Vždycky je to manžel… pokud to není nejlepší kamarádka

recenze knihy Vždycky je to manžel

Voda dole pod nimi vířila a pěnila. I přes bušení svého srdce slyšela ten hukot až nahoru.

“Běž a skoč.”

“Běž.. a skoč?”

“Běž a skoč. Sama víš, že to chceš udělat.”

     Shari Lapena tuto knihu označila jako geniální a B. A. Paris si zase stojí za názorem, že tuto knihu nejde odložit. Je to skutečně tak? Nový thriller od nakladatelství Mystery Press přiláká nejednoho čtenáře nejen svou líbivou obálkou, ale také názvem: Vždycky je to manžel. Pokud to není nejlepší kamarádka…

     Román je řazen mezi thrillery a také do kategorie románů pro ženy, souhlasím a přidávám “psychologický”. Příběh je dělen do dvou časových rovin, jak už jsme zvyklí – minulosti a přítomnosti. V dějové lince minulosti poznáváme tři studentky – Kate, Aubrey a Jenny, ze kterých se později stanou nerozlučné přítelkyně. Sdílí spolu nejen pokoj na koleji, ale také spoustu tajemství. Každá dívka je úplně jiná. Kate je světoběžnice, bohatá kráska, která umí užívat života plnými doušky. Aubrey je z chudé rodiny a její duševní stav není nijak dobrý. Jenny je ambiciozní šprtka ze střední třídy. Překvapivě se všechny tři doplňují a rozumí si. Tato dějová linka nás přivede do bujarého vysokoškolského žití. A jestli si myslíte, že mluvím o učivu, tak se pletete. Toto období je totiž plné divokých večírku, drog, sexu a alkoholu. Všechny tři se tváří jako královny, ale uvnitř každé je sváděn psychický boj. Možná až na Jenny, ta si hledí svého jasného cíle a nenechává se moc svými kamarádkami strhnout. 

     První ročník vysoké je pro všechny tři dobrým odrazovým můstkem a ani jednu by nenapadlo, že se všechno jednoho dne fatálně změní. Na konci prvního ročníku totiž dojde k nešťastné tragédii, které budou všechny tři součástí. Někdo méně, někdo více. A tady se dostáváme k tomu tajemství, které je spojuje. 

 Vždycky je to manžel    O dvacet let později se dostáváme na to samé místo, kde se dívky seznámily a kde došlo k osudné tragédii, která je navždy spojila. Dnes už z nich nejsou dívky, ale ženy, manželky, některé z nich matky a jiné i úspěšné osoby. Jejich přátelství prošlo za tu dobu mnoha zkouškami, je ale tak neotřesitelné, jako tehdy? Minulost, zdá se, stále ovlivňuje každou z nich a začínají se objevovat malé trhlinky. Současný příběh nabere rychlý spád ve chvíli, kdy jedna z nich poruší jednoduché pravidlo. Ostatně není to poprvé, jenže teď je každá z nich úplně jiná… Další tragédie je na spadnutí. Blíží se den, kdy jedna z nich zemře. Bude to nehoda nebo v tom má prsty jedna z nich nebo člověk ještě mnohem bližší?

U vody se mlha zvedla a on uviděl, že jeho pes stojí u něčeho, co zaujalo jeho pozornost. Na břeh se vyplavilo ženské tělo. Měla namodralou kůži a doširoka otevřené oči. Zlaté vlasy jí vlály kolem hlavy – vypadala jako mořská panna.

     Kniha Vždycky je to manžel má zdánlivě lehce pomalejší rozjezdové tempo, ovšem je to svým způsobem nutné. Někoho nemusí linka minulosti nijak ohromit, ale je tam velmi důležitá pro to, abychom zjistili jaké tajemství kamarádky ukrývají a jak jsou s ním propojené. Druhá linka přítomnosti pak nastiňuje jejich povahu po x letech zase v úplně jiném světle a pomalu se v ní rozuzluje minulost, která nebude mít valný dopad právě na přítomnost. Michele Campbell si velmi dobře pohrála s psychologií jednotlivých postav, na té je vlastně celá kniha postavena. Je nutné nahlédnout do duší každého aktéra tohoto románu, aby nám příběh jako celek dokonale zapadal do sebe. Můžeme říct, že první polovina knihy není nijak poutavá, je plná bujarých večírků a dalších hloupostí spojených s vysokoškolským životem. Na můj vkus to autorka občas místy přeháněla, ale těžko soudit. Linka přítomnosti už však byla mnohem více zajímavá, protože byly patrné velké změny u hlavních hrdinek. Některé velmi překvapily! 

     Z názvu knihy nám je patrné, že v tragédii, ke které došlo má prsty buď jedna z přítelkyň nebo dokonce manžel. Já jsem do poslední chvíle neodhadla, kdo byl tím pravým pachatelem. Tento příběh je plný falše, intrik a taky sobeckosti. Nikdy nikoho nepodceňujte, nevíte čeho je totiž schopný! A taky nepodceňujte přátelství, které nikdy nemělo pevné základy!

     Knihu doporučuji hlavně ženám, protože vztahy jsou v ní založeny hlavně na ženském přátelství a vztazích. Je to vcelku příjemné čtení, které sice plyne velmi pozvolna, ale ve výsledku přináší uspokojení. 

Hodnocení: 70%

Název knihy Vždycky je to manžel
AutorMichelle Campbell
ŽánrLiteratura světová, Pro ženy, Thrillery
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2018
Počet stran384
ISBN978-80-7588-080-2
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)