknih, tak audio podoby se zatím dostalo v kategorii pro dospělé: Věci, na které nastal čas, Nejlepší pro všechny, Zmizet, a chystá se K moři. Pro děti je to pak Klub divných dětí, ten jsem také poslouchala jako audioknihu, Kdo zabil Snížka? a Bertík a čmuchadlo.

Věci, na které nastal časAudiokniha – plný počet hvězd

Vzhledem k tomu, že v knižní podobě chybí uvozovky k označení přímé řeči, což podle reakcí některé čtenáře mate, je poslech audioknihy skvělou volbou – tady totiž přesně víte, kdo co říká. Ústřední čtveřici namluvili pod vedením režisérky Jitky Škápíkové vynikající herci: Zuzana Kajnarová (jako maminka Alice), Pavel Batěk jako Richard (mimochodem román Petry Dvořákové Chirurg v jeho podání je nezapomenutelný), Veronika Lazorčáková (jako Lola) a můj favorit Matyáš Valenta (ten se mi zalíbil už v Klubu divných dětí) jako Kája.

Právě propůjčené hlasy dodaly postavám život a účinkující mi přišli naprosto uvěřitelní, a tak nějak skuteční v tom svém mikrokosmu. Napomohly tomu jistě i věrné dialogy Petry Soukupové, ale Matyáš Valenta dokonale ztvárnil naštvaného puberťáka Káju, který revoltuje proti otci a zároveň je pořád citlivé a zranitelné dítě. Pavel Batěk zase svým hlasem dodal Richardovi správně unavený tón – unavený prací, stereotypem, nepochopením ze strany rodiny… Vlastně mě ti mužští vypravěči celkem bavili.

Asi chápete, že tohle nebylo lehké poslouchat. Na konci jsem byla zdeptaná, a tak nějak unavená stejně jako hlavní hrdinové, přesto jako by na konci nebyla tečka, spíš tři. Tomu pocitu dopomáhaly i hudební předěly, které navíc označovaly místo, kde se bude měnit vypravěč.

Jsem moc ráda, že i audiokniha Věci, na které nastal čas, byla čtena více hlasy a já tak mohla prožívat s hlavními postavami všechny radosti i příkoří, bez toho, abych nějaké nadržovala. Přesně tak to totiž pravděpodobně Petra Soukupová zamýšlela – žádný z hrdinů nemá stoprocentní pravdu nebo navrch, každému z nich jsem rozuměla, přestože se jejich názory rozcházely.

Takže pokud chcete něco opravdu ze života a máte zhruba jedenáct hodin času, Věci, na které nastal čas, jsou přesně pro vás.

 

Název audioknihy Věci, na které nastal čas
AutorPetra Soukupová
InterpretiZuzana Kajnarová, Pavel Batěk,
Veronika Lazorčáková, Matyáš Valenta
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka11 hodin 2 minuty
EAN8594169483917
  
Nákup audioknihy www.onehotbook.cz

 

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Karin Novotná

Totální knižní závislák, co se pravidelně ztrácí v knihkupectví mezi regály. (osobní blog)