Vyberte si žaluzie podle svého stylu

Žaluzie jsou jednou z nejoblíbenějších a funkčních rolet. Díky možnosti zvednutí lamel a jejich nastavení do vybrané polohy vám umožňují nastavit světelný přístup od 0 do 100%. Jsou vyrobeny z odolných materiálů, jsou také odolné vůči deformaci a snadno se udržují v čistotě. Můžete si vybrat mezi dřevěnými a hliníkovými žaluziemi. Jaké žaluzie si vybrat?

Konstrukce a funkce žaluzií

Typické dřevěné nebo hliníkové žaluzie jsou víceprvkové záclony složené z řady vodorovných lamel. Jsou to úzké a tenké proužky materiálu, často s mírně zaobleným profilem. Lamely vybavené speciálními otvory jsou spojeny strunovým systémem, který umožňuje změnit polohu lamel. Mechanismus jejich činnosti je velmi jednoduchý. V závislosti na konstrukci způsobuje jeden tah struny nebo kroucení speciální rukojeti rotaci lamel podél jejich osy. Přijetím svislé polohy se jednotlivé pásy překrývají a vytvářejí kompaktní, neprůhlednou strukturu. Na druhé straně je nastavení lamel ve vodorovné poloze rovné téměř úplnému odhalení okna.

Většina ovládacích systémů žaluzií také poskytuje možnost zvednout všechny lamely nahoru. Toto řešení je velmi výhodné tam, kde potřebujete například umýt okna. Okenní rolety konstruované takovým způsobem mají výhodu oproti roletám, že je lze používat nepřetržitě, chrání před slunečním zářením a zajišťují noční temnotu nebo intimitu interiérů po setmění. Jednou z důležitých vlastností lamelových žaluzií ze dřeva nebo hliníku je také vysoká účinnost ochrany proti tepelným ztrátám. Díky přídavným těsným okenním clonám můžete ušetřit náklady na vytápění a udržet vysoký tepelný komfort domu. Prvním krokem pro výběr žaluzií je to, jaká máte na domě okna, následně si vyberte materiál a barvu žaluzií.

Hliníkové žaluzie

Hliník je moderní materiál, který se díky úpravě technologie výroby stále více používá pro výrobu různých užitkových předmětů. Jeho výhodou je téměř úplná odolnost proti korozi, což je ideální pro kryty oken. Materiál je také lehký, a proto lamely nezatěžují rám okna a celá konstrukce nevyžaduje speciální upevňovací systém. Horizontální žaluzie na míru s lamelami z hliníku také vypadají dobře z vnějšku i jako vnitřní potahy.

Můžete si vybrat z neutrálních šedých odstínů přírodních kovů a bílých modelů s práškovým nástřikem. Pořídit si hliníkové žaluzie můžete v různých barvách. Toto řešení umožňuje přizpůsobit jejich barvu fasádě nebo jiným prvkům okolo domu. Na rozdíl od dřevěných modelů jsou hliníkové lamely pružné, proto je lze volně otevírat.

Žaluzie na míru do pokoje i na terasu

Hliníkové žaluzie jsou estetické, funkční a trvanlivé po mnoho let, pokud si je objednáte u osvědčeného zdroje. Všechny levné padělky nebo hypermarketové produkty rozhodně neudrží krok s produkty, které nabízí kvalitní a léty prověřený výrobce. Na trhu se stínící technikou najdete nejen horizontální hliníkové žaluzie bílé, šedé a mnoho dalších barev, ale také široký výběr dalších materiálů pro dekoraci oken.

S ohledem na nejlepší volbu můžete využít profesionální rady zaměstnanců vybraného obchodu, kteří vám pomohou vybrat perfektní model žaluzií pro terasu nebo do kuchyně přesně dle vašeho vkusu. Budou také vědět, jak široké budou vypadat lamely v kuchyni nebo obývacím pokoji a jaký odstín zvolit, aby opticky nezmenšovaly vaše okna.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.