Vydejte se poslední květnovou sobotu na Sněžku!

Jaroslav PetroušAčkoli sdružení Cesta za snem vzniklo předloni v září, má se čile k světu. Pomáhá lidem se zdravotním postižením, ale pořádá nápadité akce pro veřejnost. Na sobotu 31. května 2014, u příležitosti Mezinárodního dne dětí, sdružení připravilo druhý charitativní výstup na Sněžku. Hlavním aktérem je Jaroslav Petrouš, sportovec s amputovanou nohou, který chce svým výkonem také upozornit na závažné sociálně právní problémy handicapovaných lidí.

Poprvé zdolal Petrouš naši nejvyšší horu pro tříletou Simonku, letos ji chce pokořit pro dvanáctiletého Petra Januše z Trutnova. Obě děti připravila o nohu rakovina. Výtěžek poslouží na pokrytí nákladů na „kurz chůze bez berlí“ v pražském rehabilitačním centru Malvazinky: odhadovaná cena pro Péťu s doprovodem matky je 50 tisíc korun. Případný další výtěžek do 100 tisíc korun poslouží k nákupu rehabilitačních a sportovních pomůcek. A pokud se vybere víc než 150 tisíc, budou peníze stejně jako loni rozděleny mezi další děti s tělesným postižením.

Rok po amputaci jsem se bez pomoci druhého člověka dostal na vrchol nejtěžší možnou cestou, a to v čase 2 hodiny a 12 minut. Byl to neuvěřitelný pocit. To, že jdu pro konkrétní dítě a že mě doprovází stovky lidí, mě doslova katapultovalo nahoru, říká reprezentant ve vrhačských disciplínách Jaroslav Petrouš. Letos chce výstup zvládnout v čase pod dvě hodiny.

Petr Januš s kamarádem

Na Sněžku pro Péťu si mohou turisté vyšlápnout z několika míst. Oficiální start je v 9 hodin z Pece pod Sněžkou a v 10 z Boudy pod Sněžkou, ale lze vyrazit též individuálně třeba z Janských Lázní. Pro milovníky adrenalinu bude navíc přichystán extrémní závod Běh do nebes pro Péťu, pořádaný Horskou službou. Zveme všechny, kdo si chtějí zlepšit fyzičku a podpořit dobrou věc. Můžete se těšit i na bohatý doprovodný program, který bude na hlavním parkovišti pod lanovkou na Sněžku, láká Miloslav Doležal z Cesty za snem.

Den plný zábavy už od osmi ráno

Program začne ráno v 8 hodin a moderovat jej budou rosnička Alenka Zárybnická a známý vozíčkář Martin Zach. Půjde o velký happening plný her, zpěvu, malování, tancování a nejrůznějších soutěží o ceny. Přichystána bude i překážková dráha, lanové centrum nebo 900 metrů dlouhá bobová dráha. V prodeji opět budou trička a suvenýry s logem akce, o něž byl loni velký zájem. Dění na zmíněném parkovišti vyvrcholí podvečerním koncertem, na němž vystoupí kapely The Cell a Koneckonců.

Nad akcí převzali záštitu starosta města Pec pod Sněžkou, hejtman Královehradeckého kraje a Česká abilympijská asociace. Pokud zatím nemáte program na poslední květnový den, neváhejte! Výšlapem na Sněžku uděláte něco pro své zdraví, podpoříte dobrou věc a ještě si užijete spoustu zábavy.

Vydejte se poslední květnovou sobotu na Sněžku!

Více na http://www.cestazasnem.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.