Vrány

recenze knihy Vrány

V nové knize české autorky Petry Dvořákové s názvem Vrány sledujeme příběh dvanáctileté Báry, která právě prochází nejsložitějším okamžikem dospívání. Osamocená, se zmatkem v hlavě i v rodině, se propadá do hlubšího a hlubšího diskomfortu a celkového neporozumění s kýmkoliv v jejím okolí. Její povaha, mnohem živější a snad i složitější než povaha její sestry, přesto však ve své podstatě uzavřená, ji ve vztahu s matkou přivádí do nekonečných problémů a hádek. Drobné křivdy se skládají jedna na druhou, až jednoho dne…

Vrány - recenze knihy (HOST)Minimalistický styl psaní, postavy s tajemstvími, nedořečené střípky příběhu – to jsou charakteristické rysy knížky, které ji dělají tak skvostnou a opěvovanou. Relativně tenký titul přečtete za pár hodin během jediného odpoledne, ale rezonovat ve vás nepřestane pěkně dlouho. Autorka čtenáře do příběhu vtáhne bez sebemenšího zaváhání – už po pár stránkách prožíváte Bářin osud spolu s ní, její zážitky ve vás zanechávají hluboké stopy a prožitek ze čtení je vyloženě niterný. Na relativně malém prostoru Dvořáková rozehrává neuvěřitelně vrstevnaté vyprávění, které je všechno, jen ne černobílé. Příběh sledujeme z dvou úhlů pohledu – očima Báry a očima její matky. Čtenář postupně odhaluje rodinné vztahy a jejich dynamiku a snaží se chápat, co všechno vedlo k tomuto bodu, k okamžiku, kdy se z obyčejného života zrodí tragédie. Přesto si troufám tvrdit, že nepochopí. Úzkostné napětí, které prorůstá celým vyprávěním, postupně získává na síle a ke konci knihy je už čtení téměř nesnesitelné. Upřímně nedoporučuji tuto knihu číst ve vypjatých životních okamžicích, protože má rozhodně potenciál uvrhnout vás do deprese.

Petra Dvořáková neplýtvá slovy ani vznosnými obraty, ve svém sdělení jde přímo k jádru věci a stejné jsou i její postavy. Vyprávění nekomplikuje přílišným vykreslováním jednotlivých charakterových rysů, spíše nechává aktéry příběhu žít a projevovat se skrz jejich reakce na konkrétní události. Čtenář tak získává svůj vlastní dojem a vytváří si vlastní unikátní porozumění a vnímání postav. Stejná je i výstavba příběhu, který vlastně nikam neodbočuje, autorka jej nezavádí do slepých uliček, ale naopak jej striktně udržuje nasměrovaný k onomu jednomu bodu, k závěru samotného vyprávění… Vrství na sebe jednotlivé obrazy, důmyslně buduje atmosféru, vede čtenáře jednotlivými epizodami vyprávění, a za žádných okolností neztrácí ze zřetele samotný závěr.

Novinkou Vrány mě Petra Dvořáková přesvědčila o tom, že patří k současné velmi silné generaci českých autorek, které s ohromnou přesvědčivostí a naléhavostí dokáží vypravovat příběhy obyčejných lidí – příběhy, které se za zavřenými dveřmi mohou odehrávat u vašich sousedů, ve vaší rodině. Příběhy, které mohou potkat kohokoli z nás. Vrány srdečně doporučuji a hodnotím jednoznačně 10/10.

 

Název knihy Vrány
AutorPetra Dvořáková
ŽánrNovely, Literatura česká
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2020
Počet stran184
ISBN978-80-275-0144-1
  
Nákup knihy www.hostbrno.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

www.HostBrno.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

autor: Kristýna

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.