Čtvrtek, 2.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Vítězí ten, kdo věří! Pardubice věřili a slaví titul.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice dokázali vyhrát v šestém finálovém utkání na ledě Komety Brno 5:1 a slaví svůj historický šestý mistrovský titul! Východočeši odehráli v Kajot areně taktické a disciplinované utkání, vítěznou branku vsítil Václav Benák, jenž se gólově prosadil poprvé v sezoně!

 
Branky a nahrávky: 19:14 Vašíček – 6:07 Starý (Kolář I, Píša), 22:54 Benák (Buchtele), 29:32 Koukal (Kolář I, Sičák), 34:27 Zohorna (Bartek, Somík), 48:48 Kolář I (Zohorna).

HC Kometa Brno: Trvaj – Kováčik, Žižka, Bičánek, Vašíček, Hruška, Malec – Jaroslav Svoboda, Čermák, Dlouhý – Erat, Divíšek, Jakub Svoboda – Balej, Koreis, H. Zohorna. Trenéři: Zdeněk Venera a Lubomír Oslizlo.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice: Růžička – Píša, Kočí, Sičák, Borer, Benák, Kolář II, Klobouček – Kolář I, Koukal, Starý – Semorád, Cetkovský, Rákos – Bartek, T. Zohorna, Somík – Šagát, Kousal, Buchtele. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.

Poprvé se v letošním finále v pardubickém dresu objevil z Ústí nad Labem zapůjčený Martin Šagát. V brněnské brance dostal přednost Jiří Trvaj, přestože poslední utkání v Pardubicích nedochytal.

Zápas v narvané Kajot areně hned od začátku nabídl svižnou podívanou. Pardubický nástup přiživilo sekání Jaroslava Svobody, které potrestal Jan Starý. Pardubický útočník si najel do pásma, nabito dostal od forvarda Koláře a zacílil přesně – 0:1.
Brňany inkasovaný gól nabudil, v 8. minutě byl blízko vyrovnání Leoš Čermák. Z dobré pozice z kruhu pálil k bližší tyči, ale trefil pouze Růžičkovu tyčku. Chvíli na to se Východočeši úspěšně bránili po Rákosově nedovoleném bránění.
Chvíli poté hrála Kometa v další početní převaze, ale opět se neprosadila, Východočeši se i díky štěstí ubránili, po jednom z nahození opět cinkla branková kostrukce!
V poslední minutě Kometa zatlačila hosty do jejich obrany a po obléhání Růžičkovy pozice se prosadil Jiří Vašíček. Ten se trefil přes houšť těl přesně k pravé tyči – 1:1.

Kometa sice na začátku prostřední zasypala Pardubice šesti střelami, ale Východočeši v této chvíli udrželi vyrovnaný stav hlavně díky Martinu Růžičkovi, aby udeřili. Doslova blizard spustil na rozžhavenou Kometu obránce Václav Benák, jenž se prosadil ostrou ranou z kruhů po Buchtelově pasu. První gól hráče s číslem 19 v sezoně (!) poslal Východočechy do vedení – 1:2.
Tenhle moment Kometu odrovnal, hned v dalším střídání mohl pardubické vedení navýšit Jan Starý, ten ale svůj samostatný únik zakončil sice k tyči, ale gólman Trvaj ji u tyčky vytěsnil betonem.
Brňané doplatili na disciplínu ve druhé třetině, ve 28. minutě byl za držení vyloučen Leoš Čermák, na konci této početní výhody pro Pardubice držel protivníka Jozef Kováčik. Krátkou přesilovku pět na tři Pardubice využily, u tyče číhající útočník Kolář našel kapitána Koukala a ten zvýšil na 1:3. Východočeši se radovali jen chvíli, neboť brněnští fanoušci je polili pivem.
Papinův hrnec jménem Kajot arena praskal v další fázi, fanoušci Komety celkem třikrát zasáhli rozhodčího Šindlera takřka plným kelímkem zlatavého moku, arbitr z Plzně vše řešil s trestoměřiči. Ve 32. minutě byla vyloučena čtveřice hráčů, po dvou na každé straně, agresora Bičánka původně chtěl sudí Jeřábek poslat na dvě plus dvě minuty, jeho kolega mu tento verdikt rozmluvil.
Ve 35. minutě se Pardubice opět gólově prosadily, Tomáš Zohorna ujel brněnskému bekovi, vymíchal brankáře Trvaje a pověsil puk pod víko brněnské klece – 1:4.

Pardubičtí hokejisté v předchozím utkání málem ztratili čtyřbrankový náskok, do třetí třetiny vstoupili s jasnými pokyny: zachytávat brněnskou rozehrávku a pokud možno ihned odpovídat rychlými přečísleními.
Dočasnou komplikací pro Východočechy bylo Rákosovo vyloučení ve 44. minutě, Martin Růžička ale hosty podržel. Když domácí mačkali Pardubice v jejich pásmu, tak v pravý moment přikryl kotouč a otupil jejich tlak.
V čase 48:48 se trefil pardubický útočník s číslem 48. Svůj stý gól v naší nejvyšší soutěži vsítil útočník Kolář. Obranou Komety projel Tomáš Zohorna, o brusli soupeře přihrál nejlepšímu střelci Pardubic v této sezoně a ten se nemýlil – 1:5. Třicátý gól v sezoně!
V 51. minutě sice obránce Vašíček krvavě napadl Daniela Rákose, ale to už pomalu začaly propukat mistrovské oslavy v kotli pardubických fanoušků a na Pernštýnském náměstí. Pardubice dovedly zápas do vítězného konce bez zbytečných emocí a vystoupaly po roční odmlce na zlatý stupínek.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.