Čtvrtek, 7.12.2023
KnihyKultura

Vtipné staříkovo cestování

Jedinečná dovolená Franka Derricka, 82 letrecenze knihy
Jedinečná dovolená Franka Derricka, 82 let

Kniha, již bych vám ráda prostřednictvím této recenze představila, je podle mého názoru skvělá, vtipná, originální a neotřelá. Užijete si v ní spoustu patálií, o něž se stará dvaaosmdesátiletý Frank Derrick. Již popis jeho vzhledu je neskonale vtipný. Kdo by si také představoval, že 82letý stařík bude na sobě nosit křiklavé oblečení, bude mít na hlavě dlouhé sněhově bílé vlasy a bude kamarád s moderními technickými vymoženostmi. (Ne)šťastnou shodou okolností se Frank dostává k financím, jež mu umožní vydat se na dlouhou dobrodružnou cestu za svou rodinou. Co vše se mu na jeho cestě stane? Jak stráví svou dovolenou v Americe? To vše a ještě mnohem více se můžete dočíst v této zábavné a nevšední knize, jež rozhodně stojí za přečtení. V žádném případě by neměla ujít vaší pozornosti.

J. B. Morrison nám již svého hlavního hrdinu Franka Derricka představil v předchozí knize Mimořádný život Franka Derricka, 81 let. Je paradoxem, že má autor na svém kontě jen tyto dvě knihy, a přitom jsou obě díla zpracována brilantním způsobem. Oba tituly se tudíž setkávají vesměs s pozitivním ohlasem, a to nejen u nás. Věřím tomu, že se tato kniha může stát v našem českém literárním rybníčku jedním z bestsellerů. Na knize Jedinečná dovolená Franka Derricka, 82 let mě nadchnul styl autora. J. B. Morrison používá zajímavý živý a obratný jazyk, dílo tedy bude mít úspěch zejména u čtenářů, kteří si spíše potrpí na rychlém spádu vyprávění. Toto všechno dílo pozvedá na vyšší úroveň. Vypravěč příběh sleduje zpovzdálí a představuje jej čtenáři. Vyprávění je naplněno spoustou emocí, zvratů a dobrodružství. Díky této „tonáži“ můžete zapomenout na jakoukoliv nudu. Bude vás bavit po celou dobu čtení.

Celý příběh se odehrává na krásných 272 stranách. Román se skládá z 28 kapitol, prologu a epilogu. Užívat si jej začnete od první stránky a na konci budete smutní, že už ta jízda skončila. Tak jsem to aspoň měla já a věřím, že u vás tomu nebude jinak. Velkým plusem je to, že má děj rychlý spád a vy jej celý budete mít přečtený během chvilky.

Titul Jedinečná dovolená Franka Derricka, 82 let vyšel v originálu (Frank Derrick´s Holiday of a Lifetime) v roce 2015. U nás se o její vydání postaralo nakladatelství MOBA. Pokud vás recenze osloví a budete se chtít pobavit na Frankův účet, můžete si knihu pořídit zde. V nabídce najdete jak papírovou knihu, tak i vydání elektronické.

Jedinečná dovolená Franka Derricka, 82 let si mě získala hned, jak jsem ji viděla v nabídce nakladatelství. Zaujal mě jak její název, tak i zajímavá obálka. Na ní můžeme vidět staříka pod deštníkem, jenž za sebou táhne kufr a na něm spícího kocoura. Toto vyobrazení skvěle koresponduje s názvem a náplní románu. Celá obálka je veselá, vše je vyvedeno v teplých barvách, kontrast obálky tvoří jen Frankova modrá košile. V nabídce nakladatelství mě tato kniha zaujala, avšak musím se přiznat, že se jedná o první dílo z pera J. B. Morrisona, do kterého jsem se pustila. Dílo se mi zalíbilo tak, že jsem si řekla, že si musím přečíst i předchozí díl vyprávění o Frankovi. Román jsem četla v elektronické podobě a mile mě překvapilo jeho grafické zpracování, čtení jsem si tedy skvěle užívala.

