Pátek, 22.9.2023
KnihyKultura

Více, či méně známé houby

recenze knihy Klub přátel hub

„Houby nepatří ani mezi rostliny, ani mezi živočichy. Mají svou vlastní říši jenom pro sebe.“

Houbařská sezóna je v plném proudu. Možná, že jste i vy spolu se svými dětmi nebo vnoučaty vyrazili do lesa a vrátili se s plnými košíky. Většina z nás sbírá běžně známé houby, především hřiby, ale děti většinou koukají i po jiných druzích hub, které svojí barevností nebo tvarem přitáhnou jejich pozornost. V knize Klub přátel hub se mohou vaše ratolesti seznámit s několika zajímavými exempláři méně obvyklých či méně známých hub. A dostane se jim i poučení, jak se chovat v lese, a především k houbám. Kdy jindy otevřít tuto knihu než v době největších houbařských žní?

Knihu napsala i ilustrovala kanadská výtvarnice, která se svými dvěma dcerami ráda v lese objevuje houby, kterých, jak uvádí, existují miliony druhů. Autorka knihu pojala jako poutavé přátelské vyprávění o této zajímavé říši, která nespadá ani do rostlin, ani do živočichů. Děti se dozvědí například, z jakých částí se skládá houba, co jsou to výtrusy, kdo je to mykolog nebo s kým houby žijí v symbióze. Poté se věnuje několika rozmanitým druhům hub, s kterými se můžeme v lese setkat. Víte, se kterou houbou si můžete splést lišku? Víte, které houby rády rostou tam, kde hořel les? Která houba se dá použít na rozdělání ohně? Proč se pýchavkám říká pýchavky? Kterým houbám se říká kuřátka? V této knížce se to dozvíte.

Klub přátel hub„Tahle houba mi připadá opravdu moc pěkná. Místo klobouku má větvičky, které vypadají jako prsty ukazující k nebi. Ostatně lidově se kuřátkům říká prstíčky.“

Autorka skloubila zajímavé a stručné informace spolu s krásnými ilustracemi. Houby oživila očima a pusou. Děti jistě obrázky upoutají a také jim pomohou si lépe představit, jak konkrétní houba vypadá. Na konci knihy vás čeká návod, jak si vytvořit otisk houby.

Tato populárně naučná kniha zaujme děti od pěti až asi tak do devíti let. Najdou se v ní zajímavé informace i pro dospělé čtenáře. Věděli jste třeba, že na světě existuje houba, jejíž podhoubí má větší rozlohu, než má fotbalového hřiště? Nebo že existují houby, které ve tmě světélkují? Nebo tušíte, která houba se kdysi používala k hubení much?

Pokud očekáváte dětského průvodce jedlými houbami, budete zklamáni, ale v knize najdete popsány houby, které na první pohled přitáhnou zvídavé oko malého dítěte, a autorka je dětem poutavou formou přiblíží.

„Tahle houba je opravdovou královnou smraďochů. Páchne úplně jako psí hovínko! Někdy ji dřív ucítíš, než uvidíš.“

Knihu doporučuji všem předškolákům a mladším školákům, kteří rádi objevují okolní svět a mají všetečné otázky při každé výpravě za lesními poklady.

Moje hodnocení je 95 %.

 

Název knihy Klub přátel hub
AutorÉlise Gravelová
Žánrpro děti, naučná literatura
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2019
Počet stran50
ISBN978-80-7577-909-0
  
Nákup knihy www.hostbrno.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

www.HostBrno.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)