Pátek, 24.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Životní příběh ztracený v dávných časech

recenze knihy Zdislava z Lemberka

„Dívku tak půvabnou dosud nespatřil. Pleť měla nazlátlou od jižního slunce, neboť pocházela ze Sicílie, jak vyzvěděl. Jiskrné tmavé oči jí stínily dlouhé řasy a černé vlasy, hebké a lesklé, připomínaly jemné hedvábí. Dozvěděl se rovněž, že mezi dvorními dámami zaujímá jako důvěrnice princezny Kunhuty výjimečné postavení.

Nejraději by jí to vše vypověděl a přiznal se jí k tomu, že ho od první chvíle okouzlila. Nechtěl ji však polekat překotným vyznáním.

Zaváhal na okamžik, potom se vyhoupl do sedla a vyzdvihl Sibylu před sebe na koně.“

Historické romány věnované především ženám v české historii autorky Hany Whitton registruji již delší dobu, a to nejen kvůli krásným sladěným obálkám. Konečně se mi do ruky dostala jedna z jejích novinek, a to kniha Zdislava z Lemberka – Vnesla světlo do nejtemnějších míst, kterou bych vám ráda představila.

Zdislava z Lemberka, jež byla v roce 1995 svatořečena, zůstává tak trochu v pozadí významnější sv. Anežky České, která ji možná inspirovala v duchovní činnosti a v zakládání klášterů a špitálů, a ačkoliv se o jejím životě moc neví, její postava inspirovala již nejednoho autora v jeho tvorbě.

Možná stejně jako já budete překvapeni, až knihu otevřete, a budete na prvních stránkách číst o jisté Sibyle Sicilské a přemýšlet, kdy se na scéně objeví Zdislava, o které by kniha dle anotace měla být. Pokud jste stejně jako já neznalí historie jejího rodu, tak také nebudete tušit, že to autorka vzala pěkně zgruntu a první kapitoly věnovala Zdislavině matce, která jako mladá dívka přišla na přemyslovský dvůr jako dvorní dáma budoucí královny Kunhuty. Již tehdy byla Sibyla zasnoubená, a jak to již bývá, tak za někoho, koho jí vybrali rodiče a koho nemilovala a na královském dvoře jí osud do cesty přivede Přibyslava z Křižanova a řízením osudu se právě oni dva stanou rodiči budoucí Zdislavy z Lemberka. Avšak cesta to nebude jednoduchá. Nechte se překvapit, kdo jejich štěstí bude házet pomyslné klacky pod nohy.

„Užasla však, když světlo louče plápolající na sloupku u dveří ozářilo tvář zachránce, s nímž se matka právě loučila.

Byl to mladý muž, jistě ani ne dvacetiletý, s kaštanovými vlasy spadajícími na ramena. V jednu chvíli pohlédl k oknu, jako by vycítil, že ho někdo pozoruje, a zář louče mu přitom ještě zvýraznila přitažlivé rysy – vysoké čelo, orlí nos a pevnou bradu rozdělenou důlkem, svědčící o ráznosti a rozhodnosti. Pod velkýma tmavýma očima se mu rýsovaly temné kruhy z únavy a nevyspání a hezky tvarované rty mu nyní zvlnil úsměv.

Třeba mě zahlédl, napadlo Zdislavu. A tak raději rychle ustoupila od okna.“

Zdislava z Lemberka - recenzeKniha mě mile překvapila svojí čtivostí, ale i tím, že není věnována především Zdislavě, ale že skoro do poloviny knihy se autorka věnuje spíše jejím rodičům a také dění na královském dvoře. Na své si rozhodně přijdou milovnice historických romancí. Knihu bych přímo do žánru historický román nezařadila, protože historie je spíše na pozadí milostné linky.

Příběh je rozčleněn do jedenácti ne moc dlouhých kapitol a epilogu, v němž autorka uvádí na pravou míru, jaká jsou historická fakta, a co je jen její fantazie. V každé další kapitole se posouváme o pár let dopředu. Někdy jsem měla pocit, že autorka děj trochu usekla, ale celkový dojem z příběhu je kladný a její styl psaní se mi velmi líbí. Nerada srovnávám autory mezi sebou, protože každý má svůj jedinečný styl, ale pokud bych měla tvorbu Hany Whitton k někomu přiřadit, tak velmi podobně jako její kniha na mě působí knihy Hany Marie Körnerové.

Knihu bych doporučila především ženám, které mají rády historické romance, jež však nejsou červenou knihovnou, ale odehrávají se na pozadí skutečných historických událostí. Jistě se najdou i muži, kterým se příběh zalíbí, ale určitě nebudou hlavní cílovou skupinou. V knize nechybí láska ani napětí, zkrátka nic, co dobrý román potřebuje. Doporučila bych ho jak ideální čtení na pomalu se prodlužující podzimní večery.

„Havel vzal její tvář do dlaní a dlouze ji políbil. „Děkuji ti, Zdislavo. Máš pravdu, život je opravdu nevypočitatelně krátký. A já si ho nedovedu představit bez tebe.“

Moje hodnocení je 90 %.

 

Název knihy Zdislava z Lemberka
AutorHana Whitton
ŽánrHistorický román, Literatura česká
  
Nakladatelství Alpress
Rok vydání2021
Počet stran232
ISBN978-80-7633-370-3
  
Nákup knihy www.alpress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Alpress

Knižní Nakladatelství Alpress zaujímá na trhu s knihami jedno z předních míst a pro své čtenáře vydává knihy všech žánrů nejznámějších světových i českých autorů. Především romány pro ženy i muže, thrillery, příběhy ze života, knihy pro děti a mládež a také populárně naučnou literaturu.

www.alpress.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)