Celý román byl strhující a jeho četbu jsem si plně užívala. Velice dobře se mi četl. Musím říci, že jsem knihu přečetla za pouhé dvě dvouhodinové jízdy vlakem. Zdatný čtenář ji tedy zhltne jako jednohubku večer před spaním, i když… Musím říci, že rychločtení si tento skvost zajisté nezaslouží. Jak jsem již napsala výše, příběh je sestaven z několika kapitol. Zajímavé mi přišlo to, že jednotlivé kapitoly nebyly nikterak dlouhé. Vyprávění je vystaveno na pevné chronologické kompozici. Občas se můžeme setkat s retrospektivními vzpomínkami. Vyprávění je přímočaré a nestřídají se pohledy několika osob, vše je směřováno cíleně na osobu hlavního hrdiny Franka Derricka. Dílo mě občas překvapilo tím, jak se vyjadřuje hlavní protagonista, občas jsem měla pocit, jak kdyby přede mnou stál můj vrstevník. Občas se můžeme setkat s nespisovným vyjadřováním, ale jinak je příběh odvyprávěn spisovnou češtinou.

Vypravěč je v tomto díle objektivní, pro tento účel bylo použito er-formy. Ta je potom oživena vcelku velkým množstvím dialogů, jež jsou často velice překvapivé. V knize najdeme také popisy, bez nichž by to prostě nebylo ono. Starají se o dotváření atmosféry, ale také jsou důležité pro naši představivost. Ještě teď, několik dní po přečtení knihy, se mi odvíjí v hlavě několik důležitých epizod. Vím přesně, kudy hlavní postava prošla a co tam dělala. Je to až neskutečné, jak mi svůj příběh Frank (potažmo J. B. Morrison) vtisknul do mých myšlenek. Je pravda, že ve většině knih popisy slouží ke zpomalení rychlosti děje, v této knize tomu tak nebylo i popisy byly velice zajímavé, strhující a dynamické.

Moje subjektivní hodnocení knihy Jedinečná dovolená Franka Derricka, 82 let nemůže být jiné než pozitivní. Román mě hodně oslovil a dostal mě do kolen. Zajímavý mi přišel charakter, jenž dal autor svému hrdinovi, abych pravdu řekla, takového dědu se smyslem pro humor bych chtěla také. Celkové zpracování titulu je velice zdařilé, a to po všech stránkách. Autor zpracoval zajímavý příběh, jenž je naplněný vtipem, ale i vážnými situacemi. Objevují se motivy vážných nemocí a ekonomických potíží. Při čtení se tedy budete často smát, ale budou se o vás pokoušet i slzy, avšak smutných okamžiků v příběhu moc není. Nemusíte se obávat. Kniha bude vyhovovat jak ženám, tak i mužům a rozhodně není určena jen pro starší čtenáře. Užije si ji každý čtenář od 15 let. Pokud milujete vtipná vyprávění ze života, rozhodně sáhněte po této publikaci. Rozhodně nebudete zklamáni. Titul hodnotím nádhernými zaslouženými 100 % a budu jej vřele doporučovat dále, protože opravdu stojí za to.

 

Název knihy:     Jedinečná dovolená Franka Derricka, 82 let
Jedinečná dovolená Franka Derricka, 82 letAutor:                  J. B. Morrison

Nakladatelství:  MOBA
Katalog. číslo:   8085
Rok vydání:       2017
Počet stran:       272

ISBN:                  978-80-243-7454-3
EAN:                   9788024374543

Vazba:                Vázáno
Formát:               115 x 185 mm

E-shop:              kniha  http://shop.mobaknihy.cz  

                             e-kniha www.palmknihy.cz

Databáze knih:  www.databazeknih.cz

Nakladatelství MOBANakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer…) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indriðason, Helon Habila, Michael Robotham a další).

              Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz.


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)