Velká láska k umění

Carol M. Cram - Toskánské věžerecenze knihy – 
Carol M. Cram – Toskánské věže

Sofia zhasla svíčku a zahleděla se na pramínek dýmu, jak stoupá ve spirálách k podkrovním trámům. Chtěla bych být kouř – být tak lehoučká, že bych unikla věžním okénkem a nesla bych se vzduchem do polí, pryč od manžela, pryč ze San Gimignana, pryč z tohohle domu se všemi věčnými povinnostmi, abych mohla každý den v klidu malovat.

Tahle kniha mě opravdu chytla u srdce. Příběh mladé ženy, která najde odvahu jít za svým snem, i když to znamená dostat se do muži ovládaného malířského světa. Autorka Carol M. Cramová dosud psala jen publikace z oblasti IT a tento román je její prvotinou. Moc se jí povedl. Možná vás po přečtení anotace napadne, jak mohla napsat historický román z malířského prostředí, když její zálibou jsou počítače. Nenechte se zmýlit, její manžel je malíř a ona se o umění velmi zajímá.

Děj knihy je zasazen do 1. poloviny 14. století do Toskánska v Itálii. Mladá žena Sofia žije se svým manželem v San Gimignanu a tajně vypomáhá svému otci, známému malíři Barducciu. Maluje pro něho obrazy, které on prodává svým patronům jako svoji tvorbu. Hlavní hrdinku malování drží nad vodou v jinak nešťastném manželství. Nikdo netuší, co zapříčiní otcova náhlá smrt. Sofia sebere veškerou odvahu a vydá se za svým snem do Sieny. Co na ni v životě čeká, jaké rány osudu si pro ni život připravil, najde lásku, najde možnost malovat a splnit si svůj sen? To už musíte zjistit sami. A zaručuji se za to, že dokud nedočtete poslední stranu, nedá vám Sofiin příběh spát.

Sofia zavrtěla hlavou. „Ne, já to myslím tak, že otec mě učil dívat se na svět – na lidi, na zvířata, na stromy, na krajinu. Učil mě se dívat a Bůh mi daroval schopnost namalovat to, co vidím.

Kniha se čte jedním dechem a je plná zvratů. Když už si myslíte, že tušíte, jak to se Sofií dopadne, autorka si pro vás připraví překvapení a hned je vše jinak. Některé stránky budete hltat s hrůzou v očích, jiné vás pohladí po duši. Postavy se chovají velmi reálně v době, která nebyla jednoduchá, a kdy osudy lidí byly tak říkajíc v rukou božích. Tato doba neměla pochopení pro ženy, natož pro ženu, která opustila svého manžela a ještě se převlékla za mladíka, aby mohla malovat. Při odhalení by ji čekal krutý trest.

Román je rozdělen do třech částí podle toho, kde se děj odehrává. První část je zasazena do San Gimignana, v druhé části se přesuneme do Sieny a ve třetí části nás autorka opět vrátí do San Gimignana. Knihu krásně doplňuje doslov, který nás přenese do 21. století. Každá část má několik kapitol, které jsou uvedeny zajímavými citacemi z Knihy o umění. Příběh se odvíjí chronologicky a je prokládán Sofiinými vzpomínkami na rozhovory vedené s otcem, když ji zasvěcoval do malířského umění. Tyto vzpomínky jsou v textu odlišeny kurzívou.

Salvini se sklonil blíž, až se přitom ramenem dotýkal Sofiina ramene, a ona cítila teplo jeho těla. Nebylo to poprvé, co v duchu děkovala Bohu, že zrovna sedí. Salvini nemá ani potuchy, kdo ve skutečnosti jsem, zato já si až moc uvědomuji, kdo je on.

Nedokážu ti už říkat Sandro. Pověz mi, jak se jmenuješ.“ Jednou rukou jí sjel pomalu po zádech a objal ji v pase. A druhá se vydala pod halenu. Prsty přejel po lněném pásu stahujícím ňadra.

Jak jsem již uvedla, postavy v knize jsou reálné a některé mají svá tajemství, které nám autorka postupně odhalí, a my se tak dozvíme, jak jsou vztahově propletené. Jméno Sofia znamená moudrost a Sofia dělá svému jménu čest, na svoji dobu je to žena velice moudrá, odvážná, bezprostřední, odhodlaná a umělecky nadaná. Dokáže si v každé situaci poradit a snaží se zachovat si chladnou hlavu. Určitě si ji oblíbíte, tak jako já.

Konec vás jistě překvapí. Zda bude šťastný nebo tragický, si nechám pro sebe.
Nebudeme společně pátrat, jestli v Toskánsku žil slavný malíř Barducci a jestli měl dceru. Sám příběh je tak přesvědčivý, že se mohl odehrát a je to krásná představa, že za tak nádhernými obrazy, mohla stát žena.

Giorgio se rozpřáhl a ona čekala ránu. Nikdo nás tu nevidí, a i kdyby, nikoho to nezajímalo. Jsem jen manželka, tedy nic víc než služka, která se svému pánu znelíbila.

Tento historický román doporučuji všem, co mají rádi romantické příběhy, které však nejsou přeslazené. V knize najdete lásku, napětí, tajemství, odvahu, ale i tragédii, kterou způsobí takzvaný boží hněv. A pokud vás alespoň trochu baví malířské umění a máte rádi Itálii, bude tato kniha ta správná volba. Autorka krásně popisuje krajinu a prostředí města, ale i obrazy a Sofiin život, avšak nemějte strach, že by se jednalo o nudné rozsáhlé popisy. V této knize je všeho tak akorát, abych mohla prohlásit, že je to román, který stojí za přečtení, a je to jedna z vynikajících historických prvotin, jaké jsem kdy četla.

Toskánské věže si právem zaslouží 100 %.

 

Carol M. Cram - Toskánské věže 

 

Název knihy:         TOSKÁNSKÉ VĚŽE
Carol M. Cram - Toskánské věžeAutor:                      Carol M. Cram
Překlad:                  Ina Leckie

Nakladatelství:      JOTA
Rok vydání:            2017
Počet stran:            376

ISBN:                       978-80-7565-098-6
EAN:                        9788075650986

E-shop:                   www.jota.cz
                                 
                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

 

{source}[[div data-configid=”0/43823159″ style=”width: 610px; height: 460px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]{/source}

 


Nakladatelství JOTA
Brněnské Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.

Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesbøho, manuál k „jinému“ rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)