Sobota, 4.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Za italským snem

Máte rádi lehce romantické příběhy? Pokud vaše odpověď zní ano, kniha Za italským snem anglické autorky Jo Thomas by vás mohla zaujmout.

Lucia bydlí ve Walesu a pracuje jako právnička. Žije hektickým životem, nemá čas na přátele, ani na dobré jídlo, dýchá jen pro svou práci. Avšak každé léto odjíždí na dovolenou za svými prarodiči do slunné Itálie. Nejinak je tomu i letos, ale toto léto bude tolik jiné, než předchozí roky… Její dědeček vlastní pizzerii, jenže už by rád odešel do důchodu. A co se stane se zavedenou rodinnou restaurací? Je zvykem, že se řemeslo dědí z otce na syna, ale jediný mužský člen rodiny o pizzerii nejeví zájem, a tak Nonno podnik nabídne jistému Giacomovi. Takové rozhodnutí je ovšem proti srsti Lucii, především proto, že ji s Giacomem kdysi dávno pojilo jisté pouto. Rozhodne se, že pizzerii získá ona a podnik zůstane v rodině.

První, co čtenáře musí potěšit (nebo možná jeho žaludek), je místo, kde se příběh odehrává. Kdo má rád italské prostředí, bude nadšený, kdo má rád dobré jídlo, taktéž. Avšak ten, kdo má rád kvalitní romány, bude asi zklamán. Kniha patří do odpočinkové a pohodové literatury, jenže i v této kategorii se dají najít hodně dobré tituly. Za italským snem bych zařadila do lepšího průměru.

Na Luciu jsem si nemohla dlouho zvyknout. Vadila mi její naivita. Mermomocí chtěla být šéfkuchařkou, ale ve skutečnosti neměla s vařením velké zkušenosti a pochybuji, že by stačilo několik málo dnů na to, aby se vypracovala na zkušenou pizzaolu. Takhle to zkrátka nefunguje. Další výtku mám k tomu, jak se děj dlouho točil na jednom místě a neposouval se dál. Ale jakmile se autorka odlepila od místa, příběh se pěkně rozvinul.

Co by to bylo za romantický příběh, kdyby tady nebyl někdo, kdo by Lucii nerozbušil srdce? Tím je samozřejmě Giaco, který se mnohým čtenářkám bude zamlouvat. Ale nečekejte žhavou milostnou zápletku, ta nebyla moc výrazná, všechno se točilo kolem kuchyně, pečení pizzy a vaření dobrého jídla.

Za italským snem - recenzeLucia byla pořádně horkokrevná, zkrátka své kořeny nezapřela – dřív jednala, než přemýšlela a to ji občas přivedlo do nesnází. Co se týká dalších postav, do popředí se dostaly především ženy. V příběhu sice plnily svou důležitou roli, ale autorka jim moc prostoru nedala. U každé z nich se mi však líbil jejich životní příběh.

Jo Thomas knihou chtěla povzbudit ostatní ženy – pokud budou chtít, mohou se vyrovnat mužům, nemusejí jen sedět v koutě a starat se o své manžele a děti. I ony mohou jít za svým snem a nevzdávat se ho. 

Poselství knihy je krásné, ale zpracování příběhu mě úplně nenadchlo – hlavní hrdinka měla příliš velké oči a zpočátku se zdálo, že si ukousla velkého sousta. Jak už jsem zmínila výše, v příběhu její sen fungovat mohl, ale ve skutečnosti by Lucia neměla šanci.

Na konci knihy najdete recepty, podle kterých si můžete uvařit dobrou rajskou omáčku, italské masové kuličky a samozřejmě pizzu. Autorka recepty popsala hodně dopodrobna, nemůže se vám tedy stát, že byste recept pokazili.

I přes jisté nedostatky nebyla kniha až tak špatná – své nadšené čtenářky si našla. Pokud od knihy očekáváte román, který bude ve vás dlouho rezonovat, asi budete zklamáni. Pokud však nehledáte nic náročného a jen si chcete odpočinout od stresu všedních dní, knihu si určitě přečtěte. 

 

Název knihy Za italským snem
AutorJo Thomas
Žánrliteratura světová, romány, pro ženy
  
Nakladatelství MOBA
Rok vydání2022
Počet stran288
ISBN978-80-279-0458-7
  
Nákup knihy www.moba.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOBA

Nakladatelství Moravská Bastei MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jan Míka, Alena Jakoubková, Jan Bauer) a zahraničních autorů (Anthony Doerr, Håkan Nesser, Deon Meyer, Johan Theorin, Volker Kutscher, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Arnaldur Indriason, Tony Parsons, Benjamin Black, Linda Castillo, Michael Robotham a další).

www.mobaknihy.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)