Zaslouží si smrt

recenze knihy Vražda v secesní vile

Patříte k příznivcům detektivních románů? Jste spíše přívrženci kratších děl nabitých zajímavým a napínavým obsahem? Pokud jste si na obě otázky odpověděli kladně, vězte, že Petr Bým tento titul napsal právě pro vás. Hlavní slovo v pátrání po vrahovi mají pražští vyšetřovatelé, jimž pachatel vraždy, jež se odehrála v secesní vile, utíká mezi prsty do té doby, dokud nenastane určitý zlom – druhá vražda. Kdo vraždil a proč? Odpovědi na své otázky získáte v tomto poutavém, avšak trošku zkratkovitém díle.

Petr Bým je autorem tří knih, kromě této detektivní publikace má na svém kontě Barvy úspěchu (kniha rozhovorů) a Vietnamskou ekonomiku dnes a zítra. Mohu tedy konstatovat, že Vražda v secesní vile je autorovou beletristickou prvotinou, jež není vůbec špatná. Upřímně už se těším na chvíli, až vyjde jeho další dílo, protože mi jeho styl sedl. Na druhou stranu si troufnu tvrdit, že kniha není pro každého, hlavně pokud máte rádi spíše obsáhlejší tituly s náročnější kompoziční konstrukcí a spletitými popisy. Nicméně najdou se v ní jak muži, tak i ženy. Není tam nic, co by ji genderově vymezovalo jen pro jednu určitou skupinu čtenářů.

Kniha Vražda v secesní vile vyšla v roce 2017 v nakladatelství Brána. Pokud vás recenze zaujala a chtěli byste si titul přečíst, můžete si jej zakoupit právě zde.

„Než Brandl stačil cokoli říci, někdo ho strčil do ramene. Překvapeně se ohlédl a čelil naléhavému pohledu jednoho z ohromných, přes metr vysokých vlkodavů, porostlých rozevlátou špinavě šedou srstí. Ti patřili k domácnosti a kriminalistickou návštěvu přivítali hlubokým štěkotem a usilovnou snahou olízat tváře obou příchozích. Po tomto hlučném a vzhledem k jejich takřka gigantickým rozměrům také trochu dramatickém uvítání se ale díky vlídnému okřikování a hubování Halady i jeho paní rychle uklidnili a divokými skoky zmizeli kdesi v zahradě.“  (s. 72)

Román může čtenáře překvapit svou zkratkovitostí. Často se zde setkáte s krátkým odstavcem, jenž je oddělen od ostatních třemi malými hvězdičkami. Za tímto označením většinou dochází k velkému posunu ve vyprávění. Kdyby toho nebylo, tak by se v tu ránu z pouhých 176 stran mohlo stát třeba i 400. Některé pasáže byly tak zkrácené, že mi dokonce přišly jako nějaký výpisek z archivu případu. Ač je příběh takto osekán, vůbec to není na škodu. Při četbě jsem si krásně odpočinula a nemusela jsem se moc soustředit na spletité dějové linie, jako tomu je v jiných detektivních románech. Pokud tedy hledáte dílo pro relaxaci, toto je určeno právě pro vaše potřeby.

Jak již vyplývá z výše napsaného, vyprávění se zápletkou jsou jednoduché. Sice se vám může zdát, že se vyšetřovatelé často motají v bludném kruhu, ale ve vcelku krátké době se dokážou chytit stop a najít to, co hledají. Opravdu se nemusíte obávat žádných nepodstatných odboček. Autor šel rovnou na věc a celou zápletku ve vcelku krátké době rozmotal.

Vražda v secesní vile obálka

Při výběru na mě hodně zapůsobila kromě názvu knihy také obálka. Ta je jednoduchá stejně jako obsah. Můžeme tam pozorovat výjev, jenž ukazuje to, co je hlavním případem – (sebe)vražda Jaroslava Poura po pádu ze schodů. Také to tam na té obálce vidíte? Nicméně tím moje hodnocení přebalu nekončí. Můžeme na něm vidět informaci o nakladateli, jméno autora a název románu, tedy pokud se o názvu dá mluvit. Přeci jen malé písmeno na počátku moc o tomto faktu nevypovídá. Celá obálka je laděna do tmavých barev, a proto krásně vynikají veškeré údaje o knize, jež jsou psány bílým písmem.

Kniha je rozdělena do 12 kapitol, jež jsou označeny římským číslem. Přechody mezi nimi nejsou nijak rušivé a vždy nabízí velký posun kupředu. Jejich délka je různá, některé mají jen pár stránek, jiné jsou zase vcelku dlouhé. Setkat se zde můžeme s velkým množstvím emocí, nenávistí, strachem a pochopitelně neutuchající chutí vraždit. I přesto, že v titulu všechno toto bylo obsaženo, setkala jsem se s názory, jež tvrdily pravý opak, a proto bohužel tuto knihu nemohu doporučit bez rozdílu všem milovníkům detektivek.

Kompozice díla je vcelku jednoduchá. Postavena je zejména na chronologickém postupu. Setkat se tu ale můžeme i s několika retrospektivními party, jež se promítají zejména ve vzpomínkách a při výsleších. Román je odvyprávěn objektivní er-formou, jež je doprovázena spoustou dialogů mezi jednotlivými postavami. Ty příběhu dodávají trošku života a spádu. Zbylý text je spíše popisem situací, prostředí a charakterů a je takový trošku ustrnulý a statický.

Moje subjektivní hodnocení je vcelku pozitivní, i když s menšími výhradami. Trošku mi vadilo, že byl příběh vcelku často přerušován už po jednom odstavci. Radši jsem měla pasáže, jež byly trošku delší a nebyly tak statické. Četbu jsem si i přesto dokázala náležitě užít a odnesla jsem si z ní nevšední čtenářský zážitek. Opět jsem se setkala s jiným stylem psaní, jenž mi byl vcelku blízký. Po gramatické, stylistické a typografické stránce mi kniha vyhovovala. Písmo bylo zvoleno tak, že se dobře četlo. Velikost a font písma podpořily snadné čtení a pozvedly tak příběh na trošku vyšší úroveň. Celkové hodnocení činí krásných 95 %. Pokud chcete četbou odpočívat, tato kniha je to pravé pro vás a neměla by vám v žádném případě uniknout.

 

Název knihy Vražda v secesní vile
AutorPetr Bým
ŽánrDetektivka
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2017
Počet stran176
ISBN978-80-7243-948-5
  
Nákup knihy

www.knizniklub.cz

Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Brána

Nakladatelství Brána Brána (založeno 1994) ukončilo svou činnost jako samostatné nakladatelství počátkem roku 2019, kdy se stalo součástí Euromedia Group.

V rámci EMG nadále funguje jako edice Brána pod svým logem a soustřeďuje se především na vydávání historických románů, českých i překladových, humoristických knížek, populárně naučné historické literatury a v menší míře také pokračuje v tvorbě pro děti – jde především o populární knížky Jana Lebedy o oblíbeném skřítku Medovníčkovi.

Brána nadále i jako součást EMG vydává své zavedené a oblíbené autory, jako jsou Barbara Erskinová, Marcela Mlynářová, Jan Bauer, Jaromír Jindra, Olga Krumlovská, René Melichar nebo již zmíněný Jan Lebeda a nadále se bude snažit vyhledávat a uvádět na český trh nové zajímavé zahraniční i české spisovatele.

www.knizniklub.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)