Pondělí, 11.12.2023
HudbaKultura

Velká láska bez větších emocí

Mick Hucknall, foto: Jaromír ZajíčekSIMPLY RED, EDDIE STOILOW
26. října 2015, PRAHA, FORUM KARLÍN

Britští Simply Red ukončili v roce 2010 svoji činnost, ale už po pěti letech zjistili, že se jim po sobě stýská a že je o ně ve světě stále ještě zájem. Sešli se proto, až na bubeníka, v kompletní sestavě a vydali letos v květnu jedenácté studiové album Big Love, na které okamžitě navázali koncertním turné Big Love Tour 2015.

Jedna z jeho zastávek se přitom odehrála v zaplněném pražském Foru Karlín, které tak spolu s touto sedmičlennou partou z Manchesteru oslavilo třicet let od jejího vzniku. Než se ale tato formace vyznávající soul a pop s prvky jazzu dostala k mikrofonům, předskakovala jim pražská popová skupina Eddie Stoilow, která svým anglicky zpívaným repertoárem plně zapadla do konceptu večera. A když se ještě na konci svého vystoupení přihlásila k odkazu Simply Red, byla po zásluze odměněna bouřlivým potleskem.

A pak už se začala na pódiu i pod ním pozvolna odvíjet “Velká láska”, která, nutno dodat, byla mezi hudebníky a publikem vzájemná. Koncert začal hezky zvolna a do davu se linuly něžné melodie, při nichž se diváci vlnili v bocích. S každou další písní jich ale přibývalo, až se dav zvolna měnil v jednolité vlnící se moře. Tak nakažlivě podmanivá byla toho večera hudba Simply Red. Z každé skladby byla přitom patrná instrumentální zručnost skvěle sehrané party, která je dokázala vyšperkovat mnoha sóly a individuálními výkony.

Samostatnou kapitolu tvořil pak zrzavý frontman Simply Red Mick Hucknall, na jehož tváři i pohybu se sice podepsal čas, ale jakmile spustil, byl intonačně bez chyby. Jeho hrdlo bylo natolik silně obdařeno, že ani nepotřeboval chvílemi mikrofon, ať už se pohyboval v jakýchkoli hlasových polohách. Posluchače to nicméně k větším emocím neprobudilo stejně jako vcelku nenápadná projekce za zády kapely, až jsem se obával, že koncert ustrne v monotónním rytmu. Naštěstí ale začali Simply Red nenápadně přidávat plyn a vypomáhat si osvědčenými hity, díky čemuž se dobrali až ke kýženému finále, tvořeného dvěma přídavky. A teprve až ten druhý probudil celý sál ke sborovému zpěvu. A jak jinak, mohla za to až závěrečná If You Don’t Know Me By Now, která patří nejen do zlatého fondu skupiny, ale i celé britské pop music. Sečteno, podtrženo. Simply Red předvedli sice brilantní muzikantský výkon, chyběl mu ale větší emotivní náboj. O ten se tentokrát musely postarat především fanynky, jejichž boky se ani na chvíli nepřestaly vlnit a dokázaly tím nakazit i své mužské protějšky. No, uznejte, i to stojí někdy za vidění.

 

Simply Red

Mick Hucknall – sólový zpěv
Ian Kirkham – dechové nástroje, klávesy
Steve Lewinson – basová kytara
Kenji Suzuki – kytara
Kevin Robinson – brass, doprovodný zpěv
Dave Clayton – klávesy
Roman Roth – bicí

Mick Hucknall, foto: Jaromír Zajíček

 

{source}[[iframe src=”https://www.zonerama.com/Embed/Album/983955?color=blue&autoplay=true&vertical=false” style=”width: 610px; height: 330px;” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowTransparency=”true”]][[/iframe]]{/source}

Kompletní fotogalerii z koncertu naleznete na 
www.zonerama.com/FotoZajda


Playlist

The History of Simply Red (Video Intro)
Holding Back the Years
Sad Old Red
Home
Say You Love Me
For Your Babies
You’ve Got It
So Not Over You
Enough
Never Never Love
It’s Only Love
Your Mirror
Stars
Thrill Me
The Right Thing
Come to My Aid
Fake
Sunrise
Money’s Too Tight (To Mention)

Přídavek 1:
Shine On
Fairground

Přídavek 2:
Something Got Me Started
If You Don’t Know Me By Now

 

 

Simply Red

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.