Pondělí, 15.7.2024
KnihyKultura

Zásilka ledu z Jižní Afriky

PRAŠNÉ VÍRY

recenze knihy Prašné víry

Pokud jste se už přejedli drsných severských krimi, ale nehodláte se vzdát oné mrazivé atmosféry a brutálně surových příběhů, mám pro vás dobrou zprávu. Ledové peklo na zemi můžete najít i tam, kde vám horké slunce hrozí usmažit mozek v hlavě. Připravte se na nekompromisní výlet do Jižní Afriky.

Prašné víry vás vezmou na místo, kde má život cenu zhruba stejně velkou jako papírové peníze v Monopoly. Vezmou vás na místo, kde se střetává moderní kultura s domorodými pověrami. Místo, kde hrstka vyvolených žije v luxusu, zatímco zbytek obyvatel živoří pod hranicí bídy.

Robert Dell si žije svůj spokojený život a jakýmsi zvláštním způsobem se mu podaří protloukat se životem jako zarytý pacifista v zemi, kde je pravděpodobnost, že vás sejme kulka do hlavy mnohem vyšší, než že zemřete sešlostí věkem. A to pomíjím skutečnost, že jeho otec je čistokrevný zabiják, toho času odpykávající si doživotní trest ve věznici. Tak tedy Robert má svou krásnou manželku, nádherná dvojčata, dům a tak dále. Ale nebojte se, tohle nebude trvat dlouho. Pouze do doby, kdy vůz, který řídí jeho manželka, vytlačí ze silnice cizí SUV. Dell jako zázrakem přežije, všichni jeho milovaní ovšem najdou smrt v hořícím vraku.

 

Měl vše, najednou nemá nic.

A k tomu nic se přidá i obvinění z vraždy vlastní rodiny.

Někdo se snaží kupu téhle špíny zamést pod koberec i s truchlícím manželem a otcem.

Roger Smith rozehrává nemilosrdnou hru politikaření, vražd, pověr a závodu s časem. Přitom jde vlastně jen o jedno jediné. O pomstu.

Vzali mu to, co miloval. Teď jim chce vzít život.

Prašné víry jsou psané svižným, jednoduchým a výstižným jazykem a svým syrovým dějem vám místy pěkně vezmou vítr z plachet. Přestože autor míchá několik dějových linií a na bojiště posílá více než štědré množství postav, z nichž by u každé při profilování zaplesal kdejaký psycholog, prakticky se nestane, že byste se ztratili. Děj je přehledný, atmosféra pořádně hutná a navzdory vražedným vedrům, panujícím pod africkým sluncem, se budete místy pořádně klepat.

Faktem ovšem je, že té brutality je možná nakonec někdy až příliš, což má za následek mírné otupění ve druhé části knihy. Prostě už vás to z té sedačky nezvedá tolik jako na začátku. I když vrtět se budete až do konce.

Nakonec musím říct, že se jedná o neokoukaný příběh z prostředí, jež zatím u nás není tolik profláknuté a dokáže silně zaujmout od prvních stránek. V některých částech možná trošku předvídatelné, ale nakonec jsem si tuhle studenou sprchu parádně vychutnala.

Hodnocení: 4/5

 

ANOTACE

Jihoafrický thriller. Vaše noční můra.

„Aby pomstil to, co miluje, stává se tím, co nenávidí“

Novinář Robert Dell je na útěku před obviněním z vraždy vlastní rodiny a jeho jediným spojencem je jeho nejstarší nepřítel: vlastní otec. Když se Bobby Goodbread, bývalý zabiják CIA, v posledním pokusu o spásu připojí k synovi, který na krvavém tažení po celé zemi pronásleduje skutečného vraha, společně odhalují spiknutí, které sahá do nejvyšších politických kruhů.

Děj románu se odehrává na pozadí chaosu postapartheidní Jižní Afriky, kde z minulosti vystupují přízraky dávných kmenových pověr.

 

OHLASY

Drsnější než všichni Seveřani dohromady.“ Knut Rassmussen

Přesvědčivá, vysokooktanová kniha, kterou přečtete šmahem a okamžitě palčivě zatoužíte po další takové.“ Craig Russell

Na prvním místě mého seznamu nejlepších krimithrillerů všech dob… Naprosto úžasné!“ Dave Zeltserman 

 

PRAŠNÉ VÍRYNázev knihy :          PRAŠNÉ VÍRY
Autor:                       Roger SMITH

Nakladatelství:       Panteon
ISBN:                       978-80-87697-41-2
EAN:                        9788087697412

Počet stran:            288
Vazba:                     měkká s chlopněmi
Formát, hmotnost: 134 × 210 mm
Datum vydání:       10. 10. 2015

Formát:                    kniha, e-kniha
E-shop:                    kniha – http://knihypanteon.cz   
                                  e-kniha – http://www.palmknihy.cz

  

Nakladatelství Patheon
Nakladatelství Panteon
vzniklo v roce 2012 a na české poměry se o něm nebývale rychle začalo mluvit. Od začátku se zaměřilo na vydávání úspěšných titulů současné zahraniční beletrie, které většinou spojuje detektivní žánr.

Kniha Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel od švédského autora Jonase Jonassona, se kterou nakladatelství přišlo v roce 2012, se doslova přes noc stala bestsellerem a prodalo se jí neuvěřitelných 50 tisíc výtisků.

Úspěšné byly i další knihy, které Panteon vydal v roce 2013 – Konec vosí sezóny od Denise Miny, kniha Neviditelný strážce, kterou napsala španělská autorka Dolores Redondo, Případ Vincent Franke Christoffera Carlssona i Vodní labyrint od Erica Frattiniho.

  


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.