Pátek, 3.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

#WORKYinNYC – Díl 08 – LETS-GOU-JEN-KÝS

#WORKYinNYC - Díl 08 - LETS-GOU-JEN-KÝSPo včerejším dni stráveném v přírodě jsem ve stejném duchu pokračoval i v úterý dopoledne. Byl jsem si vědom, že dnes je poslední den, kdy mi platí neomezená týdenní jízdenka na metro. Proto jsem se rozhodl toho pořádně využít a zamířil jsem na jih do Brooklynu. Konkrétně do Brooklyn Botanical Garden, která v úterý nabízí vstup zdarma.

#WORKYinNYC - Díl 08 - LETS-GOU-JEN-KÝSZahrada je umístěna v klidnější části velkoměsta. Lemují ji sice silnice, ale za zdmi panuje klidná atmosféra. Hned u vchodu jsem si k ruce vzal mapu, která detailně popisovala části rozsáhlého komplexu. Kromě skupinek školních dětí se v zahradě moc návštěvníků nepohybovalo. K vidění zde byly spousty nejrůznějších druhů rostlin i přes ty, které známe z našeho prostředí. Nejvíce mě nadchla zenová zahrada s jezírkem plným zlatých kaprů. Po dvě hodiny trvající prohlídce jsem zahradu opustil a vydal se kolem Prospect Parku k metru.

Další dnešní zastávkou je The Metropolitan Museum of Art, které jsem nestihl včera. Tahle budova, nacházející se na východní straně Central Parku, skrývá obrovské množství obrazů, sbírkových předmětů ale i soch. Návštěvu téhle budovy doporučuji všem nadšencům do umění a minimálně vyhrazený den. Za 2 hodiny jsem to doslova jen prolétl.

S blížícím se koncem mého výletu mi začíná chybět čeština. Proto jsem se rozhodl navštívit Bohemian Spirit. Jak už název napovídá, jedná se o českou restauraci, která je součástí českého domu – Bohemian National Hall v NY. Na baru jsem si objednal jednu plzeň a příjemně si popovídal s česky mluvící obsluhou. Zjistil jsem, že sem moc Čechů nechodí.

Před odjezdem jsem si říkal, že bych navštívil, stejně jako v Londýně, nějaký muzikál. Třeba The Phantom Of The Opera, abych měl pro srovnání s britskou verzí, stál 80$. Tak jsem se přeorientoval na sport. Finále NHL se hrálo v Pittsburghu, NBA zase v Clevelandu. Pak mi došlo, že všude v barech jsem sledoval baseball. A proč nezajít na něj, když v New Yorku sídlí nejznámější baseballový klub. Navíc mně ten sport učaroval a naživo jsem ho ještě neviděl. Vydal jsem se proto metrem na sever k New York Yankees Stadium.

#WORKYinNYC - Díl 08 - LETS-GOU-JEN-KÝSUž samotná budova, které vévodil zlatým nápis Yankee Stadium, mě zvenčí zaujala. Zamířil jsem k pokladně a koupil si ten nejlevnější lístek. Avizovaná cena 15$ byla přijatelná i s ohledem na to, že budu sedět v nejvyšším čtvrtém patře stadionu. Do začátku zápasu zbývaly asi 2 hodiny, tak jsem je využil k procházce po okolí. Potkal jsem nespočet fanoušků v bílo-modré kombinaci oblečení s ikonickým znakem NYY.

Hodinu do prvního nadhozu se u vchodů do stadionu začínají tvořit fronty a já stojím v jedné z nich. Po krátké prohlídce, kdy musíte projít bezpečnostním rámem, podobně jako na letišti, jsem se ocitl na stadionu. Nedokáži popsat ten pocit, kdy jsem poprvé uviděl zelený trávník s antukovým polem a obrovsky stadion plnící se lidmi. Vystoupal jsem až nahoru, posadil se na své místo a nevěřícně se rozhlížel po okolí. Jakmile hlasatel přečetl sestavy obou týmu, které vběhly na stadion, zazněla americká hymna.

#WORKYinNYC - Díl 08 - LETS-GOU-JEN-KÝSPo první směně jsem se rozhodl, že zkusím, jestli se dostanu blíže k hřišti. A protože bylo volných míst dostatek, v pohodě jsem nakonec usadil i přímo ve předních řadách prvního patra.

Jsem rád, že jsem se nakonec z kultury přeorientoval na sport. Návštěvu baseballového zápasu mezi New York Yankees proti Boston Red Sox hodnotím jako jeden z nejlepších zážitků z mé cesty a řadím ho na seznam things to do v New Yorku. U nás není baseball moc rozšířen, ale Američané tím žijí. Na stadion dorazilo podle mého odhadu takových 25 tisíc lidí a i když domácí prohráli, byla atmosféra po celou dobu úžasná. Skvělé animace a hudba vás vtáhnou do děje a fandíte, jako byste chodili na zápas každý den.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.