Středa, 21.2.2024
KnihyKultura

Vítejte v Orient expresu

recenze knihy Noc v Orient expresu

Orient expres… Vlak, který má valná většina čtenářů spojený s Agathou Christie a pořádně zapeklitou vraždou, kterou v autorčině knize řeší Hercule Poirot. Romám Noc v Orient expresu nabízí příležitost vydat se na výlet do Benátek a prožít tak nezapomenutelnou jízdu legendárním vlakem a zároveň poznat cestující, kterým cesta změní život.

Osmdesátiletá Adele Russellová do Benátek posílá svou vnučku Imogen, aby si vyzvedla narozeninový dárek. Tím je obraz, který má pro starou paní nesmírnou citovou hodnotu. Byl namalován před padesáti lety a celou dobu uschován u muže, jenž tehdy Adele zlomil srdce. Vypadá to, že trable s láskou řeší také Imogen. Pohybuje se v začarovaném kruhu a neví, jak z něj ven.
Emma a Archie vyhráli cestu v seznamovací agentuře, která je vyhodnotila jako pár s největší šancí na vztah. Vtip je v tom, že přihlášky za oba podal někdo jiný. 

Noc v Orient expresu - obal knihy (Motto)Riley jezdí do Benátek se svou dlouholetou přítelkyni každý rok. Letos je pro něj cesta výjimečná, rád by své partnerce něco sdělil. 
A Stephanie? Tři měsíce je stálou partnerkou Simona, k němuž „vyfasovala“ dvě téměř dospělé děti, které řeší osobní problémy. Nově vytvořená rodina dostává trhliny ještě v „záruční době“ a Stephanie se snaží její členy dát znovu dohromady, což je u dospělých jedinců téměř nemožné.
Skupinky se mezi sebou neznají, přitom mají něco společné. Všem jízda Orient expresem změní život.

Veronica Henry napsala propletený příběh, který plyne velmi pozvolna, nikam nespěchá a přitom se v jeho průběhu stane tolik vzrušujících událostí. Hlavní roli hraje láska a její nejrůznější podoby. Manželská, milenecká, nebo láska mezi přáteli, pokaždé dokáže se vztahem pořádně zacloumat

Asi největší pozornost je věnována Adele a osudovému obrazu. Sledujeme nejen současnou linii, ale nahlížíme také do minulosti, kdy Adele podlehla pokušení a navázala mimomanželský vztah, aby alespoň na chvíli unikla nudě a všednosti manželského života. Adele jsem si i přes její morální přešlap oblíbila, stejně jako Stephanii. V podstatě všichni hrdinové byli jedineční a zanechali ve mně stopu, ráda bych se dozvěděla, jak jejich příběhy pokračují dál.

Román se bude líbit čtenářům, nebo spíše čtenářkám, majícím v oblibě romantické vztahové komedie ve stylu filmů Láska nebeská nebo Čtyři svatby a jeden pohřeb. Kulisa legendárního vlaku dodává příběhu punc starých časů a působí poklidným dojmem. Spolu s hrdiny zjistíte, jaké to je, cestovat Orient expresem. Ostatně na konci knihy se autorka tímto fenoménem zabývá v širší míře, takže pokud jste nikdy netušili, jakou garderobu máte mít a co všechno lze ve vlaku podniknout, dozvíte se to v samostatné kapitole věnované této jedinečné cestě. Ano, vlak jezdí i dnes a spojují mezi sebou významné evropské metropole.

Nasedněte spolu s hrdiny do Orient expresu, nechte si nalít drink a užijte si nezapomenutelnou jízdu. Noc v Orient expresu je příjemnou pohodovou četbou třeba pro líné podzimní večery.

 

Název knihy Noc v Orient expresu
AutorVeronica Henry
Žánrromány pro ženy
  
Nakladatelství MOTTO
Rok vydání2019
Počet stran304
ISBN978-80-267-1616-7
  
Nákup knihy www.motto.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOTTO

Motto je nakladatelství s pozitivním nábojem. Vydává kvalitní českou, převážně humoristickou beletrii a romány předních českých spisovatelek (Halina Pawlowská, Ivanka Devátá , Irena Obermannová, Barbara Nesvadbová). Objevuje i nové autorky (Eva Rýznerová, Michaela Klevisová) a uvádí na trh knihy nových žánrů, například foodwritingové romány Říkal jsi, Ti amo a Oběd v Paříži, které kombinují příběhy o lásce s recepty. Významnou součástí portfolia tohoto nakladatelství jsou kvalitní detektivky severských, anglických a amerických autorů. Nejen ženám jsou pak určeny tituly z oboru populární psychologie.

www.motto.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)