Intriky, které vyústí ve vraždu

recenze knihy Vražda nepočestné panny

„Vilém se probral k vědomí. Neměl tušení, kde je a jak se tam dostal. Nedokázal s určitostí říct, zda je ještě vůbec naživu, nebo zda se již ocitl na věčnosti. Ovšem nesnesitelná bolest, kterou cítil, ho přesvědčovala o tom, že je stále mezi živými. Měl pocit, že mu krk drtí jakési neviditelné kleště. Chtěl si na něj sáhnout, ale nešlo to. Ruce měl pevně spoutané za zády, stejně tak ucítil silná pouta kolem kotníků.“

Již jste také objevili novou autorku historických detektivek Martinu Novotnou a její sérii Moravské případy Jakuba a Viléma odehrávající se za vlády Václava II.? Po přečtení prvního dílu Ďábel z Frejštejna (recenze) jsem se těšila na další pokračování v podobě knihy Vražda nepočestné panny, která je druhým dílem této série, a v knihkupectvích najdete již také třetí díl Prokletí jménem Rozálie, na jeho přečtení se v brzké době také chystám.

Tentokrát si pro nás autorka připravila velmi dramatický vstup do příběhu, a to již v prologu, kdy jsme svědky běsnění Vilémova otce Jindřicha a napínavá situace následuje i v první kapitole a my netušíme, co se vlastně stalo s našimi hlavními hrdiny Vilémem a Jakubem, kteří se řízením osudu dostanou na hrad Cornštejn, kde konečně mají pocit, že jsou v bezpečí. To však trvá pouze krátce, protože tentokrát si autorka připravila velké útrapy pro Viléma a není to nikdo jiný než Jakub, který se ho pokouší ze svízelné situace dostat a očistit tak jeho jméno a pověst. Podaří se to, nebo na Viléma bude čekat šibenice? Vilém není jediný, kdo má starosti, jelikož v okolí Cornštejna řádí loupeživá tlupa, která po sobě nezanechává svědky. Dokáže si s tím Jakub poradit? Opět na vás čeká napínavé čtení.

„Paní Anna se na Jakuba podívala a pak se pobaveně rozesmála: „Vy dva jste dvojice k pohledání! Oba prosíte o milost toho druhého, místo abyste se starali sami o sebe… To vás ale samozřejmě šlechtí,“ dodala již vážným hlasem. „Myslím, že už vás nebudu déle trápit a předložím vám svůj návrh.“

Autorka si pro čtenáře přichystala originální zápletku a musím říct, že tentokrát Viléma vůbec nešetřila a dostala ho do velmi nepříjemné pozice. V knize na vás čekají dramatické situace, napětí a zvraty, ale také navázání nových vztahů, ať již přátelských nebo milostných. V příběhu opět nechybí občasné humorné slovní přestřelky a situace, kdy nevíte, zda se smát či plakat. A ačkoliv tušíte, kdo za vším stojí, tak čtete dál, protože chcete znát důvod, ale i to, jak celý příběh skončí a zda bude spravedlnosti učiněno zadost.

Velmi se mi líbí autorčin styl psaní, kniha je čtivá a čte se lehce. Autorka má skvělé dialogy a používá barvité popisy situací, prostředí, ale i osob.

Vražda nepočestné panny„Jakub musel uznat, že lazebnice ani v nejmenším nepřehánějí. Velitel Ota byl vysoký muž v nejlepších letech. Na jeho mužné tváři lemované krátce střiženými vousy byly znát rozsáhlé životní zkušenosti, jasně modré oči si ale uchovaly mladickou rozvernost. Když jejich majitel chtěl, dokázaly být mírné a klidné, stejně jako chladné a tvrdé. Z Otova pohledu podle situace sálalo buď bezpečí, nebo strach.“

Kniha je rozdělena na třicet tři spíše kratších kapitol, které jsou vždy uvedeny stručným několikaslovním popisem toho hlavního, co kapitola přinese.

Obálka knihy je originální. Jedná se o autorskou práci ilustrátorky a grafičky Hany Krauseové, která vytvořila také obálku prvního dílu. Líbí se mi jednotný design obálek. Jediné, co bych vytkla, je nešťastně zvolený font písma, kdy v názvu knihy písmeno d svým tvarem připomíná spíše písmeno řecké abecedy a působí na obálce rušivým dojmem, ale to je spíše drobná kosmetická vada.

„Nyní si připadal jako na jedné takové štvanici, které se účastnil doma v Hispánii a při které potkal svou životní lásku, ale i neštěstí, Carmen. Teď se ale neštvala vysoká, ale mnohem nebezpečnější škodná, skupina bezcitných lapků, kteří loupili, kradli a zabíjeli často bezbranné lidi, kteří se provinili jen tím, že byli v nesprávný okamžik na nesprávném místě. Jakub byl plně odhodlán je najít a zničit.“

Knihu bych doporučila všem milovníkům historických detektivek i všem, kteří chtějí občas utéct do světa pohádek pro dospělé, v nichž je bezpráví většinou po zásluze potrestáno a dobro vítězí nad zlem. A budu se opět opakovat, ale pokud jste si oblíbili Vondruškovy historické detektivky, tak si troufnu tvrdit, že se vám budou líbit i knihy z této série.

Moje hodnocení je 96 %.

 

 

Název knihy Vražda nepočestné panny
AutorMartina Novotná
Žánr Detektivky, krimi, Literatura česká, Historické romány
  
Nakladatelství Knihy s úsměvem
Rok vydání2021
Počet stran256
ISBN978-80-88412-00-7
  
Nákup knihy www.knihysusmevem.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Knihy s úsměvem

Malé pardubické nakladatelství Knihy s úsměvem dává příležitost novým autorům a jejich rukopisům všech žánrů. Zaměřuje se také na regionální literaturu s tematikou z okolí Pardubicka a Chrudimska. Dbá na osobní a individuální přístup ke každému autorovi a jeho tvorbě v průběhu celého procesu vydávání jeho knihy, ale i po něm.

www.knihysusmevem.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)