Výjimeční lidé

Výjimeční lidérecenze audiknihy – Výjimeční lidé

Peter May je v české kotlině již velmi známým a oblíbeným autorem. Za poslední rok jsme se poznali hned se čtyřma novýma „mayovkama“ v knižní podobě a se třemi v audio verzi. Úspěšně zpracovanému Pánu ohně, prvnímu dílu série Čínských thrillerů, jehož další díly budou následovat v příštím roce, předcházela veleúspěšná série Ostrova Lewis, která u posluchačů doslova zabodovala. Listopadovou novinkou vydavatelství OneHotBook je první díl další série s názvem Akta Enzo. Úvodní část s hlavním hrdinou z francouzského Toulouse nese název Výjimeční lidé.

 

 

Enzo Macleod, učitel biologie a bývalý skotský forenzní specialista, je sympatickou ústřední postavou příběhu. Stejně, jako sám autor, je skotského původů a aktuálně žije ve Francii. Na základě žádosti novináře Rogera se ocitá v Paříži a díky následné sázce se pouští do hledání pravdy v případu nikdy neobjasněného zmizení geniálního profesora Jacquese Gaillarda. Po zjištění, že již dříve nalezená lebka patří právě ztracenému profesorovi, začíná hon za jeho vrahem. Ten je ale velice chytrý a zřejmě toužil být odhalen. Kromě lebky, která byla v podstatě omylem nalezena v katakombách, po sobě zanechal i indicie, jež při správné interpretaci zavedou nálezce k dalším ostatkům profesorova těla. A nejen k něm. Tak se Enzo spolu s Rogerem a dalšími pouští do dešifrování symbolů a hledání odpovědí.

David Matásek alias Kendy z notoricky známé řády o básnících, je jediným interpretem audioknihy. Lehkou změnou intonace a modulací hlasu skvěle zvládá i ženské role. Oceňuji, že bez výslovné identifikace, kdo co řekl, lze poznat, kdo právě hovoří. A to právě i v případě ženských rolí. Jeho hlas je na poslech příjemný, takže si myslím, že zvolit tento příběh jako jednohlasou knihu vyprávěnou právě tímto hercem, byla více než dobrá volba. Příběh tak hezky plyne. Jediné, na co jsem si z počátku musela trochu zvykat, byla rychlost jeho projevu. Bylo třeba se hodně soustředit, abych byla schopná vnímat obsah. Děj je místy poměrně složitý, ale pokud dáváte pozor, není v tom problém. Pro zpracování coby audiokniha je dílo vhodné. Napínavé, má spád, obsahuje dostatek popisů…

Hudebně audioknihu doprovází jednoduchá znělka z kytarového akordu a pár klavírních tónů. Působí trochu tajemně a k příběhu se hodí. Poslední kapitolu, epilog, zakončuje minutová improvizace v podobných tóninách, která dává prostor pro domyšlení otevřeného závěru.

Režie se ujal Michal Bureš, jež je uznávaných odborníkem nejen u nás. Režíroval třeba také známou Rudišovu Národní třídu, která vyhrála cenu Audiokniha roku 2013 v kategorii Nejlepší interpret, kterým byl v tomto případě Hynek Čermák. Tu jsem rovněž poslouchala. Je tedy zřejmé, že pod Burešovou taktovkou odvádějí herci dobrý výkon. Matásek není výjimkou. Bureš je na stránkách vydavatelství označován za kmenového režiséra. Sama mohu potvrdit, že své práci rozumí. Pevně doufám, že mu bude svěřen i druhý díl Akta Enza, s názvem Kritik, jež má v knižní podobě vyjít v polovině příštího roku. Enzo se mi jako hlavní hrdina zalíbil. A nejen proto, že má delší vlasy, což se mi u mužů líbí. Mimochodem rovněž jako autor…

Moje subjektivní hodnocení je 85 %.

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=“100%“ height=“166″ scrolling=“no“ frameborder=“no“ src=“https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/peter-may-vyjimecni-lide-cte-david-matasek-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true“]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Anotace:

Učitel biologie z francouzského Toulouse Enzo Macleod přijíždí do Paříže, aby se tu setkal s novinářem Rogerem Raffinem, autorem knihy o slavných nevyřešených vraždách. Coby bývalý skotský forenzní specialista se totiž Macleod vsadil, že s pomocí současných vědeckých metod by bylo možné rozlousknout i dosud záhadné případy — jako deset let staré zmizení geniálního profesora Jacquese Gaillarda. Neidentifikovaná lebka nalezená v pařížských katakombách Enza záhy přivede na stopu rafinovaně ukrytých Gaillardových ostatků. Mezi tím ovšem řeší také problém, jak se sblížit s dcerou z prvního manželství, která s ním odmítá komunikovat, a okouzluje jej šarm spolupracující psycholožky.

První díl série Akta Enzo.

Autor:

Peter MayPeter May (*1951)

Pochází z Glasgow, ale nyní žije ve Francii. Původně se živil jako novinář a byl úspěšným televizním scenáristou, v současné době se věnuje psaní. Celosvětové renomé získal šestidílnou sérií čínských thrillerů, která u nás začala vycházet roku 2015 a její první díl Pán ohně je již k dostání jako audiokniha. Ve zvukové i tištěné verzi je dostupná také trilogie Lewis zahrnující tituly Skála, Muž z ostrova Lewis a Šachové figurky. Mezi další populární autorovy série patří rovněž řada Akta Enzo, z níž byla česky vydána úvodní kniha i audiokniha Výjimeční lidé. Oblibu si v zahraničí získaly též spisovatelovy nejnovější samostatné romány jako Ostrov Entry nebo Runaway. V češtině vydává knihy Petera Maye nakladatelství Host.

Více na www.petermay.info.

 

Výjimeční lidé

 

Účinkující:

David Matásek (* 1963)

Vystudoval pražskou konzervatoř a jeho zkušeností před kamerou byl film Jak svět přichází o básníky (1981), kde si zahrál nejlepšího kamaráda hlavní postavy. V letech 1991 až 1995 působil v Národním divadle, v letech 1995 až 2002 v Divadle Komedie a od roku 2002 je opět členem činohry Národního divadla. Často se objevuje v televizních inscenacích i ve filmech, kromě „básnické“ série Dušana Kleina např. také ve snímcích Člověk proti zkáze (1989), Samotáři (2000), Počkej, až zhasnu (2002), Probudím se včera (2012), Tři bratři (2014), Krásno (2014), či v seriálech Dobrodružství kriminalistiky (1989), Zdivočelá země (1997), Četnické humoresky (1997), Redakce (2004), Letiště (2006), Přešlapy (2009) nebo České století (2013).

 

Vydavatelství OneHotBookNázev:                  Výjimeční lidé
Autor:                    Peter MAY
Interpret:               David MATÁSEK

Délka:                   11 hodin a 33 minut

Katalogové č.:     AK079
EAN:                     8594169480794

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                  stáhnout          koupit CD  

 

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.